Software

Posíláš SMS? Vrať se do hrobu

whatsapp logo
Foto: pixabay.com, Tag: WhatsApp

Doba, kdy jsme posílali SMS (z angl. Short Message Service) už je za námi. Dnešní rychlé mobilní komunikaci vládne Instant Messaging.

Co ten Instant Messaging, zkráceně IM, vlastně je? “Je to internetová služba, umožňující svým uživatelům sledovat, kteří jejich přátelé jsou právě připojeni, a dle potřeby jim posílat zprávy, chatovat, přeposílat soubory mezi uživateli a i jinak komunikovat.“ Takhle přesně nám IM definuje Wikipedia.

Vznik IM se datuje do roku 1988, kdy jeho historii začala služba IRC (Internet Relay Chat). Obrovský boom zaznamenalo rychlé posílání zpráv přes internet v roce 1996, kdy izraelská firma Mirabilis představila světu program ICQ.

Ten jsme s největší pravděpodobností používali svého času všichni a mnozí z nás si možná ještě pamatují své ICQ číslo. Dále stojí za zmínku AOL Instant Messenger, Yahoo Messenger, nebo MSN Messenger. Každý jednotlivý program měl svůj vlastní protokol, přes který mezi sebou uživatelé komunikovali, protokoly byly ovšem nekompatibilní, takže bylo třeba používání více klientů najednou.

Posíláš SMS? Vrať se do hrobu
Posíláš SMS? Vrať se do hrobu

S přesunem našeho online života z počítačů do chytrých telefonů se přesunul i IM. Dneska už má každý ve svém mobilu internet, a když ne, tak jsme prakticky obaleni sítí WiFi Hotspotů. IM tedy do značné míry vytlačil klasické textovky na okraj mobilní komunikace.

Oproti klasickým krátkým textovým zprávám to má svojí výhodu. Jednotlivé aplikace poskytují mnohem víc, než pouhé posílání textových zpráv. Ve zprávách odešlete prakticky jakékoliv soubory, ať už se jedná o obrázky, videa, nahrané zvuky, nebo třeba pracovní dokumenty. IM poráží SMS na celé čáře a to to ještě nekončí. V moderních komunikačních aplikacích můžete vidět, kdo je zrovna online a pravděpodobně vám tedy ihned odpoví. Také vám aplikace u každé zprávy mohou ukazovat, v jaké fázi doručování je. Zda si adresát zprávu už přečetl, nebo ne. Je toho prostě tolik, že se zdá zbytečné, uvažovat ještě o obyčejných textovkách.

V lednu tohoto roku představil WhatsApp webového klienta

Podívejme se na pár nejpoužívanějších IM aplikací. Naprostou jedničkou je v dnešní době, všem jistě dobře dobře známá, aplikace WhatsApp. Její nezaměnitelné zelené logo nalezneme skoro v každém telefonu, není tedy divu, že si drží první místo mezi nejpoužívanějšími mobilními komunikátory. Přestože je od roku 2014 WhatsApp ve vlastnictví Facebooku, jeho odloučenost od nejpopulárnější sociální sítě zůstala zachována. WhatsApp nabízí naprosto všechno, co můžete po IM aplikaci chtít.

Od skupinových konverzací, přes posílání fotek, videí a audia, až po sdílení vaší polohy. V lednu tohoto roku (2015) představil WhatsApp webového klienta. Díky snadnému spárování s vaším telefonem (pomocí QR kódu) tak můžete psát zprávy pohodlně přes vaši klávesnici u stolu. Na začátku roku také zařadil WhatsApp mezi své služby volání, čímž šlape na paty svým konkurentům, kteří tuto službu také nabízejí a bude o nich řeč níže. WhatsApp podporuje každý mobilní operační systém.

S obrovským úspěchem Facebooku se dá očekávat, že na vrcholu bude i Messenger a skutečně tomu tak je. Kdo má Facebook (a máme ho skoro všichni), jistě Messenger zná. Je to vlastně převedení chatu do mobilní aplikace. Nabízí stejné služby, jako jeho větší desktopový bratr v podobně chatu na stránce Facebooku. Umožní vám posílání fotek a videí, vytváření skupinových konverzací. Jedním pohledem zjistíte, kdo je u počítače a kdo používá Messenger ve svém telefonu. Až na systém Blackberry 10 můžete Messenger používat na všech telefonech.

Další v pořadí je bezpochyby Skype. Říkáte si, že Skype je přece hlavně k volání po internetu z vašeho počítače? Inu spousta lidí ho používá z mobilního telefonu k psaní se svými blízkými. Skype vám poskytne standardní paletu služeb, posílání fotek, souborů, ale hlavně je renomovanou službou pro videohovory přes internet. Verzi Skypu najdete pro každý telefon.

Blackberry Messenger můžete používat na zařízeních s iOS, Androidem i Windows Phone

Fialová ikonka se zvonícím sluchátkem, to je Viber. Ten vám kromě obyčejného psaní a volání po internetu nabízí i službu Viber Out. Ta slouží k volání na mobilní telefony a pevné linky po celém světe a to za pár centů. Pokud Viber chcete, můžete si ho stáhnout na všechny telefony, kromě OS BlackBerry 10.

Přestože vás název může svést k domněnce, že je určený pouze na telefony jednoho výrobce, není tomu tak. Blackberry Messenger můžete používat na zařízeních s iOS, Androidem i Windows Phone. S touto komunikační aplikací získáváte určitou jistotu, že vaše konverzace zůstane mezi vámi a adresátem, je to dáno pověstí společnosti Blackberry a jejím zaměřením na bezpečnost dat svých uživatelů. Kromě jiného i BBM nabízí volání a to včetně videohovorů (ty fungují pouze mezi dvěma BB zařízeními).

Zapomenout nemůžeme ani na Google Hangouts. Tato aplikace vám umožňuje komunikovat s uživateli sociální sítě Google+. Google do ní v rámci androidu začlenil i správu sms zpráv, takže můžete mít “všechnu komunikaci“ na jednom místě. Hangouts umožňují i videohovory. Aplikace je dostupná pouze pro iPhony a Android telefony.

Za zmínku rozhodně stojí i aplikace Snapchat, která není IM aplikací v pravém slova smyslu. Umožňuje vám posílat fotky, s krátkým popiskem, či vámi kresleným obrázkem. Celý vtip aplikace je v tom, že fotka bude zobrazena pouze po vámi nastavenou dobu a to v intervalu od 3 do 10 vteřin. Jistou formou instant messagingu je i posílání SMS zpráv přes webové brány operátorů.

K tomu jistě najdete pro jednotlivé systémy různé povedenější i méně povedené aplikace. Za zmínku stojí třeba česká aplikace pro Android Free SMS Sender. S tou můžete jak spravovat svoje normálně placené SMS, tak posílat ty zdarma přes internet.

Jste stále zarytými příznivci SMS zpráv, nebo používáte některou ze zmíněných aplikací? Unikla některá zajímavá IM aplikace našemu výčtu? Napište nám to, prosím, do komentářů a sdílejte tento článek, ať se dozvíme, co Vy nejvíce používáte k mobilní komunikaci.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software