Mobilní telefonyZe světa IT

Recenze Huawei P8 – kéž by byl každý Huawei takový

Huawei P8 cover

Čínského výrobce mobilních telefonů Huawei už dnes netřeba představovat. Jeho prodeje každým rokem rostou a není se čemu divit, v jeho portfoliu najdeme totiž vše, co hledáme. Od levných zařízení, až po naprostou špičku. Na jednu takovou špičku se dneska podíváme. Jde o vlajkovou loď společnosti. Jmenuje se Huawei P8 a je nejnovějším přírůstkem své řady. Řadí se po bok takových kousků, jako je Samsung Galaxy S6 nebo iPhone 6. A jelikož jedním z reklamních hesel Huawei je, že P8 si z “šestek“ hlavu nedělá, tak by měla předvést něco pořádného. Jestli se tak stalo, nebo jsou to jen plané řeči, to se dočtete v recenzi.

Huawei P8 colors

U nás jsou dostupné pouze varianty Titanium Grey a Mystic Champagne.

Není balení, jako balení

Huawei P8 je nástupce modelu P7, který byl sám o sobě velice povedený. S letošní vlajkovou lodí to Huawei dotáhl ještě dál. Než se budeme bavit o telefonu, jeho výkonu, fotoaparátu a dalších, bezpochyby důležitých věcech, podívejme se na samotné balení, ve kterém se P8 prodává. Zaslouží si totiž pozornost. Huawei pochopil, že TOP model nemůže být zabalený v jakékoliv ušmudlané krabičce. Elegantní tmavý kvádřík zapadá do papírového rukávu. Po jeho vyjmutí uzavírá krabičku plastové víčko s logem P8. Pod ním najdete telefon, v jedné části všechny brožury k telefonu a v druhé krabičku se sluchátky, adaptérem a microUSB kabelem. My měli k testu model v titanově šedé barvě, přesto bylo příslušenství bílé. To se pomalu stává standardem a můžeme si každý tipnout, odkud se tento trend vzal. Jistě při svých úvahách zamíříme do jablečného sadu.

Je to krasavec, o tom se nedá pochybovat

P8 je vzhledově velice promyšlená a bude lahodit oku snad každému. A lahodit Huawei nechce jen oku, ale i ruce. Tady nejde o žádný plasťák, ale poctivý hliník. To znamená krásná záda, na nichž nezůstávají otisky prstů a dlaní. Hrany jsou údajně broušené diamantem a je to poznat. Na sluníčku se lesknout a září. Bohužel to přináší první, z mála nedostatků telefonu. Přestože nejsou strany úplně hranaté, ale je tam lehké zaoblení, tak jsou docela ostré a chvíli trvá, než si na ten pocit v ruce zvyknete. Není to žádný horor, ale příště by to možná chtělo ještě pár vteřin brousit. Zatím tu tedy máme hliníková záda, hliníkové, diamantem broušené hrany, a co je vpředu? Tam je 5,2 palce velký displej, krytý odolným sklem Gorilla Glass 3.

Levý bok telefonu je hladký, zato na pravém se toho děje spousta. Vezmeme to odshora. První je kolébkové ovládání hlasitosti. Pod ním je vypínací tlačítko, které je, oproti minulé generaci, hranaté. Níže už jsou jen dva šuplíčky. Jeden na microSD kartu a druhý na nanoSIM. Na spodku telefonu je microUSB konektor pro napájení a dvě mřížky reproduktoru. Ano, na konci minulé věty není překlep, P8 má jenom jeden hlasitý reproduktor. Za druhou mřížkou žádný nenajdete, je tam schovaný mikrofon. Horní hranu okupuje pouze konektor na sluchátka, jinak je hladká. Neměli bychom zapomínat na umístění kamer. Ta hlavní je v levém horním rohu zad, spolu s dvojitým LED bleskem. Oboje se nachází v jediné nekovové části zad, pod kterou najdeme NFC a ostatní antény telefonu. Přední kamera je klasicky umístěná nad displejem.

Rozměry telefonu: 144,9 x 72,1 x 6,4 mm

Váha: 144 g

Poprvé spouštíme, aneb jak to vypadá “uvnitř“

Huawei má svoje vlastní uživatelské prostředí, které se jmenuje EMUI a běží u tohoto modelu na Androidu 5.  Prostředí je intuitivní, dobře se v něm orientuje a je vidět, že si s ním dali práci. Je i dobře odladěné, takže nějaké záseky, nebo snad dokonce pády launcheru vůbec nečekejte. Není zde nabídka všech nainstalovaných aplikací, ty se řadí postupně na další plochy, což může způsobovat ze začátku zmatek. Stačí si ale ikony roztřídit do složek a hned je vše v pořádku. Již po spuštění telefonu na mě čekala aktualizace. Do teď nevím, o jakou aktualizaci se jednalo, protože ať jsem byl na mobilních datech, nebo WiFi, nezačala se nikdy stahovat. Zřejmě ale šlo o chybu na konkrétním modelu.

