Software

Jak elektronicky podepsat a editovat PDF soubor?

pdf soubor
Hlavní TAG » PDF

Zkratka PDF pochází z anglického názvu Portable Document Format. Tento souborový formát vyvinula společnost Adobe. Jakým způsobem lze soubory v PDF podepsat a editovat?

Jaké jsou výhody PDF

Tento formát se využívá poměrně hojně, neboť jeho reprodukce je nezávislá na použitém softwaru i hardwaru. Souborový formát vyvinula americká softwarová firma Adobe Inc.

Software pro prohlížení vyvinutý přímo společností Adobe se nazývá Acrobat Reader DC. Dostupný je zdarma. Nejde však o jedinou alternativu. Jednoduchý a odlehčený software pro čtení dokumentů tohoto typu nabízí například i prohlížeč Sumatra PDF.

Úpravy PDF v software Adobe Acrobat

Adobe Acrobat přináší účinný nástroj, který dává svému uživateli mnoho možností využití. Umožňuje přidávat nebo nahrazovat text, opravovat překlepy, měnit písma a řez písma, upravovat zarovnání a měnit velikost textu v souboru PDF.

Jak elektronicky podepsat a editovat PDF (Zdroj: adobe.com/cz/)
Jak elektronicky podepsat a editovat PDF (Zdroj: adobe.com/cz/)

Nový Adobe Acrobat DC 2020 je k dispozici ve dvou verzích. Pro základní úpravy dokumentů slouží verze Standard DC. Tato verze dovoluje vytvoření PDF, jeho následnou editaci, sdílení a opatření dokumentu digitálním podpisem.

Potřebujeme-li využít pokročilou funkcionalitu, měli bychom si zvolit verzi Pro DC. Ta je navíc dostupná i uživatelům MacOS. Tento program zároveň dokáže rozpoznat nascanovaný text a z něj přímo vytvořit editovatelné PDF.

Jak editovat PDF soubor v software Adobe Acrobat

Základní editace v tomto programu je jednoduchá. V pravém podokně klikněte na nástroj Upravit PDF. Dále použijte příslušný nástroj.

Můžete přidat nový text nebo jej upravit. K aktualizaci písem slouží výběr v seznamu Formát. Seznam objektů vám zase umožní přidat, nahradit nebo posunovat obrázky na stránce, případně i měnit jejich velikost.

Další úpravy PDF provedeme kliknutím na příslušné nástroje. Do svého dokumentu si můžete rovněž přidat poznámky a vodoznak.

Jak přidat digitální podpis

Zejména pokud budeme podepisovat jen malý počet dokumentů, řádově jednotky, například pro účely podnikání, nevyplatí se pořizovat si na to jakýkoli placený nástroj.

Doporučit lze opět v první řadě software od Acrobat. Pomůže nám však i bezplatný verze Acrobat Reader DC.

Vyberte volbu Nástroje. Dále klikněte na tlačítko Certifikáty. Zobrazí se vám volba Digitálně podepsat, na kterou klikněte. Přetažením myši (kurzoru) vymezte oblast, která je určena pro zobrazení elektronického podpisu. Funkcí Podepsat jako vyberte elektronický podpis.

Jak přidat klasický podpis

Pokud si prohlížíme soubor na webu, je důležité si jej před podepisováním stáhnout do počítače. Pokud však má dokument aktivované zabezpečení, které elektronické podpisy zakazuje, bude nutné si jej standardně vytisknout a podepsat kopii.

Tímto způsobem lze podepsat dokument tak, že ho napíšete, nakreslíte nebo vložíte obrázek. Základní cesta je v tomto software stejná, ve volbě Nástroje vyberete Vyplnit a podepsat, případně stejnou možnost Vyplnit a podepsat v pravém panelu.

Otevře se vám příslušný nástroj, ve kterém budete pokračovat dál volbou Vyplnit a podepsat. Pole formuláře nástroj rozezná automaticky. Postačí podržet ukazatel myši nad polem, aby se vám zobrazil modrý rámeček. Kamkoli do rámečku klikněte, kurzor se automaticky přesune na správné místo. Do pole vepište text. Ten můžete editovat

V panelu nástrojů zvolte volbu Podepsat. Při prvním využití se vám zobrazí panel Podpis nebo Iniciály s pomocí něhož si vytvoříte podpis v příslušné podobě, a to i pro další editace. Klikněte na volbu Použít.

Které další alternativy pro úpravu PDF existují

Adobe Acrobat není jediným softwarem, který můžete pro úpravy PDF použít. K zajímavým nástrojům patří například ApowerPDF, který existuje nejen v klasické podobě, ale i online. Z dalších jmenujme například PDF-XChange Editor či Sedja.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software