Mobilní telefony

Recenze iPhone 12. Starý design v novém těle okořeněný technologií

zena s iphonem 1
Foto: iPhone

Apple konečně představil svým fanouškům nové iPhony. Jaká je novinka a kdo by měl přemýšlet o její koupi?

„Dvanáctkové“ telefony nadchnou výkonem

Aktuálně přišel Apple hned se čtyřmi verzemi telefonů. Dostaly název iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro, iPhone 12 a iPhone 12 mini. Verze iPhone 12 a iPhone mini jsou určeny méně náročným uživatelům a jsou proto i finančně dostupnější.

apple-iphone-12-oficial
Starý design v novém těle okořeněný technologií (Foto: apple.com)

Nové iPhony se mohou svorně pyšnit nejvýkonnějším ARM procesorem na světě. Dostal název Apple A14 Bionic. Aktuální telefony od Apple tak nabídnou především extrémní výkon. Sám Apple avizoval, že tento procesor by měl být tím nejvýkonnějším na trhu. TIP: pro srovnání dalších telefonů můžete využít portál ARecenze.sk.

Rozlišení na dva parametrově slabší smartphony a dva výkonnější odpovídá i kapacita interního úložiště, která je u nižších modelů 64 GB, 128 GB nebo 256 GB. Vyšší verze začínají na 128 GB, dále nabídnou kapacitu 256 GB a 512 GB.

Apple vsází na nové technologie: MagSafe i 5G

Zajímavou inovací je také bezdrátové nabíjení MagSafe, kterým jsou vybaveny všechny telefony. Patentované magneticky připojené napájecí konektory se chlubí ve srovnání s předchozími generacemi bezdrátového nabíjení zvýšený výkon 15 W. Technologie také umožní připojení příslušenství.


Doplňky MagSafe:

  • Kožená peněženka s MagSafe k iPhonu > 1 790,00 Kč
  • Průhledný kryt s MagSafe na iPhone 12 a 12 Pro > 1 490,00 Kč
  • Nová bezdrátová nabíječka MagSafe > 1 190,00 Kč

Nové technologie: MagSafe
Nové technologie: MagSafe

Aktuální telefony z dílny Apple disponují podporou 5 G sítí. Technologický vývoj se posouvá vpřed a tak i v Česku byla již v prvních městech spuštěna 5 G síť. A Apple na tento trend proto pochopitelně reagoval.

Jak bude vypadat fotoaparát

Neopominutelnou součástí recenzí nových iPhonů jsou také pasáže věnované fotoaparátu. Tentokrát u iPhone 12 mini a iPhone 12 padla volba na ultraširokoúhlý a širokoúhlý snímač s dvojnásobným přiblížením s pomocí optického zoomu. Telefony jsou schopny natáčet HDR video v Dolby Vision až při 30 fps.

Starý design v novém zeleném kabátu (Foto: apple.com)
Starý design v novém zeleném kabátu (Foto: apple.com)

Verze iPhone 12 Pro se dočkala navíc i teleobjektivu a čtyřnásobného přiblížení s pomocí optického zoomu. Poradí si s HDR videem v Dolby Vision až při 60 fps. Nový iPhone Pro Max zachovává přítomnost teleobjektivu a možnost HDR videa v Dolby Vision až při 60 fps. Rovněž dostal teleobjektiv, ale nabízí 5x optický zooom.

Nové iPhony nabídnou vysokou odolnost

Nové přístroje také dostaly do výbavy Ceramic Shield se čtyřikrát větší odolností při pádu. Apple totiž do skla přimísil nanokeramické krystaly. Díky tomu se přední strana všech telefonů stává vysoce pevnou.

Specifikace hovoří o tom, že by mělo jít o nejpevnější sklo, kterým kdy chytré telefony disponovaly. Recenze se však k oficiálnímu parametru „na papíře“ staví s jistou rezervou a poukazují na to, že novinky budou muset své kvality dokázat hlavně v praxi.

Přední a zadní strana zařízení je pak u dvou nejvyšších verzí propojena ocelovým rámečkem. Modely i Phone 12 a iPhone mini si musejí „vystačit“ s hliníkem. Po designové stránce Apple vsadil hranaté linie s již tradičním výřezem.

Telefony zaujmou i příznivce kompaktnosti

Základní verze iPhone 12 mini se může pochlubit velmi kompaktními rozměry, díky nimž dobře padne do ruky. Na trh přichází s OLED Super Retina XDR displejem s úhlopříčkou 5,4 palce. Telefon tak potěší především ty, kteří příliš nesouzní se současným trendem stále se zvětšujících displejů a narůstajících rozměrů.

Potěšeni dalšími třemi variantami však budou i ti, kterým naopak stávající směřování vyhovuje. Varianta nazvaná iPhone 12 proto je vybavena displejem s úhlopříčkou 6,1 palců. Do podobných rozměrů narostl i telefon i Phone 12 Pro. Kdežto iPhone 12 Pro Max své příznivce hledá dokonce s obrazovkou o rozměru 6,7 palce.


Displeje iPhonů 12 a mini verze:

  • Apple iPhone 12 mini: Super Retina XDR displej, 5,4palcový OLED displej přes celou plochu, rozlišení 2340 × 1080 při 476 pixelech na palec
  • Apple iPhone 12: Super Retina XDR displej, 6,1palcový OLED displej přes celou plochuRozlišení 2532 × 1170 při 460 pixelech na palec

S tím koresponduje i výdrž baterie, která je u verze mini 15 hodin na přehrávání videa, u verzí 12 a 12 Pro po 17 hodinách a u nejvyšší varianty i Phone Pro Max dokonce 20 hodin.

Kolik za to všechno

Telefony od Apple tradičně mezi levné zboží nepatří. Prémiové výbavě a použití nových technologií zejména nejvyšších verzí odpovídá i aktuální pořizovací cena za poslední modelovou řadu. Konkrétně za model iPhone 12 Pro Max si Apple začal účtovat v nejvyšší konfiguraci 42 990 Kč. Kdo se maximálně uskromní, může si pořídit iPhone mini 21 990 Kč.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

1 Komentuj

  1. Přemýšlím, že si ho pořídím, vypadá fakt dobře a ten foták je dost dobrý. Už sem si našel i pouzdro.

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Mobilní telefony