Hardware

Hodinky s EKG. Existují na trhu levné a přesné hodinky?

Chytré hodinky
Hlavní TAG » EKG

Jsou hodinky s EKG skutečně účinným pomocníkem nebo se jedná jen o vydařený marketing? Existují na trhu takové, které by byly spolehlivé a moc nestály? Poradíme, jak se nenapálit.

Apple jako průkopník (a jeho nástupci)

V roce 2019 tuhle novinku do ČR přinesl technologický gigant Apple. Apple Watch 4 ve své době zaujaly nejen technologické nadšence. Řada lidí se ptala, k čemu to bude a jak moc funkční vlastně EKG v téhle podobě je.

Princip sledování EKG je ve stručnosti takovýto: Potřebné údaje hodinky naměří pomocí dvou elektrod. Jedna se nachází na spodní straně hodinek, k druhé musíte prst druhé ruky přiložit na digitální korunku. Výstup z EKG, tedy měření aktivity srdce, umí exportovat do grafu.

Apple samozřejmě nabízí hodinky s EKG
Apple samozřejmě nabízí hodinky s EKG

Jde jednoznačně o fungující koncept. Apple hodinky například dokáží s přesností 98 % detekovat častou anomálii v podobě fibrilace síní. Apple Watch 4 je ovšem nutné na vrub připočíst poměrně vysokou cenu.

Konkurenční modely proto na sebe nenechaly dlouho čekat. S jedním přišel například Samsung, který do světa vypustil svoje Galaxy Watch Active2. O několik tisíc nižší pořizovací cena Samsungu právem vysloužila zájem fanoušků. Hodinky se představily s pořizovací cenou 7 500 Kč, kdežto Apple si za svůj výrobek žádal v té době o skoro 4 000 víc.

Která levná konkurence je umí?

Další odpovědí na trend byly ještě v loňském roce Move ECG od francouzské společnosti Withings. Ty se mohou pochlubit hned několika benefity: Jako první v Evropě mají certifikované měření EKG. Navíc vydrží až celý rok na běžnou baterii. A hlavně: Výrobce je pustil do světa s pořizovací cenou pouhých 130 euro, tedy v přepočtu kolem 3 500 Kč.

Hodinky Apple Watch s EKG
Hodinky Apple Watch s EKG

A pro někoho je jistě důvodem, proč je chtít, to, že vlastně zase tak úplně jako chytré nevypadají. Decentní design blízký klasickým analogovým hodinkám potěší konzervativní část zájemců.

To už se dostáváme do cenově příznivějších sfér

V podobných šlépějích se rozhodly kráčet také Huami Health Watch. Ty nasadily dokonce 3x nižší cenovku než Apple Watch. V tuzemsku jejich cenovka ukázala suverénně nejpřívětivější cenu pro kapsu českých zájemců: 3 000 Kč.

TIP na článek: Apple Watch a hodinky s Wear OS podporují aplikaci Kalorické tabulky

Mezi nejpopulárnější chytré hodinky určitě patří Apple Watch. Někteří si mohou vybavit také Samsung, Garmin, Xiaomi a další.

Nízká cenovka neznamená, že by museli zájemci zpozornět, certifikaci od evropských i amerických úřadů tento produkt získal. Ve srovnání s profesionálním nemocničním měřením si tyhle hodinky vedly překvapivě dobře.

Asus příliš nebodoval

Na trh s chytrými hodinkami zaútočila i značka Asus. VivoWatch BP se zaměřily na sportovce nebo všechny ty, kteří si srdce ze zdravotních důvodů musí hlídat.

Méně už na vyznavače atraktivního designu, v recenzích se jejich zpracování dostalo dost nelichotivého hodnocení. Ani cena se technologickému gigantu nepovedla dostat úplně nejnižší, ačkoli se sumou 4 500 Kč jsou pořád většinovému spotřebiteli dobře dostupné.

Ani z hlediska přesnosti měření na tom VivoWatch BP nebyly zrovna ideálně. Asus proto v následovnickém modelu VivoWatch SP přislíbil propracovanější technologii.

Vyplatí se koupě chytrých hodinek nebo ne?

Oslovení odborníci s hodnotami, které dokáží chytré hodinky naměřit, souhlasí, přesto před jejich používáním do určité míry varují.

Seth Landefeld z University of Alabama, podobně jako mnozí jeho kolegové, míní, že mladí pacienti ve věku pod 65 let zkrátka ohroženi nemocemi srdce téměř nejsou. Je tedy zbytečné, aby se nechávali zneklidnit záznamem EKG z chytrých hodinek. Každá anomálie v záznamu totiž automaticky nemusí znamenat problém.

Současně navíc upozorňují na to, že plnohodnotné EKG u lékaře hodinky samozřejmě nikdy nenahradí. Při tradičním vyšetření se používá větší množství elektrod umístěných na různé části těla. Kardiologové se tak shodují, že pokud máte potíže se srdcem, hlídat se domácím měřením pro vás význam má. Jste-li zdraví, ani nejdražší hodinky pro vás přínos mít nebudou.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Hardware