» Mobilní telefony

Jak fotí nová řada iPhonů 12? Jaké mají optické senzory?

foto logo 1
Foto: Optika

Jednou z klíčových předností aktuálních iPhonů s označením 12 je i fotoaparát. Jakými senzory jsou nové telefony vybaveny a jaký je výsledek?

Jaké jsou nové iPhony „na papíře“

Jednotlivé telefony se od sebe v tomto směru výbavou liší. Základní model iPhone mini dostal do výbavy ultraširokoúhlý a širokoúhlý snímač. Telefon pak zvládá 2× přiblížení optickým zoomem a HDR video v Dolby Vision až při 30 fps.

Vyšší model iPhone 12 je na tom pak z hlediska tohoto parametru zcela shodně jako jeho levnější „bratříček“.

Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)
Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)

Dalšího vylepšení jsme se tak dočkali až s iPhone 12 Pro. Ten je kromě dvou objektivů vybavený ještě třetím, a to teleobjektivem. Posun zaznamenaly také ostatní parametry. Nabízí tak možnost natočit HDR video v Dolby Vision až při 60 fps a dokonce čtyřnásobný optický zoom.


Fotoaparát u iPhonu 12 a mini:

Foto:

 • Dvojitá kamera 12MP fotosoustava s ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem
 • Ultraširokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/2,4 a 120° zorné pole
 • Širokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/1,6
 • 2× oddálení optickým zoomem
 • Až 5× digitální zoom
 • Portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti

Video:

 • HDR video v Dolby Vision až při 30 fps
 • 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
 • 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
 • 720p HD video při 30 fps
 • Optická stabilizace obrazu pro video (širokoúhlý fotoaparát)

Malého vylepšení se dočkal také nejvyšší model v nové sérii, kterým je iPhone 12 Pro Max. Ostatně tento smartphone si své příznivce hledá se suverénně nejvyšší cenovkou. Zkouší to i přes fotoaparát s pětinásobným optickým zoomem.

Vlajkové lodě iPhone 12 Pro a iPhone Pro Max

Tradičně iPhony předchází pověst telefonů, které mají jeden z nejlepších fotoaparátů současného trhu. Zejména nad nejvyššími modely si však řada lidí vzhledem k vysoké ceně nutně pokládá otázku: Stojí to za to?

Vlajková loď iPhone 12 Pro
Vlajková loď iPhone 12 Pro (Foto: apple.com)

Ultraširokoúhlý objektiv dvou nejvyšších iPhonů nabídne světelnost f/2.4, 13mm ohnisko a úhel záběru 120°. Širokoúhlý objektiv se může pochlubit světelností f/1.6, 26mm ohniskem a optickou stabilizací. Ta byla inovována tak, aby zvládla až 5 000 korekcí za sekundu. Teleobjektiv má světelnost f/2.0, 52mm ohnisko (nebo 65 mm u iPhone 12 Pro Max), 4x zoom (či 5x zoom v případě iPhone 12 Pro Max) a optickou stabilizaci.


Fotoaparát u iPhonu 12 Pro a Max:

Foto:

 • 12MP fotosoustava: ultraširokoúhlý fotoaparát, širokoúhlý fotoaparát a fotoaparát s teleobjektivem
 • Ultraširokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/2,4 a 120° zorné pole
 • Širokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/1,6
 • Fotoaparát s teleobjektivem: clona ƒ/2,0 (iPhone 12 Pro); clona ƒ/2,2 (iPhone 12 Pro Max)
 • 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 4× rozsah optického zoomu (iPhone 12 Pro)

Video:

 • Nahrávání HDR videa v Dolby Vision až při 60 fps
 • 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
 • 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
 • 720p HD video při 30 fps
 • Optická stabilizace obrazu pro video (širokoúhlý fotoaparát)

Jaké jsou fotky z nových iPhonů

Noční režim je, jak uvádí samotný Apple, dostupný i na širokoúhlém a ultraširokoúhlém fotoaparátu dvou nejvyšších současných iPhonů. První recenzenti, kteří si měli možnost mobily vyzkoušet, upozorňují na to, že oba telefony si hravě poradí i s portréty v nočním režimu díky přítomnosti LiDAR skeneru.

