Hardware

IKEA Symfonisk jsou nové multi-room reproduktory

ikea logo final
Foto: IKEA

Spojení, které by jen tak někoho nenapadlo. Jeden z největších prodejců levného nábytku se dal dohromady s výrobcem vysoce kvalitních a propracovaných reproduktorů. Ikea a Sonos spojili své síly. A funguje to? Více než sami výrobci očekávali.

Švédská jednoduchost a americké basy

Výrobce nábytku Ikea není třeba představovat. Firma jde poslední roky s dobou a už nevyrábí jenom skříně a postele, ale vyvíjí i nové technologie pro inteligentní domácnost. Spolupráce s jinými značkami jí není vůbec cizí. Tento rok, krom propojení se Sonos, uvedla na trh produkty ve spolupráci s Virgilem Ablohem, kreativním ředitelem Louis Vuitton.

Kalifornská značka Sonos již téměř dvacet let tvoří reproduktory zacílené na kvalitní zvuk a vzájemné propojení. Firma je jedním z tahounů v oblasti multiroom systémů. Všechny produkty Sonos tak můžete mezi sebou bezdrátově propojit a pohodlně je ovládat pomocí mobilní aplikace. Výjimkou nejsou ani nové Symfonisk přírůstky. Pokud preferujete spíše přenosný reproduktor, není tento počin asi nic pro vás a je lepší se porozhlédnout po přenosných reproduktorech.

Hraje, svítí a drží

A co si pro nás tyto značky připravily? Lampičku i poličku má doma snad každý. Designéři však zabudovali do těchto zdánlivě obyčejných kusů nábytku reproduktory, a tak vytvořili designový nábytek se skvělým zvukem.

IKEA Symfonisk: nové multi-room reproduktory
IKEA Symfonisk: nové multi-room reproduktory

Police Symfonisk se může na první pohled zdát jako obyčejný reproduktor. Zdání však klame. Reproduktor lze jednoduše zavěsit na stěnu, ať už vodorovně či svisle. Díky kvádrovému tvaru a hloubce patnáct centimetrů si pak na reproduktor můžete vystavit rámeček s fotkou, odložit klíče nebo vyskládat knížky. Nosnost je až 3 kilogramy. Jednoduchý design produktu z černého či bílého plastu nebude nijak narušovat vzhled vašeho domova a stane se vítaným doplňkem.

„Od začátku jsme věděli, že chceme zpochybnit tradiční vzhled moderních technologií. Design lampy s reproduktorem částečně vychází z myšlenky ohniště – z jednoho prvku, který šíří hřejivé světlo i zvuk,“ říká Iina Vuorivirta, jedna z návrhářek IKEA of Sweden, která se podílela na vzniku stolní lampy SYMFONISK. 

Stolní lampa Symfonisk nabízí skvělou kombinaci světla a zvuku. Tělo lampy tvoří válcový reproduktor, na který je připevněna žárovka a skleněné stínítko. Hudbu si pak pouštíte podle svého v aplikaci a světlo je ovládáno manuálně, nezávisle na technologii Sonos. Stejně jako poličku, koupíte lampu v bílém či šedém provedení.

Multiroom

Při koupi nezískáte jen hrající lampičku, ale i systém Sonos, který vám otevírá dveře do zvukového propojení vaší domácnosti. Svou poličku i lampu připojíte na internet pomocí Wi-Fi či ethernetového kabelu. Reproduktory pak můžete ovládat aplikací Sonos z vašeho mobilního zařízení a propojit s dalšími aplikacemi jako Spotify či AirPlay 2.

Pokud nemáte mobil po ruce ani Siri na doslech, je možné hudbu ovládat i pomocí tří tlačítek umístěných přímo na reproduktoru. Aplikace Sonos nabízí také propojení všech jejich zařízeních ve vaší domácnosti. Můžete tak přepínát hudbu mezi jednotlivými místnostmi či pustit si stejnou písničku najednou v kuchyni i ložnici.

Zaposlouchejte se

Otázka, kterou si mnoho z vás teď klade je: „Může dostupný nábytek hrát kvalitně?“ Designéři Sonos se o to pokusili. A odvedli skvělou práci. Podle první testů je zvuk opravdu kvalitní. Polička ani lampa se sice nevyrovnají ostatním produktům značky Sonos, které jsou však, na rozdíl od Symfonisk, o dost dražší. Díky propojitelnosti můžete také při koupi dvou reproduktorů získat stereo zvuk.

Kvalita od Sonos, cena od Ikeii

Ikea Symfonisk je nejlevnější vstupenkou k technologiím firmy Sonos, jejíchž produkty se většinou prodávají za cenu přesahující deset tisíc korun. Na rozdíl od toho, poličku Symfonisk koupíme už od 2 700 Kč. Lampa nás pak vyjde zhruba o 2 000 Kč dráž. Poměr ceny a kvality je zde více než přívětivý. Je už jasné, že firmy neuvedly na trh jen hrající nábytek, ale i skvělou zvukovou technikudostupnou za bezkonkurenční cenu.

Budou i u nás?

Výrobky řady Ikea Symfonisk byly uvedeny na trh ve většině státech západní Evropy a USA. V regálech české Ikei bychom je měli najít na konci listopadu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware