Software

Roadmapa rozděluje kryptoměnu Cardano do 5 hlavních fází

Foto: Cardano (ADA)
Foto: cardano.org, Tag: Cardano

Cardano je dosud pro laickou veřejnost prakticky neznámou kryptoměnou. To se však možná již brzy změní, neboť na rozdíl od Bitcoinu a Etherea se jedná o daleko sofistikovanější a technologicky pokročilejší kryptoměnu, která nese jméno podle italského matematika Gerolamo Cardana.

Charles Hoskinson je zakladatel decentralizovaného projektu kryptoměny Cardano, který si dal za cíl vyvinout kryptoměnu, jež bude ještě bezpečnější než ty dosud celosvětově nejrozšířenější a zároveň se vyvaruje všem jejich nedostatkům a problémům.

O tom, že má tato kryptoměna, jež světlo světa spatřila prvně už v roce 2015, velký potenciál svědčí i fakt, že do jejího vývoje investovali velcí asijští investoři miliony dolarů, a rovněž má i značnou podporu akademické obce.

Na čem je založené Cardano?

Cardano je platformou třetí generace, která si klade za cíl skutečně dosáhnout plné decentralizace kryptoměn, jež se prvním dvěma generacím kryptoměn kvůli tomu, že jejich blockchainy spolu nedokáží komunikovat, nepodařila dosáhnout.

Chce ale zároveň zůstat otevřená i současnému bankovnímu systému – to je velký rozdíl oproti současným kryptoměnám, jež se finančnímu systému snaží spíše vyhýbat, byť jsou například obchodovatelné na burze.

cardano-web
Roadmapa rozděluje kryptoměnu Cardano (Zdroj: cardano.org)

Problémem stávajících generací sítí kryptoměn je i to, že s přibývajícím počtem uživatelů se jejich efektivita snižuje, zatímco Cardano je založené na tom, že s narůstajícím počtem uživatelů bude celá síť rychlejší a efektivnější.

Lepší výkonnosti této platformy třetí generace by mělo též napomáhat, že bude rozdělena do dvou vrstev, tudíž bude hrozit daleko menší riziko takzvaného forku (rozdělení kryptoměny na dvě větve), jenž v minulosti zbrzdil růst kryptoměn Bitcoin a Ethereum. V neposlední řadě bude Cardano fungovat na bázi udržitelnosti a open source řešení, což by mělo vést k jeho neustálému rozvoji. Zároveň jsou do jeho vývoje zakomponovány principy peer review prováděného předními kryptografy.

Roadmapa kryptoměny Cardano

Roadmapa, tedy jakýsi plán realizace, kryptoměny Cardana má celkem 5 fází, přičemž první 4 měly být původně dokončeny už do konce roku 2020. Avšak zdá se, že vývoj se trochu přibrzdil a my tak můžeme hovořit sotva o dvou dokončených fázích. Jaké fáze obsahuje kompletní roadmapa Cardana?

Roadmapa kryptoměny Cardano
Roadmapa kryptoměny Cardano (Zdroj: cardano.org)

Fáze 1 – Byron

Celá tato první fáze byla o prvotním, ale o to důležitějším, technologickém vývoji. Rovněž během ní šlo o vybudování komunity a nalezení lidí, kteří by se rádi spolupodíleli na vývoji tohoto blockchainu budoucnosti.

Fáze 2 – Shelley

Cílem fáze pojmenované Shelley je dospět k co možná největší decentralizaci, díky čemuž by měla být zaručena maximální bezpečnost a robustnost této sítě. Konkrétně na konci Shelleyovy fáze, jež byla původně plánována na konec roku 2019, je očekáváno, že Cardano bude přibližně padesátkrát až stokrát decentralizovanější než jsou současné velké blockchainové platformy.

Fáze 3 – Goguen

Fáze Goguen probíhá společně s fází Shelley a jejím cílem je integrace smart kontraktů (chytré smlouvy). Díky tomu bude následně možné vytvářet decentralizované aplikace, které budou založeny na Cardaně. Jedná se tedy o jednu z klíčových fází pro možnost masovějšího rozšíření této kryptoměny. Dokončení se podle posledních informací plánuje na první polovinu roku 2021.

Fáze 4 – Basho

Zatímco předchozí fáze se zaměřovaly na zajištění maximální míry decentralizace a vývoj nových funkcí, tak fáze Basho si klade za cíl zlepšit výkon sítě, aby byla udržitelná z dlouhodobého hlediska. To znamená, aby dokázala ustát velký nápor nových uživatelů v systému a zároveň aby skrze ni bylo možné realizovat velkoobjemové transakce.

Fáze 5 – Voltaire

Fáze Voltaire je posledním dílem do skládačky, který by měl umožnit stát se Cardanu plně soběstačným systémem. Během ní by měl být například vytvořen hlasovací systém podle něhož by každý významný vlastník této kryptoměny měl mít práva k ovlivnění budoucího vývoje sítě.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software