Software

Jak nainstalovat Windows 11 zdarma na počítač?

obraz windows 11
Foto: microsoft.com, Tag: Windows 11

Windows 11 je novým operačním systémem z dílny Microsoftu. Na svůj počítač si jej můžete nainstalovat i vy. Jak na to?

Jaké novinky čekají ve Windows 11

Dlouho očekávaná novinka Windows 11 se na konci června 2021 konečně představila oficiálně. A jak předestřeli zástupci Microsoftu, aktuální verze systému by měla být kompletně hotová do konce roku 2021, kdy bychom se také měli dočkat oficiálního data vydání konečné podoby nástupce dosavadního systému Windows 10.

Nový operační systém přináší řadu změn. Podle prvních ohlasů se do určité míry podobá prostředí z konkurenčního MacOS.

Jak nainstalovat Windows 11 zdarma na počítač?
Jak nainstalovat Windows 11 zdarma na počítač?

Nové Windows nabízejí mimo jiné i přepracovanou nabídku Start, odlišný hlavní panel nebo užitečnou funkci, v jejímž rámci bude při dalším spuštění operační systém schopný navázat na práci, kterou jste měli rozpracovanou před vypnutím PC. Přepracování se dočkaly i některé aplikace, v novém kabátě se můžeme těšit například na Výstřižky, Poštu i Kalendář.

Jak upgradovat zdarma na Windows 11

Systém Windows 11 je tak zajímavou novinkou, která stojí za vyzkoušení. Navíc si ho můžete pořídit dokonce úplně zdarma. Má to ovšem několik podmínek.

Majitelé operačního systému Windows 10 si mohou bezplatně svůj počítač zaktualizovat, mají-li Windows pořízeny legálně a disponují nejnovější verzí. Možnost upgradu se bude týkat dále všech, kteří mají dostupný kompatibilní hardware. Ne každý systém, na kterém je aktuálně v provozu operační systém Windows 10, je vhodný i pro verzi Windows 11. Konkrétně byste měli splnit následující parametry:

  • minimální taktovací frekvence procesoru 1 GHz
  • u CPU firmy Intel alespoň CPU osmé generace
  • v případě CPU firmy AMD pak procesory nejméně řady Ryzen 2000 a vyšší
  • 4 GB RAM
  • pevný disk minimálně 64 GB
  • podpora DirectX 12
  • zobrazení o rozlišení 720p, tj. 1280 × 720

Jak uvádějí dostupné zdroje, operační systém Windows 11 bude podporovat i CPU Snapdragon 850 a vyšší a Snapdragon 8cx Gen 2 firmy Qualcomm. Kompatibilitu je možné předem ověřit prostřednictvím programu PC Health Check.

Jak na instalaci Windows 11

K instalaci Windows 11 budete potřebovat oficiální Microsoft účet. Dále je známo, že zapojit se musíte do programu Windows Insider. Jakmile se do tohoto programu začleníte, jako obvykle je nutné kontrolovat aktualizace prostřednictvím služby Windows Update.

Tímto způsobem se Windows 11 stáhnou a nainstalují nejjednodušším možným způsobem a po instalaci nebudete muset nic nastavovat.

Přímo ve Windows Insider na vás čekají celkem tři kanály, a to Dev, Beta a kanál Release Preview. Pod Dev se ukrývá kód, který je nejmladší a tedy nejméně testovaný. Naopak Release Preview nabídne kód, který je z převážné části už ověřený.

Jak se zaregistrovat do progamu Windows Insider

K programu se dostanete přes volbu Nastavení –> dále Aktualizace a zabezpečení –> Program Windows Insider.

Klikněte na záložku Začít. Zde přichází ke slovu již vzpomenutý Microsoft účet, ke kterému se budete přihlašovat. Jakmile se úspěšně přihlásíte, zvolíte si některý z preferovaných kanálů. Windows 11 byste měli najít v kanálu Dev.

Ve Windows Update by na vás následně měla již čekat aktualizace na novou verzi operačního systému. Pokud se stažení aktualizace nepovedlo, zkuste ji najít ručně tlačítkem Vyhledat. Následně zadejte volbu Stáhnout/Nainstalovat.

Můžu si na Windows 11 upgradovat i jiný počítač?

Oficiálně se mohou dostat k novému systému pouze majitelé předcházející verze Windows 10, kteří tak vlastně nebudou provádět čistou instalaci, ale pouze upgrade.

Pokud chcete vyzkoušet Windows 11 na jiném počítači, případně na zařízení, které nesplňuje minimální hardwarové požadavky, existuje i neoficiální cesta. Pak si budete muset vytvořit ISO soubor s Windows 11. Stahovat můžete například na webu UUP dump.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software