Internet

Jak efektivně blokovat reklamu na internetu?

adblock logo final
Foto: AdBlock

Internetová reklama je mezi lidmi velice probírané téma. Jedni reklamu na webech podporují, protože právě z reklam je možné financovat provoz jejich oblíbených stránek. Na YouTube reklama ve videích zase podporuje tvůrce. Druhým se nelíbí, že reklama internet zpomaluje, některé stránky se díky ní stávají nepřehlednými a videa přerušuje v polovině. V tomto článku se na internetovou reklamu podíváme podrobněji a řekneme si i nejlepší způsoby, jak ji zablokovat.

Proč reklamu blokovat?

Internetová reklama je v první řadě velice obtěžující. V druhé řadě může být pro vaše zařízení riziková, protože mnozí hackeři dokáží i do digitální reklamy ukrýt malware. Se zablokovanou reklamou se webové stránky zdají přehlednější, příjemnější a lépe se v nich dokážete zorientovat. Bez webových reklam se vám i internetové stránky budou načítat rychleji, podle některých až o 40 %.

blokování reklamy
Proč reklamu blokovat?

Jaké nevýhody mají reklamní blokátory? 

 1. Některé firmy, které svůj produkt na internetu inzerují platí tvůrcům blokátorů, aby právě jejich reklama blokována nebyla,
 2. občas nástroje na blokování reklam blokují i důležitý nereklamní obsah, jako jsou například nástroje na rezervaci letenek; pokud se něco takového stane, lze v blokátoru nastavit, aby určité stránky ignoroval,
 3. určité nástroje na blokování reklamy o vás mohou sbírat osobní informace, například o vašem online chování a přeposílat je třetí straně,
 4. pokud budete webovou reklamu blokovat, některé ze stránek přijdou o příjmy; na stránkách, na kterých vám záleží tedy můžete blokování reklamy vypnout.

Které blokátory jsou nejlepší?

Nejznámější a nejspolehlivější nástroj na blokování reklamy je bezpochyby AdBlock Plus. Jeho výhodou je, že je dostupný naprosto zdarma. Je dostupný pro prohlížeče Firefox, Chrome, Android browser, Opera, Internet Explorer a Safari. Je dostupný ve formě pluginu. Blokuje vyskakovací reklamy, bannery, ale i YouTube reklamy. Dokáže blokovat reklamu i na Facebooku. Také umí odstraňovat tlačítka pro sdílení na sociálních sítích a blokuje známé malware domény.

Jak na instalaci AdBlocku? Stačí si v nabídce níže najít váš prohlížeč, kliknout na odkaz a dále postupovat dle jednoduchých instrukcí, které nevyžadují více než jen pár kliknutí myši:

Dobrou alternativou za Adblock je uBlock. Má ovšem řadu omezení a nevýhod oproti jeho spolehlivějšímu protějšku. Je dostupný jen pro Google Chrome. Opět stačí nainstalovat pouze plugin. Není tak spolehlivý, jako Adblock, protože jeho sítem přece jen nějaká ta reklama občas proklouzne.

Jako třetí tu máme AdFender. Ten není dostupný ve formě pluginu, ale jako samostatný software, který nainstalujete do svého Windows. Je kompatibilní téměř se všemi prohlížečí a to i s těmi málo používanými. Bohužel nedokáže blokovat veškerou reklamu, takže není příliš spolehlivý.

Jak blokovat reklamu na YouTube?

Reklamní poutače umístěné na stránce YouTube jsou vybírány vám přesně na míru tak, aby zaujaly a abyste na ně klikli. Jsou vybírány na základě vašich zájmů a podle typů videí, která jste si již přehráli. Důležitou roli v tom hraje také to, zda máte YouTube účet a zda jste přihlášeni. Pokud tedy přihlášení jste, zobrazování reklam se bude řídit těmito faktory:

 • typy videí, která jste si již přehráli,
 • aplikacemi, které máte nainstalované ve svém zařízení a hojností jejich využívání,
 • navštěvovanými webovými stránkami,
 • reklamami, na které jste už klikli,
 • geografickou polohou,
 • pohlavím,
 • věkovou skupinou.

Reklama na YouTube však má tu výhodu, že podporuje tvůrce, u jehož videa je reklama zobrazena. Pokud tedy chcete svého oblíbeného youtubera podpořit, ale opravdu nechcete sledovat reklamy, je zde placená služba, která odstraní všechny reklamy. Tato služba se nazývá YouTube Premium.

Jinak, zdarma se dá reklama na YouTube blokovat klasickými nástroji na blokování reklamy, které jsme si tu už představili. A to Adblockem, uBlockem i AdFenderem.

Můžete si také stáhnout speciální prohlížeč Free AdBlocker Browser, který lze používat i na vašem telefonu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

4 Comments

 1. S článkem v mnohém souhlasím ale v hodnocení adblocku a ublocku ne. Ublock určitě lépe a efektivněji blokuje reklamu než Adblock který povoluje „nerušivé“ reklamy. Ublock origin je každopádně mnohem lepší blokátor reklamy.

  1. Karle, děkujeme za komentář.

   S pozdravem Martin

 2. Máš pravdu, dříve jsem používal AdBlock avšak časem začal propouštět reklamy apod. Přešel jsem na uBlock a mám od všeho % klid.

 3. Je pravda že YouTube zakáže adblock na svoji platformě a za používání adblocku hrozí uživateli smazání účtu YT, popřípadě i úplný zákaz na web YT?

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet