Ze světa IT

CES 2020 skončil, jaké novinky přinesl?

ces logo final
Foto: CES

Consumer Electronics Show (CES) je největším veletrhem spotřební elektroniky na světě. Od roku 1967 se každoročně koná v Las Vegas.

Jedná se o akci, na níž se objevují ty nejžhavější novinky, jež se budou daný rok prodávat na světovém trhu, zároveň jsou zde prezentovány ty nejpokročilejší technologie. Letos její konání připadlo na 7. – 10. ledna. Jaké nejzajímavější novinky byly v rámci tohoto veletrhu plného zajímavých technologických novinek z oblasti domácích spotřebičů, chytré elektroniky a elektromobilů představeny?

Elektromobil od Sony a chytrý pomocník do domácnosti

Nemůžeme začít jinak, než šokujícím představením prototypu elektrického automobilu Vision-S, kterým návštěvníky nečekaně překvapilo Sony. Tento japonský výrobce elektroniky, který je znám zejména díky herní konzoli PlayStation, na CES 2020 představil vůz poháněný elektřinou, jenž bude vybaven 33 senzory (kamery, radary), synchronizací s cloudem, velkou přední obrazovkou a 360stupňovým audiem.

Více zatím známo není, Sony bylo na informace poměrně skoupé. Subjektivně nicméně musíme vyzdvihnout jeho líbivý design.

Elektromobil od Sony
Elektromobil od Sony

Trendem současnosti a blízké budoucnosti je neoddiskutovatelně chytrá domácnost. Za nejpřevratnější novinku v této oblasti, jež byla představena v rámci CES 2020, lze považovat robůtka nesoucího název Ballie, který se objevil na stánku Samsungu. Ten se díky řadě senzorů a podpoře AI dokáže postarat o úklid – v případě, že kupříkladu zaregistruje špínu na podlaze, umí svépomocí vyslat chytrý vysavač.

Dále se dokáže postarat o zábavu pro vašeho čtyřnohého mazlíčka či dokonce zvládá dávat rady, pokud si povšimne, že během cvičení provádíte cviky nesprávně.

Nejnovější mobily, notebooky a nositelná elektronika

Největší počet novinek představených na tomto veletrhu se však zcela jednoznačně točil kolem smartphonů. Například pokud zůstaneme u Samsungu, tak ten na CES 2020 prezentoval to nejnovější a nejlepší, na co lze momentálně ve světě telefonů s Androidem narazit – mobily Galaxy A51, Galaxy A71 a především odlehčené varianty vlajkových lodí Galaxy S10 Lite a Galaxy Note10 Lite. Všechny tyto modely se vyznačují několikanásobným fotoaparátem a velkým celoplošným displejem s „průstřelem“.

Galaxy S10 Lite
Galaxy S10 Lite

Pozadu však nezůstal třeba ani čínský výrobce smartphonů OnePlus, jenž na modelu Concept One představil zajímavou technologickou novinku – elektrochromatické sklíčko kryjící několikanásobný fotoaparát. Jde o technologii, která se již využívá v letadlech či luxusních automobilech, umožňující rychlé zatmavení skel.

Rychlost zatmavení činí v případě tohoto telefonu 0.7 sekundy, což je doba kratší, než za kterou se spustí aplikace fotoaparátu, uživatel tedy bude mít pocit, že změna nastala v reálném čase. Výsledkem budou kvalitnější fotografie i při nevhodných světelných podmínkách.

Za zmínku rozhodně stojí i tablet Thinkpad X1 od Lenova (tisková zpráva zde), který je zároveň vybaven plnohodnotným operačním systémem Windows, používat jej tedy bude možné i jakožto plně funkční notebook. Co je však na něm úplně nejzajímavější, tak je to, že je obdařen 13,3″ ohebným displejem – tyto flexibilní obrazovky již tedy nejsou výsadou pouze smartphonů.

Fanoušky ekologie pak zajisté musel potěšit notebook 2v1 HP Elite Dragonfly, jenž se může chlubit tím, že jeho tělo pochází z 82 % z recyklovaných materiálů. Kupříkladu tlačítka klávesnice jsou zhotovena z recyklovaných DVD.

Dostatek prostoru dostal též i segment nositelné elektroniky. Za nejzajímavější a nejužitečnější novinku v této oblasti bychom se nebáli označit chytré hodinky Withings ScanWatch. Ty krom dlouhé výdrže a zdařilého nadčasového designu, nabízejí jako první na trhu možnost měření EKG či detekce spánkové apnoe, spánkové poruchy, při níž může dojít až ke smrti.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Ze světa IT