Software

Jak elektronicky podepsat dokumenty? Digitální podpis

digitalni podpis
Hlavní TAG » Digitální podpis

Pod pojmem elektronický podpis si představíme ten digitální. Využití elektronického podpisu můžete být zcela všestranné. Podpisy bývají u fyzických osob převážně v komunikace s bankou nebo jinou společností. V dnešní době elektronických komunikací vám mohou tyto podpisy ušetřit mnoho času.

Nemusíte běhat po bankách a čekat dlouhé fronty nebo posílat dopisy, které většinou přijdou nejdříve tak za jeden pracovní týden.

Pokud potřebujete podepsat elektronický dokument, který by se neměl dostat k třetí straně, zařiďte si vlastní certifikát, který vám zaručí bezpečí před každou neoprávněnou osobou. Díky certifikátu budou vaše soubory zašifrovány, ať už budete podepisovat dokumenty v PDF nebo třeba v pouhém e-mailu.

Kvalifikovaný certifikát

Chcete-li mít své dokumenty opravdu v bezpečí, nikdy si nezařizujte obyčejný certifikát. Samozřejmě poslouží svému účelu, ale problém bývá, že si ho může založit úplně každý pod cizím jménem. Kvalifikované podpisy QCA se dají podepsat až poté, co se osobně setkáte s pracovníky dané agentury.

Ta si totiž v první řadě musí ověřit vaši pravou identitu dokladem totožnosti – občanským průkazem. Máte-li vyřízené všechny dokumenty, které k podpisům potřebujete, máte plnou moc vkládat podpisy podle vaší osobní potřeby, dokud trvá platnost certifikátu.

elektronicky podpis
Jak elektronicky podepsat dokumenty?

Každý certifikát se skládá ze dvou částí. Jednou z ní je privátní klíč, který má pouze osoba, která si podpis zařizuje. Druhý klíč je veřejný a slouží ke komunikaci. Všechny kvalifikované certifikáty jsou právnicky uznány každým orgánem moci, který působí na území České republiky. Mohou vám tak plně nahradit klasický, ale také úředně ověřený podpis, který potřebujete.

Ceny certifikátu jsou zcela odlišné, protože každá agentura má vlastní ceník. Je-li pro vás prioritou podepsat pouze jeden dokument, využijte spíše nabídek agentury na bezplatné vyzkoušení, které trvá většinou jeden měsíc.

Možnosti využití kvalifikovaného certifikátu

Jak již bylo řečeno, využití bývá všestranné, takže se nemusíte omezovat pouze na podpis jediného dokumentu. Využít se dá také:

  • podpisy elektronických formulářů a e-podatelen.
  • podpisy dokumentů ve spolupráci s OSSZ.
  • odesílání datových zpráv.
  • elektronická archivace dokumentů.
  • elektronické podání daňového přiznání.

Jak postupovat při podpisu

  • Výběr programu – většinou bývají dokumenty podepisovány v PDF, takže budete potřebovat Adobe Reader, který vám zaručí práci s těmito dokumenty.
  • Podpisová stránka – nalistujte dokument na stránku, kde je zapotřebí popis a v horní liště klikněte na Nástroje a posléze na Certifikáty.
  • Umístění podpisu – poté vložíte svůj podpis, který máte sjednaný. Máte-li podpis, budete vkládat i heslo, které vám zajistí uzamčení dokumenty a podpis je již poté nedá změnit jinou osobou.
  • Uložit – poté svůj dokument uložíte, a můžete s ním pracovat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

1 Comment

  1. Ad „Pokud potřebujete podepsat elektronický dokument, který by se neměl dostat k třetí straně, zařiďte si vlastní certifikát, který vám zaručí bezpečí před každou neoprávněnou osobou.“ — Dovolil bych si poupravit. Certfikát si primárně pořizuje ten, kdo chce podepisovat, nikoliv ten, kdo chce šifrovat. Šifruje se totiž veřejným klíčem příjemce, tedy na základě certifikátu příjemce. Zdá se to trošku postavené na hlavu, ale je to tak. Abyste mohl poslat šifrovaný e-mail někomu, musí Vám zprvu nejprve ten někdo poslat jím podepsaný e-mail (čímž zároveň – skrytě – posílá i svůj certifikát vč. jeho veřejného klíče). Podotýkám, že pouze podepsaný e-mail není zašifrovaný – podepsaný e-mail je stále čitelný i pro „třetí stranu“. Rozdíl mezi šifrováním a podepisováním se mi snad podařilo vysvětlit zde: https://www.elektronicky-podpis.info/krypto/podepisovani-plus-sifrovani.dot

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software