Ze světa IT

Inflace v České republice. Jak se situace vyvíjí pro naše peněženky?

inflace
Foto: pixabay.com, Tag: Inflace

Inflace narůstá. Jaké jsou aktuální hodnoty a co to vlastně znamená pro naše peněženky? Jak se bude míra inflace vyvíjet dál?

Jaká je aktuální inflace v ČR a jak se vlastně měří

Průměrná míra inflace za uplynulý loňský rok 2021 činila dle ČNB 3,8 %. Dosáhla tak nejvyšších hodnot od roku 2008.

ČNB vychází z dat Českého statistického úřadu, který ji v tuzemsku měří. To však, pozor, může způsobit nepřesnosti. Navíc bývají takové informace i přebírané médii, která inflaci v ČR často porovnávají s dalšími zahraničními státy. V evropských státech inflaci měří Eurostat, a to jinak, pomocí tzv. harmonizovaného indexu spotřebitelských cen.

Je potřeba jednoznačně vymezit, jaké hodnoty porovnáváme. ČSÚ tak uvádí několik stěžejních výpočtů. Míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen ke stejnému měsíci předchozího roku činila podle ČSÚ za březen celkem 12,7 %.

Současné hodnoty rekordní nejsou, pro zajímavost ještě dodejme, že nejvyšší hodnotu míry inflace v České republice statistici zaznamenali v roce 1991, kdy činila 56,6 %.

Jaký vliv má inflace na spotřebitele a jak se bude vyvíjet dál

Přesto má vysoká inflace vliv na život každého z nás. Jsme totiž svědky dramatického nárůstu cen. Inflace je nejen důležitým ukazatelem kondice ekonomiky, ale přímo ovlivňuje každodenní život obyvatel dané země.

Na vlastní kůži jsme tak pocítili to, co ekonomové přesněji vyjádřili řečí čísel. Hned o 18,8 % letos v lednu zdražila elektřina, dokonce o 21,5 stoupla cena zemního plynu. O více než 10 % se zvýšily i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytů, ceny tepla a teplé vody a tuhých paliv.

Nejvýrazněji se pak zdražování dotklo pohonných hmot. V březnu letošního roku byly dokonce o polovinu dražší než před rokem.

Zdražování není podle expertů u konce. Kolem poloviny roku by se míra inflace mohla vyšplhat až na 15 %, což by měl být absolutní vrchol. Po druhou polovinu roku 2022 se podle aktuálních předpovědí inflace nesníží zpět na jednocifernou hodnotu. Dvouprocentní inflaci opět ekonomové předvídají až v polovině příštího roku.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT