Software

Jailbreak: Král v systému iOS?

apple logo sede final
Foto: apple.com, Tag: Apple

V předešlém článku jsme díky porovnání získali o sytému iOS dost informací, ovšem jak je to s bezpečností tohoto krále a jaké aplikace se nejvíce stahují, popřípadě kupují? Většina lidí věří, že iOS je nejbezpečnější operační systém, proč je tomu tak? Veškeré aplikace jsou od sebe navzájem izolované, tudíž není možné, aby jedna aplikace jakkoliv přistupovala napřímo k aplikaci jiné.

Veškeré takovéto interakce se musí stát přes API, které poskytuje iOS. To prakticky znemožňuje situaci, aby někdo nainstaloval škodlivý kód v kernel módu. Z toho tedy vyplývá, že architektura iOS neumožňuje aktivaci klasických hrozeb, na druhou stranu zase nedovoluje do systému nainstalovat antivirové programy, osobní firewall nebo systém prevence narušení. To je pro Android samozřejmostí.

iPhone 5S v černém
Jailbreak: Král v systému iOS?

Nejlepší aplikace, pro iOS, se jen těžko určují. Radostí pro naší zemi může být určitě to, že hra Dead Trigger 2, od vývojářů z Brna, získala ocenění „blockbuster“ vedle dalších titulů jako je FIFA 14 od EA nebo XCOM: Enemy Unknown. Co se týče nejprodávanějších aplikací všech dob, na prvním místě se ocitl Angry Birds, ovšem největší počet stažených aplikací, vyhrál Facebook. Zajímavá je 13. pozice – je na ní sociální síť / seznamka Badoo, která láká uživatele prostřednictvím hromadně rozeslané nevyžádané pošty. Peníze od uživatelů získává například za větší možnosti při vyhledávání nebo zobrazení informace o tom, zda si někdo přečetl zaslané vzkazy.

Jak jsem již zmínil výše, za aplikace na iOS zákazníci platí a také rádi. Nicméně jsou lidé, kterým se to nelíbí a co člověk nemůže mít, to se snaží prolomit. Proto se vyvinul program Jailbreak, který vám pomůže z uzavřené kultury iOS vybruslit a pomocí Cydie (náhražka App Store), stáhnout vše, co potřebujete a to plně zdarma. Tímto „uniknutím z vězení“ sice budeme moci stahovat všechny aplikace, ovšem já si myslím, že tím ztratíte celé kouzlo tohoto operačního systému.

Určitě se do komentářů níže podělte o to, zda používáte otevřený iOS nebo jste zcela ponořeni do jablíčkového světa Steva Jobse. Zaujala vás novinka? Podělte se o ni s ostatními, popřípadě přidejte věcný komentář. Děkujeme za odezvu.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software