Software

Geocaching: Kešuju, kešuješ a kešujeme

Geocaching
Foto: Geocaching

Léto je v plném proudu a byla by škoda, strávit ho celé doma. Ne každý, je ale fanouškem tradičních sportů a tak hledá, jak jinak si užít krásné počasí. Jednou z možností je Geocaching, nebo jak se u nás v Čechách říká, Geokešing. O co jde? V podstatě je to honba za pokladem. Honba za pokladem v 21. století. Počátky geokešingu se datují někdy do roku 2000, kdy vznikla první tzv. keška. Keška je vlastně nějaká krabička, plechovka, či jiná nádoba, která je schovaná a její umístění je ve formě GPS souřadnic uvedeno na internetu. Konkrétně na stránce Geocaching.com.

Celá hra spočívá v tom, že si hráč na internetu vybere kešku, zapíše si její souřadnice a pak jde a hledá. Úspěšní hledači se zapíšou do logu, který je v kešce a pak na internetu potvrdí, že kešku našli. Cílem je, kromě vlastní zábavy z hledání, najít kešek co největší množství. Aby to nebylo tak snadné, tak ne každá keška má svojí polohu veřejnou.

V současné době, je necelých 20 druhů kešek. Kromě tradiční, která je popsaná výše, existuje například Mystery cache. Mystery znamená záhadný a o to přesně u tohoto typu jde. Nejprve je třeba rozluštit nějakou hádanku, její řešení pak obsahuje koordináty k vlastní keši. Další velice populární typ keše je Multi-cache. Ta se skládá z několika míst, kterými musí kešer (hráč Geocachingu) projít, než se dostane k finální keši.

Kešky mají různé tvary a formy

Kešky mají různé tvary, formy a velikosti

Začínající kešer, který neví, jestli ho to chytne, nemusí hned investovat do drahé GPSky, stačí mu jeho chytrý telefon. Do něj si stáhne aplikaci Geocaching Intro a může začít. Je jedno, jestli má iPhone, Android, nebo Windows Phone. Aplikace nabízí opravdu základní funkce, ale na vyzkoušení celé hry bohatě postačí. Nejprve je třeba se přihlásit, to jde přes Facebook, nebo přímo přes Geocaching účet. Aplikace umožní vyhledávat pouze Tradiční keše, ale to pro začátek stačí.

Díky GPS v telefonu a kompasu naviguje do okolí kešky, ale vzhledem k určité nepřesnosti mobilních GPS zobrazí upozornění, že je třeba hledat v určitém okruhu. Po nalezení, je možné přes aplikaci označit kešku za hotovou. Dále se přes ní dají posílat zprávy ostatním hráčům zaregistrovaným v systému. Snad nejzajímavější funkcí je hledání keší v okolí v reálném čase. Ty se hezky zobrazí na mapě a není nic snazšího, než si pro ně dojít.

Zkušenější kešeři, kteří stále nechtějí investovat do profi GPSky, nebo chtějí mít veškeré informace o keškách stále v ruce, si můžou koupit aplikaci s názvem Geocaching. Ta už není zdarma, pro iPhone stojí 9,99 $ a pro Android je za 249,99 Kč. Majitelé Windows Phone mají bohužel smůlu. Tahle pokročilejší aplikace už dokáže zobrazit a vyhledávat všechny typy keší, ať už se jedná o tzv. Mysterky, nebo Multi-cache.

Kromě toho, je možné stáhnout data o keších do telefonu a využívat je tak bez potřeby zapnutého mobilního internetu. To je velká výhoda při hledání keší v zahraničí na dovolené, nebo v místech bez signálu. Aplikace dokáže hledat a a zalogovat i takzvané Trackables, což jsou předměty, které cestují mezi kešemi. Majitelé Geocaching Premium účtu také mohou vytvářet v telefonu seznamy keší a vyhledávat kešky nepřístupné pro ostatní.

Jste aktivními kešery, nebo zatím jen přemýšlíte o tom, kterou první kešku hledat? Nainstalujte aplikaci, vyražte a pak nám napište do komentářů, jak se vám hledalo. Také článek nasdílejte na vaše sociální sítě, třeba zjistíte, že máte mezi přáteli vášnivého kešera.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software