Ze světa IT

Svatá finanční trojice? Bitcoin, zlato a S&P 500

penize a cas
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Uchovat si peníze dnes není jednoduché. Všechny peníze světa podléhají inflaci a ta nám krátí nákupní sílu. Kam své peníze uložit abychom nepřišli o kupní sílu do budoucna?

Existuje mnoho způsobů, jak uchovat své peníze. Můžete je mít doma pod polštářem, v bance a nebo na spořícím účtu. Někde se peníze zhodnocují, někde leží a požírá je inflace. Monetární politika je nastavena tak, že je aktuální finanční sektor nastavený na tisk peněz. Když si někdo na světě vezme půjčku, vzniknou nové peníze. Tím pádem ty stávající přicházejí o kupní sílu. Obecně se dá říci, že pokud si lidé berou půjčky a hypotéky, ostatním lidem se ztrácí peníze z peněženky.

Jak se bránit proti inflaci? Zkuste S&P 500

Proti inflaci se můžeme bránit hned několika způsoby. Své peníze musíme uložit do jiné komodity nebo aktiva. Nabízí se hned několik možností. Konzervativní lidé své finance mohou uložit do zlata. Jiní mohou využít bankovní spořicí účty s 4% ročním zúročením nebo své prostředky přesunout do akciových trhů. Tam je dobré využít pasivní ETF fondy a nakoupit akcie zahraničních společností. Jako měrní bod pro americkou ekonomiku funguje skvěle index S&P 500.

Foto: Bitcoin
Svatá finanční trojice? Bitcoin, zlato a S&P 500

Index kopíruje 500 největších obchodovatelných amerických firem a je mustrem pro americkou ekonomiku. Mezi prvních 10 pozic patří společnost Apple, Microsoft, Amazon, Tesla, Alphabet Inc. (Google), Berkshire Hathaway, NVIDIA, UnitedHealth Group a Meta. S&P 500 se může jevit jako dobrá volba pro zisk 10% ročně = to doporučuje 9 z 10 Radovanů Vávrů. S tímto indexem do budoucna určitě chybu neuděláte. Pozor však – nejedná se o investiční radu. Rizika v nakupování indexů si zhodnoťte sami.

Historií ověřený standard. Gold – zlato

Je škoda, že skončil zlatý standard. Byl to nad očekávání důmyslný finanční směr. Všechny peníze byly kryté v bance zlatem. Pokud jste přišli do banky a měli u sebe hotovost, banka vám ihned všechny peníze směnila za zlato. Peníze dříve totiž byly kryté zlatem a nemohlo se stát, že vám zlato nevydaly. Každá mince a bankovka měla v bance svůj ekvivalent zlata. Zlatý standard tu s námi byl dost dlouho na to, aby ukázal, že je to dobrá volba pro finanční svět. Peníze byly kryté.

Centrální banky mají ještě dnes rezervy ve zlatě. Zlato je totiž ještě teď směnitelné, prodejné v čase a místě. Je to stálý kov zlaté barvy, který je chemicky stabilní a dobře využitelný. Vznik zlata je spojen v menší míře s explozí supernov. Zní to jako scifi – a ono to také scifi je. Zlato vám vysoký výnos za rok neudělá. Nicméně dobře poslouží jako zbraň proti inflaci.

Kladivo na inflaci nebo ponziho schéma? Bitcoin

Píše se rok 2008 a vzniká Bitcoin (BTC). Jedná se o kryptoměnu založenou na kryptografii a blockchainu. Tvůrcem je Satoshi Nakamoto a dodnes nevíme, kdo to je. Je to ale určitě zajímavý pán = hodně bohatý pán, vlastní totiž 1 000 000 BTC a při dnešní ceně 720 000 Kč si můžete spočítat, kolik peněz aktuálně má. Stvořil totiž něco, co může s větší nadsázkou pokořit zlatý standard. Moderní peníze, kterých nikdy nebude více jak 21 000 000.

Ne, bitcoiny nejdou tisknout jako dnešní peníze. Nemůžete nafouknout bublinu, vydělat a ostatní tam prodělají své ty své. Bitcoin bere a dává všem stejně. Je jeho nákup zaručené kladivo proti inflaci? V tomto roce určitě ne ale do budoucna ano. Už všichni víme, je to kryptoměna, která svým kurzem připomíná horskou dráhu. Je jen na vás, jestli se chcete svézt.

Bitcoin kombinuje několik prvků finančnictví a technologií. Důkazem jeho vzniku je odvedená práce na ASIC minerech (Application Specific Integrated Circuit – integrovaný obvod navržený a vyráběný pro určitou specifickou aplikaci), které právě teď zabezpečují stabilitu sítě. Tyto těžební stroje vypočítávají hodnotu hashe SHA-256.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

6 Komentáře

  1. […] Následně ovšem začala digitální měna posilovat. V dubnu se cena Bitcoinu pohybovala v poměrně stabilním rozmezí 38 až 46 tisíc. To i tak zklamalo předpovědi těch, kteří tvrdili, že turbulence na světových trzích i vysoká inflace vytvoří příznivé podhoubí pro růst této kryptoměny. […]

  2. […] nad tím, do čeho investovat v letošním roce a stále se vám nedaří najít vhodného kandidáta? Hledáte vyšší zhodnocení v […]

  3. […] Slovo bitcoin bylo definováno v bílé knize (whitepapper) zveřejněné 31. října 2008 a je složeninou slov bit a coin. Neexistuje jednotná konvence pro psaní velkých písmen u bitcoinu; některé zdroje používají pro označení technologie a sítě bitcoin s velkým písmenem a pro zúčtovací jednotku bitcoin s malým písmenem. The Wall Street Journal, The Chronicle of Higher Education a Oxford English Dictionary prosazují používání malého písmene bitcoin ve všech případech. […]

  4. […] Autor Bitcoinu si vybral dobrovolně cestu absolutního utajení. Vzhledem k tomu, že vlastní 1 000 000 jednotek Bitcoinů, tedy obrovský majetek, je takový postoj pochopitelný. Podle mnohých je stávající stav lepší i pro samotnou kryptoměnu. Autor, který prakticky fyzicky neexistuje, ji nemůže žádným způsobem ovlivnit. Můžete mu ale napsat na email satoshin@gmx.com, tento email je v samotném white paperu. […]

  5. […] Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. […]

  6. […] investiční společnost VanEck se domnívá, že Bitcoin (BTC) má dvojnásobnou hodnotu než zlato a mohl by mít hodnotu až 4,8 milionu dolarů za minci, pokud se stane globálním rezervním […]

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT