Tiskové zprávy

Finanční základy. Porozumění finančním nástrojům na trhu

penize balik
Foto: pixabay.com, Tag: Peníze

Byť je finanční gramotnost jedním z nejdůležitějších prvků dospělého života, ne každý ji má. Bohužel se i v dnešní době můžete setkat s lidmi, kteří mají půjčky s vysokými úvěry a jejich den splatnosti je v nedohlednu. Stále máte kolem sebe známé, kteří každý měsíc žijí z nuly na nulu a nejsou schopni nic ušetřit. Když se na ně podíváte, tak chodí módně, ale levně oblečení a jídlo si vaří doma. Nedokážete si představit, kam veškeré jejich finance mizí a proč nejsou schopni ušetřit alespoň něco málo.

Jestliže jste právě těmi, kteří se snaží ušetřit a nedaří se jim to, není to vždy Vaše vina. Prostě a jednoduše se máte v tomto směru posunout právě teď. Důležité je věnovat se problematice finančního vzdělávání, číst vhodné články a někdy si poslechnout podcast ze života těch, kteří z nuly udělali jedničku. Nebude to zítra, mnohdy je to běh na kratší trať, ale výsledky jsou zaručené a záloha v obálce na horší časy zajištěna.

penize a cas
Porozumění finančním nástrojům na trhu

Finanční gramotnost jako taková je souhrnem znalostí, dovedností a poznatků potřebných pro zodpovědné zabezpečení rodiny a ohleduplné spravování rodinného finančního majetku. Mnohdy toho dosahujeme pomocí měsíční výplatní pásky, jež staví půdu pod nohama a jistotu v tom, že bude z čeho zaplatit měsíční zálohy na vodu, elektriku a něco k tomu. Odvážnější se pouští i do obchodování, nebo jiných způsobů, jak vydělat. Existují mnohé finanční instrumenty pro začátečníky, kterých je možné v rámci vlastních obchodních aktivit využít, je však důležité se s nimi dobře seznámit.

K obchodování se může dostat prakticky kdokoliv, a to i úplný začátečník, stačí znát hlavní finanční instrumenty pro začátečníky. Hlavními finančními nástroji na trhu jsou bankovní služby, zápůjčky a úvěry, kryptoměny, zahraniční měny, investice v nemovitosti, umělecké sbírky a další movité věci, nebo investiční nástroje v podobě cenných papírů, podílů, směnek, depozičních certifikátů, derivátů.

Valná většina obchodování probíhá na akciových trzích, které jsou součástí kapitálového trhu. Zde můžete obchodovat s akciemi, tedy podíly, jednotlivých společností. Zisk kapitálu těchto společností je zajištěn přes trh s cennými papíry, které prodávají a investoři nakupují. Burzy a akciové trhy se nejčastěji označují jako Stock Exchange, a to třeba i u nás v Praze. Zde je trh pod dohledem České národní banky.

Na co si dát pozor při výběru finančního nástroje?

Při výběru finančních nástrojů bychom se rozhodně měli zaměřit na několik oblastí. Mohou nám pomoci zvýšit naše příjmy a zároveň snížit rizika ztráty. Vzhledem k tomu, že finančních nástrojů jsou desítky a provozují je různé společnosti, musíte si dát opravdu pozor a číst i mezi řádky. Pojem likvidita označuje, s jakou námahou můžete vybraný finanční nástroj prodat, nebo koupit. Likvidita se počítá za určité období a pokud je vysoká, tak se s finančním nástrojem snadno obchoduje a vyplatí se to. Můžete se ho totiž snadno pozbýt, nebo ho nakoupit více.

Volatilita je rozdíl mezi rychlým ziskem a ztrátou, což je vhodné pro zkušené obchodníky. Nízké náklady na transakce jsou ideální v případě jakéhokoliv nového finančního zajištění. Na závěr jsou nejdůležitější informace a přístup k nim. Musíte vědět s kým obchodujete, jaké jsou podmínky a hlavně, zda jste pojištěni a případně na jakou částku.

Jaké jsou nejvyužívanější finanční nástroje?

Samozřejmě existuje spousta statistik, díky kterým můžeme zjistit, do čeho se vyplatí investovat a do čeho ne. Největším finančním trhem na světě je devizový trh, na kterém můžete obchodovat prakticky denně. Obchodovat můžete třeba se zahraničními měnami a nejlépe, když je volatilita vysoká. Na druhou stranu jsou populární i akciové indexy, které určují hodnoty akcií společností v souvislosti s odvětvím a jejich tržní kapitalizací. Ceny jsou vždy srovnatelné, aby investoři měli přehled.

Akcie jako takové zajistí, že jste z části taktéž vlastníkem dané společnosti a podílíte se tak na jejím budování. Po staletí známé a hodnotné komodity jsou rovněž finančními nástroji. Můžete obchodovat s ropou, stříbrem a zlatem za účelem zisku a prostřednictvím nich investovat dále.

Z pohledu ekonomického je důležité zajistit si další příjem, abyste na konci každého měsíce nemuseli obracet korunu, ale žít svobodně. Můžete dosáhnout svých finančních úspěchů a posunů právě díky vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti a obchodování na burzách.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy