Internet

Facebook měl výpadek, přišel o zisk

facebook logo nove freebit
Foto: freebit.cz, Tag: Facebook

První velký výpadek Facebooku pro rok 2015 již máme za sebou. Twitter zaplavil hashtag #FacebookDown.

Také jste před několika dny (27.01.2015) ráno zaznamenali při příchodu na Facebook či Instagram – „Je nám líto, něco se pokazilo.“, zřejmě zablokovala hackerská skupina známá jako Lizard Squad – Facebook, Instagram, Tinder, AIM, Hipchat #offline #LizardSquad, která v pondělí ráno hacknula i web Malaysia Airlines.

Skupina se přihlásila i k zodpovědnosti za útok na Twitter. Výpadek postihl velkou část Spojených států. Problémy hlásili i uživatelé v dálné Asii, Austrálii a na Novém Zélandu, u Kima Dotcoma. Jednalo se tedy o globální nedostupnost všech dceřiných služeb Marka Zuckerberga.

Facebook like unlike
Facebook měl výpadek, přišel o zisk

Pro někoho výpadek služeb Facebook znamená nedostupnost chatu, pro firmu to znamenalo finanční ztrátu v řádech statisíců dolarů. Pokud za rok 2014 vydělala společnost cirka 10 miliard dolarů, za den to bylo 27,397 mil. dolarů, za hodinu pak 1,14 mil. dolarů, za 40 minut 761 tisíc dolarů – tedy 18,5 milionu českých korun. Za 40 minut celkové nedostupnosti služeb prodělala služba cirka 18 mil. Kč, což je úctyhodná suma na poměry v moderní krizi.

Vše je tak trochu jinak. Mluvčí Facebooku sdělila stanici BBC, že příčinou není zásah někoho zvenčí, ale provádění vnitřních změn, které zasáhly do konfiguračního systému služby. „Problém jsme rychle vyřešili a obě služby jsou nyní všem stoprocentně dostupné,“ sdělila mluvčí. 

Výpadek začal v 7:20 SEČ a trval zhruba 40 minut. Týkal se jak webových služeb, tak mobilních aplikací. Na problémy s přihlášením do sítě upozornili mimo jiné uživatelé v USA a v Indii, potíže měli i Češi. Zablokována byla krátce také seznamovací aplikace Tinder. Útok hackerské skupiny tedy nebyl oficiálně potvrzen.

A jak jste se s výpadkem služeb vypořádali? Je pro vás tato sociální služba až tak významná, že jste výpadek pocítili až moc razantně? Máte nějaké jiné služby, kam zajdete, když jedna z nich není dostupná popřípadě vás omrzí? Určitě se o své poznatky podělte do komentářů níže, feedback potěší.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

2 Komentáře

  1. Zdravím, chyba „Istagram“, tuto síť neznám. Naučit by se autor také mohl, že datum se píše s mezerami, tudíž takto „27. 1. 2015“.

    1. Hezký den Fakine, děkujeme za připomínku. Instagram jsme již opravili. Co se týče data – ČSN 01 6910 dovoluje dvoumístný způsob vzestupného psaní data, např. 01.02.2007, 08.10.2008, 21.06.2009 či 31.12.2012. Pro informaci, opraveno. Děkujeme za feedback!

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Internet