Ze světa IT

Blíží se konec Facebooku a Instagramu v Evropě

instagram social
Foto: pixabay.com, Tag: Instagram

Meta hrozí „vypnutím“ Facebooku a Instagramu v Evropě. Proč a skutečně hrozí, že budeme bez těchto oblíbených sociálních sítí?

Přenášení dat na servery v USA jako problém

Společnost Meta se zaobírá myšlenkou na to, zda vypnout v Evropě Facebook a Instagram. Přesně taková zpráva vyděsila mnoho lidí, kteří mají na oblíbených sociálních sítích svoje účty nebo je používají k propagaci. Konec by byl problematický zejména pro malé podnikatele a firmy.

Důvodem měly být příliš striktní předpisy na ochranu osobních údajů, které v regionu jsou nastaveny. Do palcových titulků už se nicméně nedostala informace, že by k odchodu Facebooku z evropského trhu mělo dojít za předpokladu, že by tamní úřady zakázaly sdílení dat evropských uživatelů se Spojenými státy.

Blíží se konec Facebooku a Instagramu v Evropě
Blíží se konec Facebooku a Instagramu v Evropě

Soud v Irsku sice označil odesílání dat do USA na tamní servery jako ilegální. Meta si totiž mohla dovolit data odesílat na základě jedné z dohod, takzvané Privacy Shield. Ta byla uzavřena mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Facebook ani Instagram v Evropě neskončí

Striktně vyznívající zprávy, které hrozily reálným ukončením činnosti Facebooku i Instagramu byly spíše než reálnou hrozbou nátlakem, který společnost Meta potřebovala vyvinout na zákonodárce. Dokonce i mluvčí Evropské komise uvedl, že prioritou je další jednání s americkou stranou.

V zájmu obou zainteresovaných účastníků tohot sporu tak bylo se znovu dohodnout. A tak se i stalo. Evropská unie se shodla s USA na vytvoření nového rámce pro transatlantické toky dat.

To předpokládali ostatně i ekonomové. Ti soudili, že pro Facebook představuje Evropa příliš lukrativní trh, který jednoznačně nebude chtít vyklidit. Že se tyto předpovědi zakládaly na reálném odhadu je tak dnes už více než jasné. Toho, že oblíbené sociální sítě se uživatelům z Evropy uzavřou, se tak minimálně na nějaký čas bát určitě nemusíme.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT