Internet

Co je to Web 3.0 (Web3)? Interaktivní kód a uživatelský obsah

web 3.0
Foto: pixabay.com, Tag: Web 3.0

Jako „Web 3.0“ (Web3) označujeme další vývojovou fázi webu. Co to vlastně přesně znamená a jaká čeká web blízká i vzdálenější budoucnost?

Web 3.0 sází na blockchain

Web 3.0 představuje proměnu současného internetu. Do konceptu web 3.0 náleží jeho architektura a aplikace.

Jde o nástupce verze web 2.0, který byl typický tím, že začal být interaktivní a uživatelé jej používali pro hry, práci i komunikaci. Zapojit se do dění na webu najednou mohli i běžní lidé, kteří nebyli příliš technicky zdatní. Od víceméně statické původní verze web 1.0, na které jste obsah pasivně konzumovali, například tak, že jste si mohli číst zprávy, to byl významný posun.

Praktickým cílem vytvoření další verze, označované též jako sémantický web, je hlavně snaha o zvýšení bezpečnosti. Stejně tak sází web 3.0 na využití decentralizovaných systémů a kryptoměn, proto by měl být postaven na blockchainu. Zapojit by se do něj měly již dnes dobře známé kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum.

Co je to Web 3.0? Interaktivní kód a uživatelský obsah
Co je to Web 3.0? Interaktivní kód a uživatelský obsah

Například Opera již vydala vlastní prohlížeč zaměřený právě na kryptofunkce. Hlavním cílem tohoto nového prohlížeče má být usnadnění vyhledávání decentralizovaných aplikací (dapps) a metaverzů.

Ke slovu přijde umělá inteligence i lepší ochrana dat

Vystavení webu na decentralizované technologii by mělo vést k jeho demokratizaci. Web 3.0 tedy mají tvořit samotní uživatelé, čímž se vymaní z vlivu gigantů, jako je Google či Facebook. Dostupné informace na něm mají být důvěryhodné a ověřitelné. Rovněž se uvádí, že veškerá data budou dobře chráněna a nikdy nepoužita proti spotřebiteli.

Výrazněji se také počítá se zapojením strojového učení a umělé inteligence. Hovoří se též o tom, že na webu najdou využití náročné modulární webové aplikace, což podmínil značný rozvoj rychlosti internetového připojení. A klíčovou roli v rozvoji má hrát i pokročilá grafika.

Zatím však není jasné, které všechny novinky web 3.0 přinese, jakékoli komentáře naznačující budoucí vývoj jsou v teoretické rovině. A i samotné označení je spíše charakteru neoficiálního.

Již nyní si můžeme dovolit tvrdit, že evoluce internetu má i své stinné stránky. Určitým úskalím bude zatím poměrně omezené povědomí běžných uživatelů o technologiích jako je DeFi. Web 3.0 tak bude muset bezpochyby naplnit i své vzdělávací poslání, neboť jen tak se může adekvátním způsobem rozšířit a stát se plně akceptovanou inovací.

Co bude následovat po webu 3.0

Lze však navíc předpokládat, že web 3.0 jednoznačně není „cílovou destinací“. Internet se i nadále bude přizpůsobovat technologickému pokroku. Kudy se bude vývoj ubírat?

I v českých médiích byla prezentována například vize, kterou na konferenci The Next Web rozebíral Nova Spivack z Radar Networks. Z té vyplývá, že počítače by v budoucnu nejen měly rozumět svému uživateli, ale v dalších dekádách se taktéž naučí smysluplně porozumět obsahu na internetu.

To se týká především internetových vyhledávačů. Ve výsledku tak pochopitelně bude mít z tohoto posunu přínos opět primárně uživatel, neboť stroj zvládne web procházet mnohem efektivněji.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet