Kryptoměny

Bitcoin vs. altcoiny. Kam investovat v roce 2022?

Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Přemýšlíte nad tím, do čeho investovat v letošním roce a stále se vám nedaří najít vhodného kandidáta? Hledáte vyšší zhodnocení v kryptoměnách nebo se spokojíte s 12% v ETF? Zariskujete s digitálními obrázky NFT? Na začátku si musíte připravit plán, jak a kde investovat. Jaký časový horizont zvolit a nastavit si, jakou finanční ztrátu jste schopni podstoupit.

Král kryptoměn. Bitcoin

Jako právem označovaný král kryptoměn Bitcoin (BTC) zaznamenal v loňském roce silný růst, když začínal na hodnotě přes 32 000 USD a koncem roku se jedna digitální mince obchodovala za 46 000 USD. Zároveň v roce 2021 Bitcoin stanovil nová maxima, když se dostal na hodnotu 67 000 USD za jednu digitální minci. Velmi očekávaný růst kryptoměny po proražení ATH (nejvyšší cena v čase) se však nekonal.

Spousta odborníků ale i retail (drobní investoři) očekávali prudký nárůst této kryptoměny po proražení klíčové hodnoty, za kterou se považovala hodnota kolem 65 000 USD. Bitcoin však po proražení začal klesat na ceně a přispěli tomu i faktory jako krach čínského developera koncem roku, zákaz obchodování a těžby kryptoměn v Číně. V neposlední řadě oznámení FEDu (Federální rezervní systém) o kvantitativním uvolňování a zvýšení úrokových sazeb.

Bitcoin vs. altcoiny. Kam investovat v roce 2022?
Bitcoin vs. altcoiny. Kam investovat v roce 2022?

Aktuálně se jedna mince prodává za 41 000 USD. Finanční analytici a odborníci očekávají na letošní rok opět růst, kde však Bitcoin skončí, je velkou neznámou.

Etherum. Kdy přejde na ETH 2.0?

Druhá největší kryptoměna Etherum (ETH) zaznamenala rovněž silný růst a to dokonce o 400 %, což z ní činí alespoň pro loňský rok výhodnější investici než bitcoiny. Ethererum by z dlouhodobého hlediska mohlo být výnosnější investici než výše zmíněný Bitcoin a to převážně díky nižší ceně, většímu využití a díky nové aktualizaci, která přináší Etherum jistou míru deflačnosti. Kdy však Ether přejde na ETH 2.0 není jasné.

Tether. Je stablecoin krytý?

Stablecoin Tether (USDT) se aktuálně může pyšnit tržní kapitalizací více než 62 miliard dolarů. Původní účel Tetheru ale není růstový potencionál, vzhledem k tomu, že se jedná o takzvaný stablecoin (byl navržen tak, aby měl vždy hodnotu 1,00 USD a udržoval 1,00 USD v rezervách za každý vydaný Tether.)

Což se považuje za velkou výhodu například v Turecku, které v současnosti zažívá finanční bouři a potýká se s velkou inflací. Více než polovina obchodů proti liře se v prosinci týkala Tetheru (USDT). Přesto však růstový potencionál této kryptoměny je minimální a slouží spíše jako uchovatel hodnoty.

Cardano (ADA). Zaostává vůči trhu?

Cardano vstoupilo na kryptoscénu relativně pozdě. Zajímavá je na něm především jeho časná podpora validačního principu PoS „Proof of Stake“. V roce 2017 byla cena ADA 0,02 dolaru. V červnu 2021 činila jeho cena 1,50 dolaru. To je nárůst o 7 400 procent. Cardano v mnoha ohledech zaostává před konkurencí, nicméně má pevné kroky. Zdali to však bude stačit, uvidíme.

Meme coiny. Závěrem

Nejznámnější meme coiny Shiba inu a Doge coin zaznamenaly vysoké růsty v roce loňském, stále ale patří mezi velmi volatilní aktiva. U těchto kryptoměn je volatilita spojena často s nejbohatším člověkem světa Elonem Muskem a jeho tweety, kdy jeho tweety jsou schopny poslat tyto coiny strmě vzhůru.

Kryptoměnový svět je stále velmi volatilní a je možné na něm vydělat velké peníze, ale také značně prodělat. Největší volatilita se přisuzuje méně známým altcoinum (alternativní krypto-aktiva) které mohou růst až o stovky, případně tisíce procent ročně na hodnotě, stejně tak mohou ale rychle klesat směrem dolů.

Z tohoto důvodu se také většina zraků upíná na Bitcoin, případně Etherum, které jsou již zavedené po dlouhé roky a dá se očekávat vyšší stabilita. Méně známe altcoiny (kterých jsou tisíce) můžou prudce vyletět směrem nahoru, ale také se mohou ztratit v propadlišti dějin.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny