Tiskové zprávy

ČTÚ a nástup čtvrtého operátora?

smartphone logo png
Foto: Smartphone

Český telekomunikační úřad dnes zahajuje (v souladu s usnesením vlády ČR č. 78/2011) proces výběrového řízení na kmitočty uvolněné úspěšným přechodem ČR na digitální televizní vysílání.

„Hlavním cílem této aukce je v relativně krátké době zajistit občanům a podnikatelům špičkové služby mobilního broadbandu tzv. čtvrté generace,“ říká Pavel Dvořák, předseda Rady ČTÚ a upozorňuje: „Navrhované podmínky jsou nastaveny tak, aby v případě reálného zájmu umožnily vstup dalšího mobilního operátora“.

První krok celého procesu představuje právě dnešní zahájení veřejné konzultace podmínek a pravidel aukce (podle § 130 zákona o elektronických komunikacích). ČTÚ v zájmu maximální transparentnosti celého procesu předkládá k připomínkám návrh kompletní dokumentace.

mobilni operatori cz
ČTÚ a nástup čtvrtého operátora?

Ta mimo jiné obsahuje návrh rozvojových kritérií pro jednotlivá kmitočtová pásma, povinnou nabídku přístupu k síti pro účely národního roamingu a povinnou velkoobchodní nabídku služeb.

ČTÚ předpokládá, že právě zmíněné návrhy budou v rámci veřejné konzultace patřit mezi nejvíce otevřené a diskutované otázky. Pozornost bude jistě zaměřena rovněž na nastavení vhodné vyvolávací ceny kmitočtů, stanovení vstupních podmínek účasti v aukci či dostatečných bariér zabraňujících spekulativnímu nákupu kmitočtů, stejně jako nastavení rozvojových kritérií.

V případě možného vstupu dalšího mobilního operátora pak především půjde o podmínky spojené s povinnou nabídkou přístupu k síti (národní roaming). Vlastní vyhlášení výběrového řízení, v jehož rámci budou podávány přihlášky do aukce, by mělo podle předpokladu ČTÚ proběhnout v červnu. Provedení aukce ČTÚ předpokládá v průběhu čtvrtého čtvrtletí.

ČTÚ odhaduje, že očekávané jednorázové mimořádné příjmy státního rozpočtu z aukce se budou pohybovat v řádu jednotek miliard Kč.

Další finanční prostředky do státního rozpočtu přinesou následné roční poplatky za využívání rádiových kmitočtů po uvedení nových sítí do provozu. Půjde o strukturální pozitivní změnu v opakovaném příjmu v řádu desítek až stovek miliónů Kč (postupně až do výše 180–250 miliónů Kč ročně v závislosti na charakteru sítí). To vše za předpokladu, že nedojde ke změně současných podmínek zpoplatnění.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

  1. Další operátor? Kdo to bude?

    1. Podle informací se asi 4 operátora nedočkáme. Je to v celku dost nereálné, a hlavně kdo by chtěl stavět v této době obří zasíťování a vysílače.

  2. Jedinou výhodou bude to, že se už konečně do ČR dostane vysoko rychlostí LTE. Jinak k cenám českých operátorů se raději nevyjadřuji.

  3. Výběr startuje 22. června 2012. Až 12. listopadu začne samotná aukce s přihazováním.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy