InternetZe světa IT

Dotcomovi se vrátí zabavený majetek

Již před rokem provedla policie na Novém Zélandu razii v domě Kima Dotcoma, majitele známého serveru Megaupload, který sloužil k ukládání souborů. Megaupload je již však od ledna 2012 znepřístupněn a zrušen kvůli porušování autorských práv a ilegálnímu šíření těchto souborů dále.

megaupload

Dotcom se však brání tím, že Megaupload měl sloužit pouze k ukládání souborů, ne k jejich nelegálnímu šíření. Na webové adrese megaupload.com se před zrušením objevoval obrázek s logem FBI, varujícím, že web podle vyjmenovaných paragrafů porušuje zákon.

Po této akci se začala policie zabývat i o Dotcomův majetek. Nejenže byla provedena v jeho domě razie, došlo i k zatčení jeho samého spolu se třemi svými kolegy. Při sbírání důkazů v Dotcomově sídle však policie použila nezákonné praktiky, jak teď uznal i novozélandský soud, který vynesl rozsudek, že zabavené věci, již se během vyšetřování zmocnila FBI a jež jsou irelevantní vůči vyšetřování, se vrátí původnímu majiteli. Za irelevantní soud označil například zabavené počítače i harddisky.

Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že Dotcom způsobil držitelům autorských práv, nahrávacím a produkčním společnostem nebo filmovým studiím škodu převyšující částku 10 020 441 700 Kč. Dále ministerstvo spravedlnosti doufá, že tento případ bude sloužit jako precedent a že se z něj všechny ostatní společnosti, provozující podobné servery, do budoucna poučí.

To tak ale úplně neplatí právě pro Dotcoma, který se zřejmě nepoučí. Již v lednu tohoto roku spustil novou službu s názvem Mega (na adrese mega.co.nz), pomocí které chce konkurovat například Dropboxu. Zatím je stále v beta verzi, pyšní se však mottem Bigger, Better, Faster, Stranger, Safer (Větší, lepší, rychlejší, silnější, bezpečnější).  Tím Dotcom naznačuje nasazení nového způsobu šifrování souborů, jež má znemožnit podobný osud, jako čekal Megaupload.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet