Hardware

Elektroauta od Tesly na chodce začnou mluvit

Tesla logo
Foto: tesla.com, Tag: Tesla

Již 1. července 2019 vstoupila v Evropě v platnost legislativa, která nařizuje novým elektromobilům vydávat zvuk. Především se jedná o bezpečí pro chodce a cyklisty, pro které představuje tichost elektromobilů riziko.

První automobily, které s napodobováním zvuků motorů přišly, byla například Hyundai Kona Electric. Povinnost elektrických automobilů se však bude rozšiřovat i do USA ze stejného důvodu, jako tomu je zde.

Zvuk motoru nahradí zvuk budoucnosti

Automobilky spolupracují s různými hudebními skladateli, aby vytvořili zvuk upozorňující chodce na příjezd elektromobilu. Zatím jsou k poslechu dostupné velmi zajímavé nahrávky, které zní jako z futuristického filmu.

Tesla model X
Elektroauta od Tesly na chodce začnou mluvit

Na zvuku elektrického Volkswagenu se podílel například skladatel a hudební producent Leslie Mándoki. Bude slyšitelný při rozjezdu i během jízdy do 30 km/h z reproduktorů. Uslyšíte jej i při couvání, pouze po překročení stanoven rychlosti vystřídá zvuk hluk podvozku a aerodynamický hluk.

Například firma BMW na plný úvazek zaměstnala známého německého skladatele Hanse Zimmera, který vytvářel hudbu pro Lvího krále, Temného rytíře či Gladiátora. Nyní bude jeho prací vytvářet zvuky pro elektrické automobily – na internetu naleznete některé koncepty.

Elon Musk po svém

Elonu Muskovi nikdo nemůže vytknout jeho smysl pro nápaditost. A to by to nebyla Tesla, aby nepřišla s něčím originálním. Proto se na Twitteru objevila ukázka, která by se měla údajně dostat do elektromobilů společnosti. Tesla vás bude moci například pobídnout tak, jako se objevilo v ukázce: „Tak tam jen nestůj a nezírej, naskoč!“ 

Je tedy možné, že se budou ozývat i jednoduchá slovní varování, která upozorní chodce či cyklisty na projíždějící Teslu. Kromě toho budete moci externě pouštět zvuk prdění. Již v tuto chvíli je možný tento zvuk pouštět na sedadlech ostatních pasažérů, ovšem externí reproduktory tomuto zvuku dodají nový význam.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware