Tiskové zprávy

Jak Coinbase přemýšlí o Metaverse

coinbase logo
Foto: coinbase.com, Tag: Coinbase

V dnešní době všichni mluví o metaverse. Primitivní platformy metaverse prodávají virtuální pozemky za miliony dolarů. Další miliardy se investují do startupů Metaverse. A Mark Zuckerberg nedávno přejmenoval celou svou společnost tak, aby odrážela zaměření na budování metaverse.

Pojem „metaverse“ není nový. Poprvé ho použil autor Neal Stephenson ve svém románu „Snow Crash“ z roku 1992. Ale s tím, jak se technologie zdokonalují a my trávíme stále větší část svého života online, začíná stále více lidí přemýšlet o tom, co bude dál – a jak by budoucnost mohla způsobit revoluci v digitálním i fyzickém světě.

Nedávno náš tým sestavil interní prezentaci o Metaverzu, o tom, kdo na něm pracuje a jak ho kryptografie pomůže uskutečnit. Myslím, že prezentace byla dobře zpracovaná, a proto zde sdílím většinu slajdů.

Definice Metaverse

V Coinbase naše uvažování o Metaverzu silně ovlivnil rizikový kapitalista a spisovatel Matthew Ball (jeho práci najdete zde). Stejně jako Matt definujeme Metaverse jako:

Budoucnost internetu: Metaverze je masivně rozšířená, trvalá, interaktivní a interoperabilní platforma v reálném čase, která se skládá z propojených virtuálních světů, kde se lidé mohou stýkat, pracovat, obchodovat, hrát si a tvořit.

Jak Coinbase přemýšlí o Metaverse
Jak Coinbase přemýšlí o Metaverse

Nejstarší verze internetu, Web1, se týkala přístupu ke statickým webovým stránkám. Web2 je o interaktivních, sociálních zážitcích v rámci uzavřených ekosystémů. A Web3 bude o digitálním vlastnictví v otevřeném, decentralizovaném prostředí.

Metaverze je vzdálenou evolucí Webu3. Ve své nejúplnější podobě bude představovat řadu decentralizovaných, vzájemně propojených virtuálních světů s plně funkční ekonomikou, kde lidé mohou dělat prakticky cokoli, co mohou dělat ve fyzickém světě.

Důležité je, že Metaverz není totéž co hraní her (činnost, kterou můžete v rámci Metaverzu provádět) nebo virtuální realita (způsob propojení s Metaverzem). Není to ani totéž co Web3 (vzdálený předchůdce Metaverza).

Pro ilustraci uvádíme, jak se některé současné platformy staví k naší definici Metaverse:

Ačkoli je úplné Metaverze vzdáleno ještě několik let, bude spočívat na základech, které se budují právě teď.

Stejně jako dnešní internet bude Metaverze záviset na hardwaru a infrastruktuře, nástrojích a standardech a regulačních rámcích – většina z nich ještě nebyla plně vyvinuta. Ale na rozdíl od dnešního internetu nebude existovat jen jeden Metaverz. Bude jich mnoho a budou vzájemně propojené. Proto bude důležité, aby každá metaverze byla bez důvěry – což znamená, že lidé mohou komunikovat přímo, bez zprostředkovatele – a bez povolení – což znamená, že se jí může účastnit kdokoli bez povolení řídícího orgánu.

Aby toho Metaverze dosáhla, bude se spoléhat na blockchain pro přenos identity a vlastnictví napříč virtuálními světy, atestace pro jejich ověření a platební koleje, které lidem umožní nakupovat, prodávat a vydělávat v rámci decentralizované ekonomiky.

Kdo dnes buduje Metaverzi?

I když zatím nemůžeme vybudovat nic, co by se blížilo úplnému Metaverzu, různé společnosti a organizace experimentují s jeho různými prvky. Většina z nich spadá do tří kategorií:

Ekosystém Metaverse je stále ještě v plenkách: je emergentní a teprve se bude definovat. I v tom je jeho krása. Velký důraz je kladen na hry, hlavně proto, že je snadné je zpeněžit. Ale začínáme vidět záblesky toho, jak by mohla vypadat budoucnost.

Identita

Identita určuje, kdo jste, k čemu máte přístup a co můžete dělat a jak jste reprezentováni napříč světy Metaverza. V Metaverzu bude muset naše identita zahrnovat snadné přihlášení, jedinečné ID, avatara, který nás reprezentuje, metadata, která nás sledují, a osvědčení, abychom mohli prokázat, kdo jsme. Tady je, jak si dnes stojí každá z těchto částí:

Co do toho vstupuje Coinbase

V Coinbase chceme pomoci spojit všechny části identity dohromady – v podstatě vytvořit nástupní rampu identity do Metaverse.

To je myšlenka, která stojí za naší prací s ENS, která umožňuje vytvořit jedinečné uživatelské jméno NFT, které se přeloží do peněženky. Nakonec to uživatelům umožní nosit jedinečné ID napříč různými světy v Metaverzu.

Pracujeme také na technologii, která umožní zakoupit si avatara, definovat a udržovat veřejný profil a vytvářet důvěru. A pracujeme na funkcích jako Sign in with [Eth/Coinbase], které by uživatelům mohly umožnit přihlášení do každé aplikace v Metaverzu.

Závěr

Nakonec nám nejde o rozšíření našeho podnikání ani o vydělávání peněz. Jde o to vybudovat důležitou součást ekosystému Metaverza a pomoci kryptoměnám růst správným způsobem.

Víme, že Metaverze bude existovat, a víme, že to bude řada vzájemně propojených virtuálních světů. Naším cílem je usnadnit každému zjištění jeho identity a získání přístupu do těchto světů způsobem, který bude jednoduchý, důvěryhodný a decentralizovaný.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Tiskové zprávy