» Software

Jak nainstalovat Windows 10? Čistá instalace Windows zdarma

windows 10 logo
Foto: Windows

Vyskytují se ve vašem operačním systému Windows 10 chyby, které vám komplikují jeho plnohodnotné užívání? Či byste jen rádi začali váš počítač používat takříkajíc s čistým štítem? Pak na řadu přichází krok, který je účinným lékem na obě dvě zmiňované situace – čistá instalace kopie nejnovější verze Windows 10 Home nebo Windows 10 Pro.

Jejím provedením navrátíte systém do původního továrního nastavení a zároveň odstraníte všechny aplikace, které jste nainstalovali, nebo již byly v počítači předinstalované. Odstraněny budou dále třeba i grafické ovladače, rovněž hrozí ztráta digitálních licencí k aplikacím. Nicméně všechny důležité osobní soubory si můžete předem bez problémů zazálohovat a ponechat.

Jak nainstalovat Windows 10? Čistá instalace Windows zdarma
Jak nainstalovat Windows 10? Čistá instalace Windows zdarma

De facto se tedy jedná o nejradikálnější formu přeinstalace systému, která vám ale umožní se jednou provždy zbavit Windowsu 10 zahlceného starými a nepotřebnými soubory a aplikacemi. Zároveň vám s pravděpodobností hraničící téměř s jistotou pomůže vyřešit všechny softwarové problémy vašeho zařízení. Proveditelná je samozřejmě zcela zdarma.

Co musím udělat před tím, než začnu s instalací?

Před samotným zahájením čisté instalace Windows je nezbytně nutné ověřit dvě zásadní skutečnosti. První z nich je to, zdali je váš počítač připojen k internetu, neboť ke stažení nástroje umožňujícího její provedení a zároveň i samotné bitové kopie Windows 10 musíte být z logiky věci připojeni k internetu. Instalační proces pak již nicméně může probíhat bez nutnosti internetového připojení.

„S čistou instalací Windows 10 začnete s čistým štítem.“

Jak na to? Vše pěkně od znova

Dále je nezbytně nutné se ujistit, že ve vašem zařízení, v němž se chystáte provést čistou instalaci, máte dostatek volného místa. Jen sám nástroj a instalační soubory potřebné k jejímu uskutečnění mají totiž velikost kolem 3 GB. K tomu abyste se vyhnuli možným komplikacím během procesu reinstalace tak doporučujeme alespoň 10 GB, ideálně pak 20 GB volného místa na disku.

3 kroky k provedení čisté instalace Windows 10

Po ověření toho, že je vaše zařízení připojeno k internetu a je na něm k dispozici minimálně 10 GB volného místa, se již můžete bez skrupulí přesunout k čisté instalaci Windows 10. Tu lze rozdělit v zásadě do tří nenáročných dílčích kroků.

1. Stažení nástroje

Prvním, co je nutné učinit, je stažení nástroje, s jehož dopomocí je možné vytvořit instalační médium. Doporučujeme vám jej stáhnout přímo z oficiálních stránek Microsoftu (odkaz na stažení zde), neboť tam máte stoprocentní jistotu, že bude plně funkční a bez virů.

2. Vytvoření instalačního média

Poté stažený program z bodu 1 spusťte a zvolte možnost Vytvořit instalační médium. Dále navolte, jaký operační systém budete chtít nainstalovat (v našem případě Windows 10). Následně dostanete na výběr z možnosti uložit instalační soubor na USB disk nebo do ISO souboru (např. pro následné vypálení na DVD) – v tomto případě záleží zcela na vás, co vám bude více vyhovovat, nám se zdá z důvodu rychlosti praktičtější USB.

V případě, že doposud nevlastníte kopii Windows 10, či si chcete celý proces usnadnit, můžete si instalační ISO soubor s Windows 10 rovnou stáhnout zde.

3. Spuštění čisté instalace

Před spuštěním čisté instalace se ještě raději jednou ujistěte, že všechny své osobní soubory máte zazálohovány (ideálně na externí disk). Počítač pak restartujte a při zapínání držte klávesu F2, čímž se dostanete do BIOS nastavení, kde v sekci Boot vyberte médium, na němž máte nahrán instalační soubor (USB či DVD).

Poté samovolně dojde ke spuštění instalačního programu, kde už jen vložíte aktivační klíč (není povinné), vyberete verzi OS a disk, kam jej chcete nainstalovat. Na závěr spustíte instalaci kliknutím na tlačítko Nainstalovat, počkáte až se celá provede, a to je vše – čistá instalace je úspěšně dokončena.

Martin Kohout
BIO » Technologický nadšenec a elektrotechnik. Poslední výkvět Tesly. Mám zkušenosti v technologiích, energetice a přes 12 let jsou mým koníčkem smartphony.

  Mohlo by se Vám líbit

  2 Komentáře

  1. […] Pokud máte končící Windows 7, stačí vám k přechodu na Windows 10 opravdu málo. Oficiálně byla sice možnost bezplatného upgradu na „desítky“ možná pouze do konce roku 2017, nicméně pokud vlastníte produktový klíč k Windows 7, tak pomocí nástroje Media Creation Tool můžete tento upgrade provést i v těchto dnech. Stáhnout jej můžete přímo na webu Microsoftu – více v článku o instalaci Windows 10 zde. […]

  2. No to jsou rady k nezaplacení. Ale o té instalaci konkrétně, ani slovo ty kaskadére.

  Komentuj článek »

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Další novinky » Software