Huawei v rámci EMUI přidal několik vychytávek. Tou nejzajímavější je pořizování snímků obrazovky dvojitým poklepáním klouby ruky na displej. Ne vždy se to povede, a když ano, tak to chvíli trvá. Pokud chcete udělat snímek pouze části obrazovky, musíte kloubem tuto část obkroužit. Jak moc je to užitečné, a jak moc to někdo bude využívat v praxi, je otázka. Na internetu se také objevily stížnosti, že telefon někdy vyhodnotil klasické pohybování v systému pomocí prstu, jako zásah kloubem a udělal snímek. To se mi při testu nestalo. Další vychytávkou je vyhledávání, které vyvoláte potažením prstu dolů na domovské obrazovce. Osobně bych byl radši, kdyby se tak dala stáhnou horní lišta, která je vzhledem k velikosti displeje hůře přístupná při ovládání jednou rukou. S tím by mohlo pomoct zmenšení obrazu přejetím po třech ovládacích tlačítkách, která jsou umístěná na displeji.

Jak říká Jeremy Clarkson: výkooooooooon!

Vlajkové lodě, bez ohledu na výrobce, spadají do společné množiny, vždy se jedná o velice výkonná zařízení. Nejinak je tomu i u P8. Huawei není posera a zvolil svůj vlastní procesor. Nebudu chodit kolem horké kaše, byla to skvělá volba. Hisilicon Kirin 930 je osmijádrový procesor. Všechna jádra jsou Cortex-A53, 4 jsou taktovaná na 1,5 GHz a další 4 na 2 GHz. Tuhle dávku výkonu podporuje 3 GB operační paměť. I když jsem měl spuštěno více než pět aplikací, neustále mi zbývalo zhruba 1,2 GB volné paměti a to je velice slušné. Kromě jiného jsem testoval výkon na hře N.O.V.A. 3 a běžela krásně plynule. Trošku mě překvapilo, jak se telefon při hraní hodně zahříval. Pokud tedy hledáte zařízení, kterému nikdy nedojde dech, zamyslete se nad P8.

Dobrý obraz je základ

Asi se všichni shodneme na tom, že můžete mít sebelepší dílenské zpracování, masivní výkon, nebo třeba obrovskou baterii, ale jak je špatný displej, už se na telefon koukáme odtažitě. Je to logické, vždyť hlavní dojem získáváme právě podle toho, co se ukazuje na obrazovce. Oproti minulému modelu má P8 o dvě desetiny palce větší displej, tedy 5,2. Použitá technologie je IPS-Neo, což zaručuje lepší podání barev, spolu s nižšími nároky na baterii. Rozlišení je Full HD (1920 x 1080). Displej má skvělé podání barev, úžasnou jemnost (424 px) a dobrou čitelnost na slunci. Tomu pomáhá světelné čidlo, které je nad displejem. Aby vám neunikla žádná zpráva nebo email, je v pravém horním rohu přední strany notifikační dioda. Ta bliká zeleně při nevyřízené notifikaci a červeně při vybité baterii. Stav nabíjení indikuje červeným, respektive oranžovým a zeleným svícením. Je škoda, že si nemůžete personalizovat, jak bude dioda blikat a kdy, můžete ji pouze vypnout. Zato Huawei nezapomněl na režim rukavice, takže už v zimě nebudete mrznout. 

Nabíjím, nabíjíš, nabíjíme

Slabinou dnešních telefonů je výdrž baterie. Taková legendární 3310 vám vydržela často týden (pokud jste nehráli pořád hada). O týdenní výdrži se nám dnes už nezdá a jsme rádi, když se dostaneme večer domů s telefonem, ze kterého jde ještě poslat SMS. Huawei P8 má v sobě akumulátor s kapacitou 2600 mAh. To není žádná nádhera, ale mohlo by být hůř. Pro srovnání, stejně má třeba Samsung Galaxy S6 Edge. Aby mohla být baterie takto veliká, telefon se protáhnul a pod displejem je tedy zdánlivě zbytečně volné místo. Zda to šlo udělat elegantněji, to je otázka.

