Software

Jak stakovat Cardano? Máme pro staking ADA (₳) mincí jednoduchý návod

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Držet ve své hardwarové peněžence kryptoměnu Cardano (ADA) je dobrý nápad pro začínající stakery. U samého začátku stakingu bylo Proof of Stake (PoS), tedy držení mincí delegátory v poolu. Nejedná se o ten samý koncept, jako u Bitcoinu – ten používá Proof of Work (PoW) – tedy výpočet prací.

Při stakingu vložíte své ADA mince do delegovaného poolu a ten generuje zisk v podobě mincí. Roční výnosnost je přes 5%. Je nutné se ale držet jednoduchého pravidla, delegujte mince do méně saturovaných poolů. Tam je vyšší šance, že dostanete zajímavější odměny.

Důležitým faktorem pro převod a staking Cardana jsou poplatky. Delegování mincí ADA má svá pravidla a za delegování mincí platíte vratný poplatek 2 ADA, což je přibližně 14 korun. Pokud předelegujete své mince do dalšího poolu, zaplatíte 0.17 ADA – poplatky jsou opravdu mizivé.

TIP na článek: Roadmapa rozděluje kryptoměnu Cardano do 5 hlavních fází

Cardano je dosud pro laickou veřejnost prakticky neznámou kryptoměnou. To se však možná již brzy změní, neboť na rozdíl od Bitcoinu a Etherea se jedná o daleko sofistikovanější a technologicky pokročilejší kryptoměnu, která nese jméno podle italského matematika Gerolamo Cardana.

Pro plnohodnotný staking můžete použít tyto softwarové peněženky: Yoroi, Daedalus nebo AdaLite (poslední ze zmiňovaných podporuje hardwarová peněženka Trezor T). U těchto peněženek můžete mít jistotu, jsou plně podporované komunitou Cardana.

odmeny cardano staking
Jak stakovat Cardano? Kolik ADA dostanu za staking?

Cardano staking (stejking) tu s námi není dlouho, odměny se začali připisovat 18. srpna 2020, tři týdny po zavedení Shelley.

Jak stakovat mince ADA?

První, co musíte udělat, je si mince ADA koupit. V peněžence je možné mince delegovat do poolu a dostat odměny (rewards). Odměny a velikosti poolů spolu s výnosností můžete sledovat na webu adapools.org. V peněžence pomocí adresy poolu delegujete své mince a první odměny jsou na cestě. Pokud se stakingový pool přesaturuje, je nutné mince delegovat na jiný.

Majitelé poolů jsou tak motivování držet pool pod bodem saturace, tedy relativně malý (1/1000 objemu stakovaných mincí, v testnetu 1/100), neboť bobtnání poolu nepřináší větší odměny, spíše naopak. Pool může obdržet v epoše jen maximální možnou odměnu, kde maximum je limitované právě bodem saturace.

Příklady výnosnosti při stakingu

Zde ukážeme, jaké odměny při držení mincí ADA dostanete. Jedná se o přímou kalkulaci na webu Cardana. Kolik mincí ADA dostanete ročně za staking?

  • 500 ADA = roční výnosnost ₳ 26
  • 1 000 ADA = roční výnosnost ₳ 51
  • 5 000 ADA = roční výnosnost ₳ 257
  • 10 000 ADA = roční výnosnost ₳ 514
  • 50 000 ADA = roční výnosnost  ₳ 2 570
  • 200 000 ADA = roční výnosnost ₳ 10 280

Kdy dostanu první odměnu?

Provozovatelé poolů jsou odměněni každou epochu, což je každých 5 dní, pokud se jim podaří vytvořit bloky. Protokol přísně definuje pevnou část odměny, která je minimálně 340 mincí ADA. Provozovatelé mohou pevnou část zvýšit, pokud chtějí. Kromě toho mohou určit marži, která je definovaná v % z odměny poolu po odečtení pevné části.

Předpokládejme, že pool získal 100 000 mincí ADA jako odměnu z protokolu v dané epoše. Provozovatel se rozhodl nechat si 340 mincí (dostávají pooly s 10 000 mincemi) jako pevnou odměnu a nastavil marži na 2%. Odměna se počítá následujícím způsobem:

Odměna poolu: 100 000 ADA
Odečtení fixní části: 100 000 – 340 = 99 660 ADA
Marže: 2% z 99 660 je ~ 1 993 ADA
Odměna operátora: 340 + 1 993 = 2 333 ADA
Zbytek z odměny poolu pro delegátory: 100 000 – 2 333 = 97 667 ADA

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software