Mobilní telefony

iPhone 12 – nový smartphone už v roce 2020

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

Apple plánuje na další rok nový iPhone 12 a iPhone 12 Pro. Smartphone uvedený na trh v roce 2020 nabídne nový procesor, Touch ID v displeji a design ze starších modelů?

Nové iPhony se teprve zvolna ohřály na pultech obchodů a už se začíná mluvit o jejich nástupcích. Kdy se dočkáme dalších jablečných telefonů pro rok 2020?

Pětice novinek

Ačkoli Apple tradičně drží novinky pod pokličkou až do oficiálního představení, do zahraničních médií už pronikly první informace o chystaných telefonech. Jejich zdrojem je analytik Ming-Chi Kuo. Můžeme jej proto považovat za zdroj důvěryhodný a na zatím uveřejněných informacích je s vysokou pravděpodobností nemalý kus pravdy.

  • Nové smartphony v září – jeden možná už na jaře
  • Těšit se můžeme na levnější modely a iPhone SE 2
  • Spekuluje se o sonické čtečce přímo v displeji iPhonu
  • Je plánována podpora 5G sítí a rychlá WiFi 6

S ohledem na zkušenosti z předchozích let lze navíc tvrdit, že design už lze v této chvíli brát za v podstatě definitivní a podobou nových mobilů si můžeme být víceméně jisti. Potvrdily to zkušenosti se v současnosti prodávaným iPhone 11 a bylo tomu tak i o rok dříve.

iPhone 12 smartphone
iPhone 12 – nový smartphone už v roce 2020 (Twitter.com: @BenGeskin)

Milovníci Apple elektroniky se dočkají překvapení v podobě hned pětice modelů. Radost udělá technologický gigant prý všem, kteří mají na nákup omezený rozpočet. Přijít by totiž měla řada i na jednu nízkonákladovou verzi.

První telefon ještě na jaře

Čekat tentokrát nebude nutné do tradičního podzimního termínu. Apple iPhone SE 2 (podle některých zdrojů se telefon bude jmenovat iPhone 9) se podle aktuálních informací má představit ještě na jaře, některé odhady hovoří o tom, že by se tak mělo stát již v březnu.

Vyrábět by se měl telefon přitom už v lednu příštího roku. Půjde o nástupce modelu iPhone SE. Stávající odhady už dokonce předvídají cenu, telefon s 64 GB úložiště by měl přijít na zhruba 400 dolarů, půjde tedy primárně o levný telefon.

Spekuluje se, že Apple na trh vypustí telefon s nízkou pořizovací cenou, aby podpořilo prodej. Hovoří se také o tom, že by toto zařízení mělo nahradit iPhone 6, jemuž Apple ukončí podporu. K dispozici bude levnější novinka i s větší kapacitou úložiště, a to až dvojnásobnou. Uvnitř dále najdeme procesor A13 a 3 GB RAM.

Kamery na iPhonu 12 Pro
Kamery na iPhonu 12 Pro (Twitter.com: @BenGeskin)

Displej by měl mít velikost 4,7 palce. Zmizí také technologie 3D Touch, od které ostatně Apple upustil již v minulosti. Designově bude toto zařízení postaveno na iPhone 8. Informace o tom, že tělo přístroje bude převzato ze staršího „sourozence“ opět přinesl analytik Kuo.

Bezesporu je také reálné, že jakmile se tato novinka dostane na pulty obchodů, starší osmičkový „kolega“ se zároveň přestane prodávat. Kuo ostatně také prezentoval svoje odhady prodejního potenciálu tohoto přístroje. Podle něj by se tak mělo prodat dokonce 30 až 40 milionů kusů těchto zařízení.

iPhone SE 2 Plus v roce 2021

Spekulace nad vývojem nových iPhonů jdou dokonce tak daleko, že předpovídají vydání telefonu, který by na svět měl přijít až v roce 2021. Jmenovat se údajně má iPhone SE 2 Plus.

Nejzajímavější je to, že se odliší bezrámečkovým displejem. Zmizí také dle údajů, které poskytl Kuo, tradiční Home button. Zvětší se i jeho úhlopříčka, a to na 5,5 palce, některé zdroje předpokládají, že by telefon mohl být větší a mít 6,1 palce. Navíc by tento model měl přijít i o Lighting konektor. Ten údajně zmizí bez náhrady.

Musíme si však ještě dlouho počkat, jestli Apple opravdu tímto způsobem definitivně umlčí letité dohady na téma USB-C, o kterém se předpokládalo, že Lighting konektor nahradí. „Plusková“ verze má sázet hlavně na bezdrátový přenos.

A to jak u dat, tak z hlediska energie. Zejména bezdrátový přenos dat s pomocí UWD technologie slibuje po technologické stránce mnohé. Přenos by měl dosáhnout rychlosti až 480 Mb/s do tří metrů od zdroje a do 110 Mb/s do 10 metrů.

Podle všeho se v tomto zařízení nedočkáme ani funkce Face ID. Místo ní Apple údajně plánuje integrovat Touch ID do Power buttonu boku zařízení.

Silná čtyřka v září

V tradičním zářijovém termínu prý budou čekat čtyři nové telefony. Ve všech čtyřech verzích se uživatelům do ruky dostane OLED displej. Úhlopříčky mají být 5,4; 6,1 a 6,7 palců.

Nejedná se o chybu, Apple má vyrobit telefony s úhlopříčkou 5,4 a 6,1 palců, které se budou odlišovat fotoaparátem. Ten by měl být pouze dvojitý. Trojitým budou vybaveny další dva modely s úhlopříčkou 6,1 a 6,7 palců. U modelů Pro se budeme moci těšit na unikátní ToF kamery u hlavních fotoaparátů. Spekulace o čtveřici fotoaparátů se tak nakonec ukázaly opravdu být pouhou fámou.

Koncept iPhone 12
Koncept iPhone 12

Všechny telefony nám v této fázi slibují podporu 5G sítí. První zprávy hovořily přitom o tom, že podporu 5G dostanou pouze největší a nejmenší telefon. Ten s úhlopříčkou 6,1 palce si měl vystačit pouze s LTE. Smartphony dále nabídnou rychlou WiFi 6 (teoretická rychlost až 9,6 Gb/s, 1024-QAM, šířka kanálu 160 MHz).

Na internet se dostaly i vizualizace jedné z novinek, konkrétně největšího modelu s úhlopříčkou 6,7. Z nich je patrné, že nový telefon bude bez výřezu. TrueDepth senzory pro Face ID by měly být umístěny v tenkém rámečku nad displejem. Možné je i to, že designéři vybaví nastupující model plochými hranami. Telefon by tak svou koncepcí mohl připomínat jednoho ze svých starších příbuzných – iPhone 4.

Rouškou tajemství, kterou zatím nedokázal příliš poodhalit ani analytik Kuo, jsou zahaleny ceny jednotlivých modelů. Z prvotních náznaků lze zatím dovodit, že Apple bude cílit na rozmanité cílové skupiny a přizpůsobí tomu i svou cenotvorbu. Někteří se domnívají, že ceny nových telefonů by mohly odstartovat na 700 dolarech.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony