Internet

Všechno včetně metaverse zdá se jako bublina

metaverse logo
Foto: pixabay.com, Tag: Metaverse

Trhy byly přehřáté a teď se dostavuje vykrvácení. Všechno klesá a investoři se ptají, kde se to zastaví. Přichází metaverse jako spása nebo na co dalšího se můžeme těšit? Metaverse určitě není něco, co by nás mohlo spasit. Možná jen Marka Zuckerberga, ten zjistil, že mu Meta vydělává méně, než si přeje. Metaverse je jen slepou větví při výdělku peněz. Nejedná se o smysluplný projekt.

Co je to metaverse?

Metaverse je hypotetickou iterací internetu jako takového, univerzálního a pohlcujícího virtuálního světa, který je umožněn použitím náhlavních souprav pro virtuální realitu (VR) a rozšířenou realitu (AR). V hovorovém použití je metaverse síť 3D virtuálních světů zaměřených na sociální spojení.

Termín vznikl ve sci-fi románu Snow Crash z roku 1992 jako portmanteau slov „meta“ a „universe“. Vývoj metaverzí je často spojován s rozvojem technologie virtuální reality kvůli rostoucím nárokům na imerzi. Nedávný zájem o vývoj metaverzí je ovlivněn Web3, konceptem decentralizované iterace internetu.

Všechno včetně metaverse zdá se jako bublina
Všechno včetně metaverse zdá se jako bublina

Web3 a metaverze byly použity jako módní slova pro zveličení pokroku ve vývoji různých souvisejících technologií a projektů pro účely vztahů s veřejností. Soukromí informací, závislost uživatelů a bezpečnost uživatelů jsou v rámci metaverse problémy, které vycházejí z problémů, jimž čelí sociální média a videoherní průmysl jako celek.

Nejedná se o smysluplný projekt

Metaverse může být chápáno mnoha způsoby. Jedním z nich je to, že se vaše postava objeví ve virtuálním světě. To se ale už děje, ne? Příkladem může být GTA 5. Akční hra, kde jste sám za sebe. Ve virtuálním světě, kde si můžete dělat takřka co chcete. Proč tedy potřebujeme brýle a cítit se jako kdyby jsme tam byli? Pořád mě děsí představa toho jak se tam budeme pohybovat. To budeme držet plyn nebo skákat na podložce?

Metaverse je jen super slovo, které by mělo vylákat z investorů peníze. A až to bude hotové, firmy pak začnou tahat peníze od obyčejných lidí.

Velké sociální otázky

Vývoj metaversu může zesílit sociální dopady na digitálně odcizené prostory nebo zneužít běžné strategie zapojení do sociálních médií k manipulaci uživatelů neobjektivním obsahem. V roce 2022 Keza MacDonaldová z deníku The Guardian kritizovala utopismus technologických společností, které tvrdí, že metaverse by mohl být úlevou od vykořisťování pracovníků, předsudků a diskriminace.

MacDonaldová uvedla, že by se k vývoji metaversu stavěla pozitivněji, kdyby mu nedominovaly „společnosti a katastrofičtí kapitalisté, kteří se snaží přijít na způsob, jak vydělat více peněz, protože zdroje reálného světa se zmenšují.“

Profesor marketingu Andreas Kaplan s odkazem na své zkušenosti se studiem uživatelů Second Life tvrdí, že metaverse může mít obecně negativní společenský dopad kvůli svému silně návykovému potenciálu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet