Ze světa IT

Jaké výhody přináší pro diváka červené tlačítko?

televizor
Zdroj: pixabay.com, Tag: Televize

O takzvaném červeném tlačítku hojně slyšíme v televizi, ale i z jiných informačních zdrojů. Co se pod ním vlastně skrývá?

Co je červené tlačítko

Červené tlačítko je zlidovělý název pro technologii HbbTV. Jedná se o kombinaci televizního vysílání s širokopásmovým internetem. Samotný název pochází z anglických slov Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (internet) TV.

Cílem této technologie je sjednotit výrobce přijímačů a vysílatele. Interaktivní služby můžete pak využít bez ohledu na to, jakou značku televize máte. Nemusíte tak dál řešit, která služba vám bude fungovat a která nikoli.

To je i hlavní rozdíl mezi chytrou televizí a HbbTV. Běžnou chytrou televizi musíte nejen připojit na internet. Pro svůj chod potřebuje i speciální jednoúčelové aplikace, kterými ji vybavil výrobce.

Jaké výhody přináší pro diváka červené tlačítko?
Jaké výhody přináší pro diváka červené tlačítko?

O dva různé přístroje se však většinou už nejedná. Chytrá televize zároveň může být vybavena i červeným tlačítkem a většina z nich je takto skutečně už navržena. Pokud ale potkáte chytrou TV bez červeného tlačítka, nemělo by vás to zarazit. A platí naopak i to, že HbbTV bývá součástí i některých levnějších modelů. 

Co mi červené tlačítko poskytne

Červené tlačítko alias HbbTV tedy otevírá cestu k nadstandardnímu televiznímu obsahu. Do jisté míry bychom tak červené tlačítko mohli přirovnat třeba k teletextu. Ale jedná se samozřejmě o adekvátně pokročilou multimediální technologii, která divákům nabízí mnoho zábavy. 

Funkcí má celou řadu, s červeným tlačítkem si tak například dokážete aktivovat živé vysílání zpráv, které může běžet na obrazovce zároveň s aktuálně vysílaným programem. Zajímavou možnost představuje i zpětné přehrávání, a to až několik hodin nazpět. Součástí funkcí červeného tlačítka je i možnost přehrávat pořady z internetového archivu.

Nadšení budou z červeného tlačítka i sportovní fanoušci. Během přímých přenosů jednotlivých utkání si totiž můžete zobrazovat další dodatečné informace. A to ať už o zápase samotném, případně i o jednotlivých hráčích.

Česká televize, která v tuzemsku tuto službu spustila jako první, nabídla konkrétně malým divákům interaktivní dětské pořady, dospělí sledující zase ocení třeba televizní program s ukázkami. Veřejnoprávní televize už ale není sama, v současné době už v Česku podporuje využívání červeného tlačítka více stanic, další funkce najdeme také na TV Nova, na Primě, rozšířený obsah má pro své diváky dokonce i hudební stanice Óčko.

Jak červené tlačítko aktivovat

Nejdůležitější je samozřejmě mít televizor, který podporuje HbbTV. Jde již o většinu chytrých televizí vyrobených po roce 2012. Pokud jej ale nemáte a nechcete se současného přístroje vzdávat, postačí vám pořídit si i set-top box.

K dispozici byste také měli mít připojení k internetu v dostatečné kvalitě a potřebujete i příjem správného typu vysílání, tedy DVB-T2 v podobě kabelové nebo satelitní.

Samotné spuštění funkcí je jednoduché, postačí na televizním ovladači stisknout červené tlačítko. Právě díky tomu dostala celá technologie i svůj lidový název. Nejen nadstandardní možnosti zábavy, ale i uživatelsky zcela bezproblémový přístup k multimediálnímu obsahu patří k hlavním devizám HbbTV.

Žádné dodatečné nastavování už není nutné, respektive nikoli ze strany uživatele. O vše se stará provozovatel televizní stanice.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Ze světa IT