InternetZe světa IT

Jak na tvorbu přívětivého uživatelského rozhraní? (UI – User interface)

Lenovo YOGA 530

Tvorba uživatelského rozhraní (UI – User interface). Jak vytvořit dobré uživatelské rozhraní s ohledem na uživatele? Klíčem k vytvoření úspěšného uživatelského rozhraní je zásada jednoduchosti a minimalizace. Jednoduchý design je směrem, kterým by se měl vydat každý člověk, který to ze svou aplikací nebo webem myslí opravdu vážně.

Jak vytvořit dobré uživatelské rozhraní s ohledem na uživatele?

Je nutné zbořit mýtus průměrného uživatele. Průměrný uživatel neexistuje. Každý uživatel je jedinečný. Na kolika proměnných závisí jejich individuální reakce je tedy zřejmé. Vytvořit UI, který by vyhovoval všem uživatelům, toto není možné. Je to stejné, jako by malíř měl namalovat obraz, který by se líbil všem lidem.

Jak na tvorbu přívětivého uživatelského rozhraní? (UI - User interface)

Jak na tvorbu přívětivého uživatelského rozhraní? (UI – User interface)

Pokud se zamyslíme nad samotným uživatelem UI, neznáme jeho dovednosti a schopnosti. Dle mého názoru si musíme uživatele představit spíše v horším světle tj. s méně schopnostmi a znalostmi. A takto i budovat UI. Zásada vyhovět všeobecné použitelnosti, nabídnout vhodné ovládací prvky jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům. U této zásady je nutno upozornit na slovo „všeobecné“. Vyhovět tedy všem. Toto je sporné. Pokročilý uživatel by možná volil jiné sofistikovanější ovládací prvky. Raději bych volil zásadu jednoduchosti a minimalizace.

Jak uživatelům usnadnit používání aplikace?

Zásadu jednoduchosti a minimalizace vidím v tom, že ovládání musí být jednoduché s minimálním počtem prováděných kroků včetně minimalizace informací na obrazovce. V jednoduchosti je krása. Uživatelé nechtějí přemýšlet, tak jak správně řekl Steve Krug a netýká se to jenom web aplikací. Lidé neradi přemýšlí nad tím, jak něco udělat. Designéři chtějí stále vytvářet aplikace, které budou dobře vypadat tzv. designové lahůdky. Vývojáři zase prosazují svoje originální a elegantní funkce. Takže UI jsou nepřehledné, zahlcené informacemi ve kterých se uživatel ztrácí.

Při tvorbě webových stránek se můžeme dopustit spousty chyb

Bylo by zajímavé porovnat návrh UI stejného systému od designéra, vývojáře a uživatele. Dle mého názoru bychom ihned detekovali, kdo návrh zpracoval. Jasný rukopis. V neposlední řadě nám do UI vstupují moderní trendy. Moderní doba vyžaduje moderní UI. A máme toto při návrhu UI akceptovat? Co uživatel tedy žádá? Musíme tedy dát prostor a slovo především uživateli. Ten, kdo bude produkt užívat. Vývojový tým bývá často zatížen tzv. provozní slepotou.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet