Tiskové zprávyZe světa IT

Důležitá součást dnešních telefonů je čtečka otisku prstů: Jak ji využívat?

Huawei Honor 6
Černé provedení smartphonu

Stále více telefonů má ve své základní výbavě čtečku otisků prstů. Některé značky ji využívají pouze k odemčení telefonu, pak už ji uživatel prakticky nepotřebuje. Jiné značky se však soustředí na to, aby byla tato technická vymoženost využitá co nejvíce. Pak je možné čtečce přiřadit různá ovládací gesta apod. Do druhé skupiny patří například značka Honor, která se tak snaží svým uživatelům vyjít co nejvíce vstříc. K čemu všemu tedy můžete čtečku otisků prstů využít?

Důležitá součást dnešních telefonů je čtečka otisku prstů: Jak ji využívat?

Důležitá součást dnešních telefonů je čtečka otisku prstů: Jak ji využívat?

Pár slov před výběrem smartphonu se čtečkou otisků prstů

Čtečka otisků prstů se běžně nachází buď na zadní straně telefonu, nebo potom přímo pod displejem. Obě varianty mají svá pro a proti, nicméně na každou z nich si lze snadno a rychle zvyknout. Například umístění za zadní straně se někomu může zdát praktičtější, ale zase při položeném telefonu na stole ji stejně nevyužijete. Při výběru telefonu je dobré si také předem zjistit, jak je čtečka telefonu citlivá, zda je bezchybná a spolehlivá, jak je rychlá nebo zda ověří i mírně vlhký prst či jestli funguje při přiložení prstu z jakéhokoli směru.

Probuzení a zabezpečení smartphone

Hlavní funkcí čtečky otisků prstů zůstává probuzení telefonu. Rychlý, spolehlivý a velmi návykový způsob bez naťukávání PIN kódů nebo gest. Pokud telefon využívá více osob, například vaše děti či partner, je u některých značek možné do systému nahrát více otisků prstů, které telefon odemknou. Důležitou funkcí je také zabezpečení telefonu. V dnešní době máme v telefonu přístup k velmi citlivým datům. Kontakty, maily, zprávy, fotografie, ale hlavně bankovnictví. Mějte svá data pod zámkem, zabezpečení telefonu otiskem prstu znamená vyšší úroveň ochrany vašich osobních dat.

Ovládací gesta nebo spuštění aplikací

Modely Honor se čtečkami otisků prstů umožňují přiřadit čtečkám další ovládací funkce. Pomocí senzoru můžete například listovat v galerii, spustit focení či nahrávání videa, vypnout alarm nebo přijmout hovor. Kromě toho je pomocí čtečky možné stáhnout notifikační lištu. Nastavit si můžete také otevření vybrané aplikace přiřazeným otiskem prstu nebo i nějakou aplikaci otiskem prstu zabezpečit tak, že se bez jeho použití neotevře vůbec.

Model Honor 8 má navíc čtečku spojenou s hardwarovým tlačítkem SmartKey. Podle počtu či intenzity stisknutí můžete spustit například svítilnu, fotoaparát nebo pořídit printscreen obrazovky. Čtečka modelu Honor 9 může zase sloužit i jako navigační tlačítko, pomocí kterého se vrátíte zpět, otevřete přehled naposledy spuštěných aplikací nebo se přesunete na domovskou obrazovku. Pokud vám však více vyhovují klasická senzorová tlačítka v dolní čísti displeje, není problém nastavit jejich využívání.

Citlivé bankovní aplikace a ověření plateb

Dříve to bylo jen v zahraničí, ale už také u nás využívají některé banky či aplikace čtečky otisků prstů ve vašem smartphonu. Díky čtečce se bezpečně přihlásíte do mobilního bankovnictví. Některé aplikace, ve kterých nakupujete, například Google Play, pak mohou váš otisk využít při ověření platby.

Aplikace na rozšíření využití čtečky

Boomu čteček otisků prstů se chytli také vývojáři aplikací. K sehnání je řada aplikací, díky kterým ještě více rozšíříte využití vaší čtečky. Můžete tak například zhasnout displej, zapnout svítilnu, ovládat hudební přehrávač nebo video či se vrátit zpět nebo zobrazit přehled posledních aplikací. Potažením či poklepáním lze však ovládat řadu dalších věcí. S každým dalším modelem je využití čteček otisků prstů sofistikovanější, účelovější a je vždy obohacené o něco nového. Můžeme se tedy jen těšit na to, co nám výrobci telefonů předvedou příště. Rozhodně nám však návykové používání čteček ovládání telefonu dělá jen a jen příjemnější.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy