Konec roku 2019 s sebou mimo jiné přinesl i příchod nové generace bezdrátových sítí, schovávající se pod názvem WiFi 6. Ta je založená na standardu IEEE 802.11ax, který signifikantně vylepšuje užitné a technologické vlastnosti současného nejrozšířenějšího standardu WiFi 802.11ac.
Co vedlo k této změně? Jedním z hlavních důvodů k učinění tohoto pokroku v oblasti bezdrátových sítí byla snaha reagovat na rostoucí počet elektronických zařízení ve světě, neboť v civilizované společnosti je dnes už relativně běžné, že lidé vlastní klidně i desítky různých zařízení non-stop připojených k internetu, což klade oproti nedávné minulosti zvýšené nároky na rychlost a kapacitu Wi-Fi.
Problém s rychlostí připojení nastává zejména ve vytížených lokalitách, kde je k internetu připojeno velké množství přístrojů, tedy kupříkladu v obchodních centrech či kancelářských budovách. S tímto tedy úzce souvisí dvě největší výhody WiFi 6 – je nabízena kapacita pro větší počet zařízení, zároveň lze dosáhnout i vyšší přenosové rychlosti.
O desítky procent vyšší rychlost, ale ne vždy
Nicméně nutno konstatovat, že druhá z výhod nemusí platit úplně pokaždé, důvodem jsou pásma, ve kterých WiFi 6 běží. Konkrétně se jedná o pásma 2,4 a 5 GHz, přičemž slibované vyšší rychlosti je možno docílit pouze v pásmu s frekvencí 5 GHz. Zatímco u frekvence 2,4 GHz už i mnohé současné síťové routery narážejí na svůj rychlostní strop – zde tedy není zlepšení technicky proveditelné. Nicméně v kombinaci s vyšší kapacitou se internetové připojení v konečném důsledku může stát i přes to z pohledu uživatele rychlejším.
Pokud bychom se měli bavit o konkrétních číslech, tak teoretická přenosová rychlost nově příchozího standardu bezdrátového přenosu Wi-Fi činí až 9,6 Gb/s, což je v porovnání se současnou generací, jež nabízí „pouze“ 6,9 Gb/s, nárůst přibližně o nezanedbatelných 40 %. Bez sebemenších problémů si tak můžete užívat třeba streamování v rozlišení 4K, nebo dokonce v 8K. Samozřejmě tedy za předpokladu, že váš poskytovatel internetu nabízí dostatečnou rychlost.
Čtyřikrát vyšší kapacita umožní připojit vícero zařízení
Co se týče oné zde již několikrát proklamované navýšené kapacity, tak ta narostla oproti standardu 802.11ac hnedle čtyřikrát. Opět se však jedná o teoretickou hodnotu, realita bude pokaždé opět lehce nižší. Nicméně i kdyby bylo možno připojit „jenom“ 3x více zařízení, než tomu bylo doposud, tak i to by byl citelný posun vpřed. Díky navýšení kapacity odpadá celá řada problémů s přetěžovanými a přehlcenými Wi-Fi sítěmi, což byl ostatně, jak již bylo zmiňováno, zásadní důvod k příchodu nové WiFi 6.
Wi-Fi 6, známá a dohledatelná též jakožto AX WiFi nebo 802.11ax WiFi, dále nabízí znatelně větší spolehlivost. V porovnání se současným nejběžnějším standardem se zlepšil i dosah sítě – zásluhou defaultní podpory beamformingu, jenž se stará o přesné nasměrovávání signálu, nabízí WiFi 6 lepší pokrytí bezdrátovým signálem. Ekologicky smýšlející jedince pak zajisté potěší i vylepšená energetická účinnost této nově příchozí technologie bezdrátových sítí.
Routery pro WiFi 6
K tomu, abyste si sami mohli zřídit Wi-Fi síť nejnovější generace je nezbytně nutné pořízení routeru podporujícího WiFi 6. Takovýto router nicméně podporuje i všechny předešlé generace, nemusíte mít tedy strach, že byste k němu nemohly připojit některá starší zařízení. Jmenovitě můžete sáhnout třeba po routeru Netgear Nighthawk AX8 či TP-LINK Archer AX10. Nejlevnější WiFi routery s certifikací WiFi 6 e-shopy nabízí od 2500 Kč.
Technologii WiFi 6 taktéž podporuje i většina aktuálně nejnovějších smartphonů. Připojení k internetu pomocí nového standardu bezdrátového přenosu umožňuje kupříkladu Samsung Galaxy S10, Galaxy Note 10 nebo iPhone 11/iPhone 11 Pro.