Obecně jsou pro pořizování portrétů tyto smartphony velmi zajímavé díky schopnosti dokonale prokreslit scénu.

Je za tím zejména vylepšení v oblasti Deep Fusion. To se dostalo do všech fotoaparátů, nevyjímaje ani ten přední. Tento režim se aktivuje, pokud budete fotografovat v mírném přítmí. Neural Engine pak umí každou scénu analyzovat doslova po jednotlivých pixelech tak, aby zvýraznil každý detail. Kromě propracovaných detailů vynikají telefony i vysoce realistickou barevností.

Do vínku jim byl dán i inovovaný portrétní režim s bokeh efektem. Ten dokáže oddělit fotografovaný objekt od pozadí a zvýraznit světlo v pozadí, například pouliční lampy.

Smart HDR 3 se naopak stará o to, aby byly fotografie stejně precizní i za ostrého poledního slunce. Dokáže totiž vylepšit světlá místa, stíny a obrysy. Na snímku se proto neztrácejí detaily. Přispívá také vyššímu vyrovnání bílé barvy na fotografii.

Zejména u iPhone Pro Max tak bylo možno díky většímu prostoru použít o 47 % větší široký snímač. Ten zachytí více světla, což fotografie telefonem pořízené posouvá na zcela novou úroveň.

Jaké je video

Lákavě vyznívající specifikace na papíře některé telefony nejsou schopny v realitě naplnit. V případě nových iPhonů to však neplatí.

Ořez videa v iPhone (Foto: apple.com)
Ořez videa v iPhone (Foto: apple.com)

Rozdíl je opět znát zejména u nejvyššího modelu Pro Max. U něj se kvalita záběrů nejen u fotografií, ale také ve videu díky světelnějšímu čipu a speciální stabilizaci obrazu již dokonce přibližuje zrcadlovkám. Svůj podíl na tom má i umělá inteligence a softwarové úpravy.

Ačkoli tak asi zatím není v moci stávajících telefonů nahradit techniku, kterou používají profesionální fotografové, odvádí novinka od Apple poctivý kus práce.

Martin Kohout
BIO » Technologický nadšenec a elektrotechnik. Poslední výkvět Tesly. Mám zkušenosti v technologiích, energetice a přes 12 let jsou mým koníčkem smartphony. Podpořte mě » pomocí donate na PayPalu.

  Doporučeno pro vás >

  5 x komentář, přidáš se?

  1. […] součástí recenzí nových iPhonů jsou také pasáže věnované fotoaparátu. Tentokrát u iPhone 12 mini a iPhone 12 padla volba na ultraširokoúhlý a širokoúhlý snímač […]

  2. […] Apple přepracoval foto-čočky na zadní straně. Kamera je klasická 12 MP Wide a Ultra Wide – dvě čočky na zadní straně (Pro verze mají čočky tři – Wide, Ultra Wide a Tele). Podle Applu byl vylepšený noční mód s lepší prací blesku. Dále dostal noční mód podporou Time Lapse. Velkou novinkou je kryt telefonů včetně magnetické kapsy na platební kartu. […]

  3. […] TIP na článek: Jak fotí nová řada iPhonů 12? Jaké mají optické senzory? […]

  4. […] Malého vylepšení se dočkal také nejvyšší model v nové sérii, kterým je iPhone 12 Pro Max. Ostatně tento smartphone si své příznivce hledá se suverénně nejvyšší cenovkou. Zkouší to i přes fotoaparát s pětinásobným optickým zoomem. Pro další informace ohledně toho, jak fotí iPhone 12 můžete navštívit tento článek. […]

  5. […] Tvoř videa s novým iPhonem 12 Pro. Apple na svém oficiálním YouTube účtu ukazuje to, jak můžete natáčet videa a co vše to obnáší. Zajímavé efekty, gimbal nebo scény v noci. Podívejte se na profesionální záběry pomocí iPhonu. Budete nadšeni. Model 12 Pro opět nabízí tři čočky na zadní straně a stabilizaci celého čipu, ne optiky. Je to novinka v nových telefonech. Jak iPhone 12 fotí? […]

  Komentuj článek

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky » Mobilní telefony