Mobilní telefony

Jak fotí nová řada iPhonů 12? Jaké mají optické senzory?

foto logo 1
Foto: Optika

Jednou z klíčových předností aktuálních iPhonů s označením 12 je i fotoaparát. Jakými senzory jsou nové telefony vybaveny a jaký je výsledek?

Jaké jsou nové iPhony „na papíře“

Jednotlivé telefony se od sebe v tomto směru výbavou liší. Základní model iPhone mini dostal do výbavy ultraširokoúhlý a širokoúhlý snímač. Telefon pak zvládá 2× přiblížení optickým zoomem a HDR video v Dolby Vision až při 30 fps.

Vyšší model iPhone 12 je na tom pak z hlediska tohoto parametru zcela shodně jako jeho levnější „bratříček“.

Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)
Jak fotí nová řada iPhonů 12? (Foto: apple.com)

Dalšího vylepšení jsme se tak dočkali až s iPhone 12 Pro. Ten je kromě dvou objektivů vybavený ještě třetím, a to teleobjektivem. Posun zaznamenaly také ostatní parametry. Nabízí tak možnost natočit HDR video v Dolby Vision až při 60 fps a dokonce čtyřnásobný optický zoom.


Fotoaparát u iPhonu 12 a mini:

Foto:

 • Dvojitá kamera 12MP fotosoustava s ultraširokoúhlým a širokoúhlým fotoaparátem
 • Ultraširokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/2,4 a 120° zorné pole
 • Širokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/1,6
 • 2× oddálení optickým zoomem
 • Až 5× digitální zoom
 • Portrétní režim s vylepšeným efektem bokeh a ovládáním hloubky ostrosti

Video:

 • HDR video v Dolby Vision až při 30 fps
 • 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
 • 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
 • 720p HD video při 30 fps
 • Optická stabilizace obrazu pro video (širokoúhlý fotoaparát)

Malého vylepšení se dočkal také nejvyšší model v nové sérii, kterým je iPhone 12 Pro Max. Ostatně tento smartphone si své příznivce hledá se suverénně nejvyšší cenovkou. Zkouší to i přes fotoaparát s pětinásobným optickým zoomem.

Vlajkové lodě iPhone 12 Pro a iPhone Pro Max

Tradičně iPhony předchází pověst telefonů, které mají jeden z nejlepších fotoaparátů současného trhu. Zejména nad nejvyššími modely si však řada lidí vzhledem k vysoké ceně nutně pokládá otázku: Stojí to za to?

Vlajková loď iPhone 12 Pro
Vlajková loď iPhone 12 Pro (Foto: apple.com)

Ultraširokoúhlý objektiv dvou nejvyšších iPhonů nabídne světelnost f/2.4, 13mm ohnisko a úhel záběru 120°. Širokoúhlý objektiv se může pochlubit světelností f/1.6, 26mm ohniskem a optickou stabilizací. Ta byla inovována tak, aby zvládla až 5 000 korekcí za sekundu. Teleobjektiv má světelnost f/2.0, 52mm ohnisko (nebo 65 mm u iPhone 12 Pro Max), 4x zoom (či 5x zoom v případě iPhone 12 Pro Max) a optickou stabilizaci.


Fotoaparát u iPhonu 12 Pro a Max:

Foto:

 • 12MP fotosoustava: ultraširokoúhlý fotoaparát, širokoúhlý fotoaparát a fotoaparát s teleobjektivem
 • Ultraširokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/2,4 a 120° zorné pole
 • Širokoúhlý fotoaparát: clona ƒ/1,6
 • Fotoaparát s teleobjektivem: clona ƒ/2,0 (iPhone 12 Pro); clona ƒ/2,2 (iPhone 12 Pro Max)
 • 2× přiblížení optickým zoomem, 2× oddálení optickým zoomem, 4× rozsah optického zoomu (iPhone 12 Pro)

Video:

 • Nahrávání HDR videa v Dolby Vision až při 60 fps
 • 4K video při 24 fps, 30 fps nebo 60 fps
 • 1080p HD video při 30 fps nebo 60 fps
 • 720p HD video při 30 fps
 • Optická stabilizace obrazu pro video (širokoúhlý fotoaparát)

Jaké jsou fotky z nových iPhonů

Noční režim je, jak uvádí samotný Apple, dostupný i na širokoúhlém a ultraširokoúhlém fotoaparátu dvou nejvyšších současných iPhonů. První recenzenti, kteří si měli možnost mobily vyzkoušet, upozorňují na to, že oba telefony si hravě poradí i s portréty v nočním režimu díky přítomnosti LiDAR skeneru.

Obecně jsou pro pořizování portrétů tyto smartphony velmi zajímavé díky schopnosti dokonale prokreslit scénu. Nové iPhony si můžete pořídit výhodněji díky slevám na Smarty.cz.

Je za tím zejména vylepšení v oblasti Deep Fusion. To se dostalo do všech fotoaparátů, nevyjímaje ani ten přední. Tento režim se aktivuje, pokud budete fotografovat v mírném přítmí. Neural Engine pak umí každou scénu analyzovat doslova po jednotlivých pixelech tak, aby zvýraznil každý detail. Kromě propracovaných detailů vynikají telefony i vysoce realistickou barevností.

Do vínku jim byl dán i inovovaný portrétní režim s bokeh efektem. Ten dokáže oddělit fotografovaný objekt od pozadí a zvýraznit světlo v pozadí, například pouliční lampy.

Smart HDR 3 se naopak stará o to, aby byly fotografie stejně precizní i za ostrého poledního slunce. Dokáže totiž vylepšit světlá místa, stíny a obrysy. Na snímku se proto neztrácejí detaily. Přispívá také vyššímu vyrovnání bílé barvy na fotografii.

Zejména u iPhone Pro Max tak bylo možno díky většímu prostoru použít o 47 % větší široký snímač. Ten zachytí více světla, což fotografie telefonem pořízené posouvá na zcela novou úroveň.

Jaké je video

Lákavě vyznívající specifikace na papíře některé telefony nejsou schopny v realitě naplnit. V případě nových iPhonů to však neplatí.

Ořez videa v iPhone (Foto: apple.com)
Ořez videa v iPhone (Foto: apple.com)

Rozdíl je opět znát zejména u nejvyššího modelu Pro Max. U něj se kvalita záběrů nejen u fotografií, ale také ve videu díky světelnějšímu čipu a speciální stabilizaci obrazu již dokonce přibližuje zrcadlovkám. Svůj podíl na tom má i umělá inteligence a softwarové úpravy.

Ačkoli tak asi zatím není v moci stávajících telefonů nahradit techniku, kterou používají profesionální fotografové, odvádí novinka od Apple poctivý kus práce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony