Mobilní telefony

iPhone 13 už konečně s USB-C konektorem? Nebo pouze bezdrátově?

iPhone 13
Foto: apple.com, Tag: iPhone

I když se iPhone 12 ještě nestačil „ohřát“ na pultech obchodů, mluví se už o jeho nástupci. Mnozí by na něm rádi viděli USB-C konektor. Dočkáme se?

USB-C, dočkáme se ho i u Apple?

Nejprve se mluvilo o tom, že jakékoli konektory budou z nástupického iPhonu odstraněny a že Apple se spolehne výhradně na bezdrátové technologie.

S tím ne všichni souhlasili. Například Youtuber Sam Sheffer na Twitteru zveřejnil svůj osobní seznam přání pro budoucí iPhony. Na prvním místě žebříčku jednoznačně vévodil právě USB-C konektor.

iPhone 13 už konečně s USB-C konektorem? Zatím možná MagSafe
iPhone 13 s USB-C? Zatím možná MagSafe (Foto: apple.com)

Přispěl k tomu také japonský Mac Otakara, který zveřejnil prototyp teprve chystaného iPhone 13. Ten sice měl USB-C konektor, nicméně zdroj této informace nebyl jasný.

Později se tak v éteru objevily spekulace, že Lightning konektor zmizí a bude nahrazen USB-C rozhraním. Ostatně o tom se hovoří už několik let a nejčerstvěji se tyto domněnky rozvířily u stávající generace iPhonů, v nichž měl Lightning konektor zmizet.

Mluvilo se o tom, že nastane jakási „přípravná fáze“ pro budoucí sjednocení konektorů právě do standardů USB-C, které mělo definitivně přijít s iPhonem 13. Nahrává tomu i fakt, že Evropská unie usiluje dlouhodobě o to, aby se nabíjení sjednotilo a nebylo nutné tak ke každému mobilu přibalovat zvlášť jinou nabíječku.

Známý leaker Jon Prosser však přímo reagoval na Sheffera s tím, že nový iPhone 13 je již ve vývoji. A že USB-C konektor jeho součástí stoprocentně nebude.

Čeká nás u iPhonu 13 bezdrátová budoucnost?

Lightning port se nakonec i v iPhonu 12 udržel a USB-C se technologičtí příznivci stále nedočkali. Jako novinka se však objevilo bezdrátové nabíjení MagSafe. Toho se zřejmě dočkáme i v iPhone 13. Někteří tak již prakticky jako definitivní berou fakt, že minimálně u jednoho z budoucích smartphonů by měly všechny konektory zcela zmizet a Apple se spolehne na plně bezdrátové technologie.

doplnky-magsafe

Už v minulosti tak mnozí odhadovali, že telefon bude vybaven magnetickým Smart konektorem, který bude zařízení dobíjet podobně, jako je tomu u iPad Pro. Přítomnost konektoru MagSafe na současných iPhone 12 tak do určité míry dala odpověď na to, kudy se bude Apple dále ve svých přístrojích ubírat.

I když je Lightning konektor mezi příznivci značky poměrně oblíbený, bezdrátové nabíjení je funkcí, kterou fanoušci jednoznačně ocení. Je oproti používání tradičních nabíječek zkrátka o poznání komfortnější.

USB-C zřejmě nebude

Je tak vysoká šance, že se značka Apple skutečně přikloní spíše tímto směrem a vybraný telefon bude plně bezdrátový, zatímco jiným zůstane Lighting konektor.

A spekulace nad USB-C se ukáží v budoucnu jako zcela liché. S tím souhlasí také Apple analytik Ming-Chi. Podobný názor, že se značka Apple bude ubírat spíše směrem absence konektorů a bezdrátové technologie, má rovněž leaker Fudge.

I další hlasy se kloní spíše k tomu, že USB-C a Lighting konektor zůstanou vedle sebe existovat jako dva nezávislé konektory. A to už proto, že Apple má na svém technologickém řešení založeno i nemálo příslušenství.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony