Internet

Jak získat přepis videa na YouTube

obrazek youtube
Foto: pixabay.com, Tag: YouTube

Ať už se vám to líbí, nebo ne, nelze popřít, že YouTube je pro autodidakty jedním z největších darů všech dob. Ať už se chcete naučit hrát na kytaru nebo opravit záchod, na YouTube je spousta videí, která čekají, až vám pomohou (a my pro vás máme několik úžasných telefonů, na kterých je můžete sledovat).

Ale jakkoli jsou videa pro učení úžasná, nehodí se pro všechny úkoly. Předpokládejme, že se chcete například naučit, jak vypnout tmavý režim. V takovém případě je pro vás lepší písemný návod než sledování a opakované pozastavování videonávodu v průběhu celého procesu. Naštěstí existuje šťastná střední cesta: můžete si přečíst přepis videa.

Jak získat přepis videa na YouTube
Jak získat přepis videa na YouTube

Jak zobrazit přepis videa YouTube v prohlížeči na ploše

Pokud ke sledování videí YouTube používáte počítač PC nebo Mac, stačí dvě kliknutí na přepis.

  • Otevřete YouTube a vyberte video, z něhož chcete přepis.
  • Na stránce videa vyberte ikonu ⋯ pod videem a vpravo od něj.
  • V rozbalovací nabídce klikněte na možnost Zobrazit přepis.

Gratulujeme, odemkli jste přepis! Při čtení přepisu na YouTube můžete kliknutím na část videa, ze které je text vygenerován, přejít. Některá videa mají možnost změnit jazyk přepisu, což můžete provést kliknutím na šipku dolů vedle jazyka. Pod ikonou ⋮ najdete také možnost zapnout a vypnout časová razítka.

Jak zobrazit přepis videa YouTube z mobilní aplikace

Pokud jste jako většina lidí, pravděpodobně používáte aplikaci YouTube z Androidu nebo iPhonu, nikoli z počítače. Stejně jako v případě stolního počítače je však přepis videa vzdálen pouhá dvě klepnutí.

  • Otevřete aplikaci YouTube a vyberte video, z něhož chcete přepis.
  • Pod názvem videa klepněte na položku více a otevřete popis videa.
  • Přejděte dolů a vyberte možnost Zobrazit přepis.

Přepisy v aplikaci fungují stejně jako v prohlížeči, i když časová razítka nelze vypnout. Pokud je přepis k dispozici v jiném jazyce, můžete jej změnit prostřednictvím nabídky pod ikonou ⋮.

Jak uložit přepis videa YouTube

Neexistuje způsob, jak uložit přepis videa YouTube. Nejlepší, co můžete udělat, je zkopírovat přepis (což v mobilní aplikaci není možné) a vložit jej do textového editoru, například Google Docs nebo Microsoft Word.

Případně můžete použít rozšíření prohlížeče, které to udělá za vás. V prohlížeči Chrome je k dispozici nástroj YouTube Transcript Extractor, který zkopíruje přepis do schránky (bez časových značek) a vygeneruje shrnutí, které rovněž vloží do schránky. Firefox má k dispozici několik doplňků pro rychlé kopírování přepisů, ale žádný z nich se nám nepodařilo zprovoznit.

Jak se vytvářejí přepisy videí YouTube?

Přepisy videí YouTube se vytvářejí jedním ze dvou způsobů. Buď tvůrce obsahu přidá titulkovou stopu, nebo YouTube použije automatický přepis, který to udělá za vás. Pokud jste se někdy pokoušeli vytvořit titulkovou stopu pro video nebo přepsat zvuk, víte, že YouTube nabízí robustní nástroje, které vám s tím pomohou. Přesto je tento proces zdlouhavý. Mnohem jednodušší je nechat YouTube, aby to udělal za vás.

YouTube od roku 2009 vytváří automaticky generované skryté titulky pomocí softwaru pro rozpoznávání řeči a časování titulků. Přestože je tento software mnohem lepší než před deseti lety, nepřepisuje dokonale, takže neočekávejte dokonale přesný přepis.

Jděte dál a extrahujte slovo

Přestože přepisy u videí na YouTube nejsou novinkou, většina lidí o jejich existenci neví. Jakmile se dozvíte, že existují, zjistíte, že jsou užitečné pro nejrůznější věci, zejména pro rychlé strávení dlouhého obsahu, jako jsou podcasty. A pokud je nakonec použijete pro akademickou práci, budete je muset umět citovat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Internet