Pokud jste náruživý uživatel vašeho telefonu, stále na WiFi, nebo mobilních datech. Stahujete ostošest a hrajete hry, pak u sebe noste nabíječku, protože ji budete potřebovat ještě před večeří. Naopak pokud se budete chovat rozumně, dá se s telefonem vydržet až jeden a půl dne. Jakmile se vám ale baterie vybije, pamatujte na to, že jí nenabijete za chvilku. Nabíjení z téměř nuly trvá poctivé tři hodiny. Kdyby vás otravná hláška o slabé baterii zastihla nepřipravené, můžete zkusit ultra úsporný režim. Ten vám ještě pár hodin přidá, ovšem za cenu omezení funkcí. Vypne všechny procesy na pozadí a jediné, co vám zbude, je volání, SMS a přístup ke kontaktům.

Foťte na úrovni, P8 to zvládne

Další doménou PéOsmičky je fotoaparát. Pokud jste viděli billboardy s reklamou na tento telefon, často se v nich zmiňuje malování světlem. Ale hezky popořadě. Huawei P8 má na místě hlavní kamery 13 MPx čip se čtyřbarevným RGBW senzorem. Optická stabilizace zajistí, že vaše klepající ruka neovlivní kvalitu fotek a videa. Kromě toho má fotoaparát několik dalších režimů, jako je časosběrné video, kdy pořizujete snímky v nastaveném intervalu a ty dohromady tvoří video. Další je Noční režim SUPER, ten pořizuje slušné fotky i za šera. Přední kamera má rozlišení 8 MPx a taky se jí nevyhnul nějaký ten režim. Jmenuje se “Beauty“ a pomůže při focení selfies. Měl by zvýraznit vaše rysy a udělat vás krásnějším. Fotky ukládá telefon buď na microSD kartu, nebo do vnitřní paměti 16 GB. Měla by na trh přijít i 64 GB varianta, samozřejmý je nárůst ceny.

Už jsme naťukli jakési malování světlem, o co tedy jde? Režim kreslení světlem fotí fotky s tím, že když v záběru pohybujete třeba baterkou, nebo pochodní, stopa zůstává na fotografii jako malba. Tím se dají vytvářet zajímavé obrazce. V souvislosti s tím se spustil na začátku července projekt s názvem #P8NocniSvet. Jedná se o fotografickou soutěž, které je unikátní tím, že soutěžící díla musí být pořízená telefonem. Má upozornit na to, že i telefonem se dají vytvářet opravdu zajímavé fotografie. Zúčastnit se může snadno každý, pokud má zájem o zájezd do Číny, sto tisíc korun, nebo právě Huawei P8. Jestli i vy máte uměleckou duši, nebo se vám prostě povedla nějaká fotka, zkuste se zapojit a třeba vyhrajete.

Ukázky fotek z Huawei P8 v plném rozlišení:

Rozsudek

Huawei P8 je za cenu kolem 12 a půl tisíc velice dobrá koupě. Telefon má výkonu na rozdávání, velice slušný foťák i výborný displej. Nechybí mu podpora LTE na všech našimi operátory používaných frekvencích. Navíc je skvěle vyroben a krásně zabalen. Pokud jsme si na začátku položili otázku, zda si P8 ze “šestek“ nic nedělá, nebo je to jenom reklamní slogan, pak odpověď je, že šestky by neměly tento Huawei podceňovat.

Kdybyste volili nějakou vlajkovou loď, se kterou byste vypluli do svého života? Myslíte si, že P8 opravdu dokáže konkurovat svým soupeřům mezi TOP modely? Napište nám to do komentářů, zapojte se do diskuze na naší Facebookové stránce a nezapomeňte tuto recenzi sdílet.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

6 Comments

 1. Myslím, že s modelem P8 se Huawei povedlo navázat na jeho předchůdce a dodat další vylepšení. Jako pozitivní hodnotím i 5,2″ displej, Z mého pohledu a uživatelských potřeb je to maximum. Osobně mi nejvíc vyhovuje velikost kolem 4,7″. Nicméně Huawei opět zvládnul natlačit velký displej do rozumného těla. A to, že se nebojí nasadit svůj procesor je opravdu super.

  1. Sám jsem se velkého displeje bál, ale právě díky rozumné velikosti těla vám těch 5,2 ani nepřijde.
   Díky za názor.

 2. Děkujeme za názor. S pozdravem MK.

 3. Huawei dostal za svůj model P8 ocenění European Consumer Smartphone 2015 – 2016 od asociace EISA. Toho ocenění získává už třetí rok v řadě.

 4. Ahoj mám huawej p8 lite 3 měsíc a zacali problémy s baterií při 61% se mi začal vypínat tel. že je vybitý. Takže jsem nasranej.

  1. Ahoj, pokud se tak stalo, na baterii je 6 měsíců záruka. Vypadá to, že ztratila kapacitu, nebo se jedná o softwarovou chybu.

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony