Mobilní telefony

Základní Apple iPhone 14 je zase o něco dál. Jaký je?

iphone-14-I
Foto: apple.com, Tag: iPhone 14

Fanoušci značky Apple se dočkali. Na trh se dostaly nové iPhony. Jaké jsou a stojí za to si je pořídit?

Odolná konstrukce z hliníku

Novinkové telefony dostaly v rámci zachování kontinuity se svými předchůdci pořadové číslo 14. Na svět se letos podívaly hned čtyři chytré telefony se značkou iPhone 14.

To, co logicky vyplynulo z vývoje situace se nakonec stalo skutečností. Rozloučili jsme se tak pro letošek s iPhonem mini, místo něhož se na trhu objevil telefon iPhone 14 s přídomkem Plus. Jde tak návrat k původní logice značení.

Tělo nabízí spojení leteckého hliníku a vysoce odolného sklíčka Ceramic Shield. Díky tomu je konstrukce nového mobilu velmi odolná, ale zároveň lehká. Odolnost dokládá taktéž certifikace IP68 proti prachu i vodě.

Základní Apple iPhone 14 je zase o něco dál. Jaký je? (Foto: apple.com)
Základní Apple iPhone 14 je zase o něco dál. Jaký je? (Foto: apple.com)

Co se týče konkrétní velikosti, nabídne Apple u menšího modelu 6,1 palce a u toho většího displej o velikosti 6,7 palce. To kopíruje modely Pro. Zachován byl v displeji výřez v horní části, přepracování se dočkaly pouze modely z řady 14 Pro, tedy iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. A jak vyplývá z prvotních ohlasů, ne všichni potenciální zájemci jsou s tímto krokem spokojeni. Objevily se tak i hlasy, které jej označily přímo za velký a nevzhledný.

Už po třetí generaci tak bylo zachováno víceméně totožné designové pojetí. Apple lze do značné míry považovat za značku, která je konzervativní a nemění věci, pokud fungují. Základní filosofií firmy je bezproblémová funkčnost v řádu let. Designové výstřelky stojí spíše v pozadí.

Konkrétně iPhone 14 se objevuje v několika barevných varietách. Půjde o modrou, fialovou, temně inkoustovou a hvězdně bílou a červenou.

Vysoký výkon v doprovodu kvalitního displeje

Kromě velikosti si zmínku jednoznačně zaslouží i použitá technologie obrazovky, Apple připravil jedinečný Super Retina XDR displej. OLED panel přináší brilantní kontrast i zdařilé podání černého a bílého odstínu.

Údaj, který se často zmiňuje ve specifikacích je ten, který se týká zářivosti. Displej dosahuje totiž v případě zářivosti nového iPhonu 14 až 2000 nitů. Proč je to zásadní? Je to cca 3x vyšší hodnota ve srovnání s průměrným chytrým mobilem.

Nejen zmizení nejmenšího telefonu však nebylo pro fanoušky „jablečné“ elektroniky překvapením. Z loňska zůstal i čip A15 Bionic s celkem pěti GPU jádry.

apple iphone 14
Základní Apple iPhone 14 je zase o něco dál (Foto: apple.com)

Co se týče interní paměti, novinkové „čtrnáctky“ a jeho zvětšeného sourozence Plus, v nejvyšší konfiguraci nabídne až 1 TB. Zájemci, kteří si vystačí s menším prostorem, si budou moci pořídit telefon s 128 GB.

Evropští vyznavači SIM si také do svého mobilu stále vloží klasickou nanoSIM. Zatím pouze v USA mají už majitelé mobilů možnost použít pouze eSIM. Ač změna ještě není kompletní, dává to poměrně přesný obrázek o budoucím vývoji dalších iPhonů.

Kvalitní fotoaparát, ale i vyšší bezpečnost

Základní model iPhone 14 nabídne fotoaparát s rozlišením 12 Mpx. V tomto ohledu je nutné říci, že navzdory nijak oslnivé velikosti iPhone v konkurenci vládne a nabízí jednoznačně jeden z nejlepších fotomodulů na trhu.

Fotoaparát tak sice nenabídne praktický teleobjektiv a zachovává stále pouze dvojici snímačů, nicméně Apple uvádí, že kvalita obrazu se při mezigeneračním srovnání ve slabším osvětlení zlepšila dokonce o 49 %.

Fotoaparát stejně tak nabídne širokou škálu inovativních funkcí. Za všechny lze zmínit alespoň Smart HDR 4 nebo True Tone.

Apple se taktéž výrazně postará o vaši osobní bezpečnost. Zajímavými funkcemi právě představeného přístroje bude jednoznačně i satelitní konektivita, která slibuje schopnost zavolat majiteli přístroje pomoc i v místech, kde není k dispozici signál. Aktivovat bude možné i funkci Crash Detection, která dokáže automaticky vytočit tísňovou linku.

Praktická využitelnost těchto možností je však zatím s otazníkem. Nelze totiž říci, jak moc citlivá detekce vlastně bude. Nadměrná citlivost by totiž mohla způsobit planý poplach i při obyčejném pádu mobilu na zem.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony