Hardware

Jaké routery mají podporu WiFi 6. Podívejte se na seznam

wifi logo final
Foto: wikipedia.org/wiki/Wi-Fi, Tag: WiFi

Nový standard Wifi 6 přinesl zlepšení stability a rychlosti. Které aktuálně dostupné routery jej podporují?

Asus RT-AX56U

Tento router z dílny Asusu nabízí technologii MU-MIMO a OFDMA. To zajišťuje lepší alokaci kanálů a možnost komunikování s větším počtem zařízení najednou. O síťové zabezpečení se v tomto případě stará AiProtection Pro. Ten pohání Trend Micro™. Ve výsledku se tak jedná o významné snížení bezpečnostního rizika.

Model z dílny Asus patří k těm, které se mohou chlubit šířkou pásma 80 MHz a podporou nového standardu v podobě wifi 6. Díky tomu se připojení stává stabilnější a výrazně rychlejší. Maximální rychlost připojení dosahuje až 1775 Mb/s.

Systém ASUS AiMesh WiFi se současně stará o lepší pokrytí. Svým dosahem se hodí zejména pro velké domácnosti. Konektivitu zajišťuje dvojice USB konektorů, konkrétně nabízí Asus RT-AX56U USB 2.0 a USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0).

TP-Link Archer AX10

I v tomto případě je stěžejní devízou podpora wifi 6, se kterou už nebudete muset řešit přetížení sítě. Router však nabízí mnohem více funkcí.

TP-Link Archer AX10
TP-Link Archer AX10

Tříjádrový procesor tak nabídne výkon až 1.5 Gbps – 1201 Mb/s v pásmu 5 GHz a 300 Mb/s v pásmu 2,4 GHz.

Díky technologiím OFDMA a MU-MIMO dochází ke snižování latence. Majitelé tohoto routeru proto mohou využít navýšení kapacity přípojek a současně k routeru přidat více zařízení, výrobce uvádí dokonce až desítky. O rozsáhlejší pokrytí se v tomto případě stará čtveřice fixních všesměrových antén a technologie Beamforming.

TIP na článek: WiFi 6 je nový standard bezdrátového přenosu dat

Konec roku 2019 s sebou mimo jiné přinesl i příchod nové generace bezdrátových sítí, schovávající se pod názvem WiFi 6.

Díky aplikaci Tether zvládne nastavení i běžný uživatel. Aplikaci lze využívat se systémy Android i iOS. Model TP-Link Archer AX10 je navíc kompatibilní s Amazon Alexa. Router tak můžete dokonce snadno ovládat za pomocí hlasových příkazů.

NETGEAR Nighthawk AX8

O chod zařízení se stará 64bitovým čtyřjádrovým procesor 1,8 GHz. S podporou nového standardu vám může tento router přinést až 4x více kapacity oproti standardům předcházejícím. Se staršími standardy WiFi 802.11 a/b/g/n/ac je toto zařízení kompatibilní.

Atypický design připomínající křídla má v tomto případě své opodstatnění. Zejména se to týká čtveřice výkonných antén, které slibují dosažení extrémně rychlého wifi připojení.

NETGEAR Nighthawk AX8
NETGEAR Nighthawk AX8

Šířka pásma dosahuje u NETGEAR Nighthawk AX8 dokonce 160 Hz. Ani v tomto případě nemůže chybět navazující podpora nejmodernějších technologií OFDMA a MU-MIMO, s nimiž lze dosáhnout snížení latence. Při streamování tak nedochází k rychlostní ztrátě.

Maximální přenosová rychlost, kterou s tímto routerem můžete využít, činí až 6000 Mbps. K dispozici je také Port Aggregation. S ní můžete agregovat dva porty Gigabit Ethernet dohromady. To zajistí zvýšení rychlosti.

Příjemnou vlastností je také kompatibilita s Google Assistant a Amazon Alexa a možnost si router jednoduše nastavit díky aplikaci Nighthawk.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware