Internet

Googlebot se stěhuje na mobilní weby. Co to znamená?

Foto: Google
Hlavní TAG » Google

Google pro svůj index již dříve začal zvýhodňovat mobilní webstránky. Jednalo se o mobile-first index, který nejdříve indexoval mobilní verzi webu. Byl to jasný krok pro webmastery – začít plně řešit mobilní verzi své webové stránky.

Z analýzy firmy Google vyplývá, že více jak 70% webů má svoji mobilní verzi. Aby to tedy ve vyhledávání společnost završila, začne od září 2020 indexovat primárně mobilní verze webů. Od září tedy čekejte zvýšený počet návštěv Googlebota. Desktopový index nekončí, pouze se přesouvá na druhou kolej.

google spys_1
Googlebot se stěhuje na mobilní weby. #google

Začne probíhat přesun v indexu

Pokud robot Googlu zjistí, že má web mobilní verzi, začne primárně používat tu. Na desktopové verze webů přijde robot pouze sporadicky. Důležitým faktorem výsledků bude rychlost webu nebo pomoc díky AMP.

Když Googl ve vyhledávání přepne doménu na mobilní indexování, dojde k nárůstu procházení Googlebota. Indexované stránky pak aktualizujeme na mobilní verzi webu. V závislosti na doméně a počtu indexovaných stránek může tato změna chvíli trvat.

Ve službě Search Console pro webmastery existuje několik způsobů, jak zkontrolovat první indexování. Stav se zobrazuje na stránce nastavení i v nástroji pro inspekci adres URL při kontrole konkrétní adresy URL s ohledem na její poslední procházení.

Doporučení Googlu

Přestože i nadále Google podporuje různé způsoby vytváření mobilních webů, doporučuje používat klasické responzivní mobilní weby na stejné URL adrese. Nedoporučuje používat samostatné mobilní adresy URL (m.freebit.cz) kvůli problémům a nejasnostem pro samotné uživatele internetu.

Zdroj: webmasters.googleblog.com

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet