Software

iOS 16 přinese celou řadu novinek. Na co se v iPhonech můžeme těšit?

Apple-iPhone-14-Pro-II
Foto: apple.com, Tag: iPhone 14 Pro

Nové telefony od Apple už se oficiálně představily. Víme tak, že iPhone 14pohánět iOS 16. Na co zajímavého se v něm můžeme těšit?

Na scénu přichází iOS 16

Nadcházející operační systém vytvořený jakožto nástupce iOS 15 dostal podle očekávání název iOS 16. Jeho první veřejná beta byla představena 11. července 2022.

Veřejné datum vydání je naplánováno na 12. září letošního roku. Nové iPhony 14, které jím rovněž budou poháněny, se dostanou do „ostrého“ prodeje o něco později. Fanoušci „jablečné“ elektroniky se na ně mohou těšit 16. září. Naopak vydání iPadOS 16 a macOS 13 Ventura se o něco opozdí a počkat si zřejmě podle prvotních zpráv budeme muset až do následujícího měsíce.

Na scénu přichází iOS 16 (Foto: apple.com)
Na scénu přichází iOS 16 (Foto: apple.com)

K tomu, abyste si nový operační systém mohli osobně vyzkoušet, potřebujete minimálně iPhone 8. Nový operační systém bude samozřejmě možné využít taktéž na chytrých hodinkách Apple.

Inovací bude k dispozici celá řada. Samotný Apple oficiálně avizuje četné možnosti personalizace, vyspělejší inteligenci a pohodlnější způsoby komunikace a sdílení. Vývojáři doslova předeslali, že nadcházející aktualizace by měla doslova „změnit zážitek z používání iPhonů“.

Změny ve Zprávách i zamykací obrazovce

Tou zřejmě na pohled nejvýraznější změnou je přepracovaná Lock Screen neboli zamykací obrazovka. Nově se na ní objeví widgety, změnit si můžete čas a datum a dokážete i přidávat motivy fotografií s hloubkovým efektem. Celkově v aktuálně přepracované verzi působí modernějším dojmem.

Mění se i struktura zobrazování oznámení na obrazovce, která se nyní řadí odspoda nahoru. To by mělo vést k větší přehlednosti i usnadnění ovládání jednou rukou.

Změny ve Zprávách i zamykací obrazovce (Foto: apple.com)
Změny ve Zprávách i zamykací obrazovce (Foto: apple.com)

Apple se taktéž rozhodl reagovat na potřebu lidí definovat různé oblasti života. Proto připravil funkci tématického zaměření. Ta by měla napomoci k tomu nastavit si různé zamykací obrazovky přesně podle aktuálních potřeb.

Změny se taktéž dočkají ti, kteří mají v oblibě nativní Zprávy ke psaní v rámci iMessage. Vítanou změnou je to, že zprávy je nyní možné smazat nebo upravit. Postačí na zvolené zprávě podržet prst a zvolit Zrušit odeslání, respektive Upravit. Tím získáte až 15 minut na smazání zpráv, což je dostatek prostoru pro nápravu různých chyb a překlepů.

Nový iOS 16 přináší i další funkce

Právě změny v zamykací obrazovce a předinstalované aplikaci Zprávy vzbudily letos asi nejhlasitější diskusi. Vývojáři v Apple však změn připravili znatelně více.

Týkají se například i nové funkce Passkey, s níž Apple avizuje, že heslům by měl být definitivní konec. K biometrickému ověřování je využováno Touch ID nebo Face ID, a k synchronizaci na zařízeních iPhone, iPad, Mac a Apple. Zásadní aktualizace se ve variantě operačního systému iOS 16 dočká taktéž populární aplikace CarPlay. Podporovat bude více obrazovek a nově taktéž zvládne ve voze ovládat rádio nebo klimatizaci.

Na jaké telefony si můžeme nový iOS nainstalovat?

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus a iPhone SE (2. generace a novější). Jak je vidět dle výčtu všech zařízení, podpora starších modelů je ohromná.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Software