HardwareZe světa IT

Indukční nabíjení – co hrozí zařízení díky magnetickému smogu?

Nabijeni qi Apple
Bezdrátová nabíječka

Prázdná baterie je pro chytré telefony noční můrou. V posledních letech se technologie nabíjení příliš neposouvala. Nyní se však roztrhl pytel s indukčním nebo-li bezdrátovým nabíjením. Jak bezdrátové nabíjení funguje a máme se něčeho obávat?

Jak bezdrátové nabíjení funguje

Indukční nabíjení vypadá jako nějaké kouzlo. Zapojíte nabíječku do zásuvky a na ní položíte chytrý telefon. Rázem se začne nabíjet. Jak se ale dostane energie z nabíječky do chytrého telefonu? Ač se to nezdá, tak bezdrátové nabíjení není novou technologií. Elektrické kartáčky na tento způsob nabíjení fungují už od devadesátých let.

Dokonce i Tesla byl schopen rozsvítit žárovku na několik desítek metrů bez nutnosti použít drát. Aktuální bezdrátové nabíječky fungují na jednoduchém principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami. Nabíječka se napíchne na zdroj a cívka vytvoří magnetické pole. Mobilní telefon je druhou cívkou, které indukuje střídavý elektrický proud a usměrňuje ho do baterie. Běžným standardem bezdrátového nabíjení je Qi. Existují i méně známé standardy, jako je A4WP nebo PMA.

Indukční nabíjení - co hrozí zařízení díky magnetickému smogu?

Indukční nabíjení – co hrozí zařízení díky magnetickému smogu? (Zdroj: Apple.com)

Bezdrátové nabíjení má své mouchy

Indukční nabíjení je pomalejší než klasické nabíjení ze zásuvky. Kolem svého pole vytváří také magnetický smog. Navíc není možné využít tuto technologii u všech zařízení. Je zapotřebí speciální nabíječky. Také nesmí být mezi plochou podložky a chytrým telefonem žádná bariéra a záleží i na samotném umístění zařízení na podložce.

Pokud si dáte dvě a dvě dohromady zjistíte, že bezdrátové nabíjení není bezdrátové. Vždy totiž budete potřebovat nabíječku připojit do zásuvky. Technologie tak není dokonalá a má své mouchy. Objevují se také časté otázky, zda indukční nabíjení nepoškozuje samotná zařízení. Za několik let používání nebyl potvrzen jediný případ, kdy by samotná technologie mohla za poškození telefonu nebo jiného zařízení. Bezdrátové nabíjení tedy není nejideálnější, ale rozhodně je bezpečné. V neposlední řadě se mezi zařízeními může vyskytovat vyšší teplota díky nižší efektivitě předávání elektrické energie.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware