Software

Jak aktivovat červené tlačítko a spustit videotéku v televizi?

televizor
Zdroj: pixabay.com, Tag: Televize

Červené tlačítko je zajímavý nástroj, kterým jsou vybaveny současné televizory. Hojně se o něm mluví. Řada lidí ale netuší, k čemu by jim mělo být nebo zda ho jejich televizor vůbec má. Jak to poznat?

Co je červené tlačítko

Lidově se této technologii říká červené tlačítko, správně se ale nazývá HbbTV. Pod pojmem HbbTV se pak přesně skrývá tzv. hybridní televize.

Tato televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. Část dat k vám putuje ze širokopásmového vysílání a část jednoduše přes internet. Ostatně odtud i její název Hbb, který je složeninou slov hybrid broadcast (vysílání) a broadband (širokopásmový internet).

Jak aktivovat červené tlačítko a spustit videotéku v televizi?
Jak aktivovat červené tlačítko a spustit videotéku v televizi?

Už od roku 2010 je hybridní vysílání standardem Evropského ústavu pro telekomunikační normy. V Česku jako první spustila vysílání hybridních služeb Česká televize. Později se k ní připojila i většina komerčních stanic.

V tuzemsku tak technologii Hbb dle dat z roku 2019 už využívá čtvrtina populace. Jsou to většinou ti, kteří považují sledování filmů a seriálů za svůj koníček.

Jaké jsou výhody hybridní televize

Jde o jakousi pomyslnou nadstavbu klasického lineárního vysílání. Přináší vám novou dimenzi záavy. Možností je celá řada, například aktivace živého vysílání zpráv přes aktuální pořad. Podobný princip můžete znát z tuzemské ČT24, ale červené tlačítko vám ho zpřístupní i na jiných stanicích.

Dalšími možnostmi je například TV program, jehož součástí jsou ukázky z pořadů. Díky tomu ihned víte, na co stojí za to se zrovna dívat. Klasická EPG technologie vám nic podobného nabídnout neumí. Během filmu si taky můžete dohledat informace o hercích.

Zajímavým benefitem HbbTV je i digitální archiv. V něm se nacházejí tisíce různých pořadů včetně rozšířených verzí jednotlivých programů, což bývá k vidění například u dokumentů. Oblíbené tituly si díky červenému tlačítku přehrát dokonce i zpětně.

Technologii hybridní televize si oblíbili také sportovní fanoušci. Jim totiž u živých sportovních přenosů nabídne i celou řadu dalších bonusových materiálů o hráčích nebo přímo o zápasu.

Smart TV versus HbbTV

Kromě HbbTV nabízí současný trh ještě řadu tzv. smart neboli chytrých televizí. To jsou ty, které je možné připojit k internetu. Rozdíl mezi těmito dvěma přístroji tkví v tom, že smart TV obvykle využívá pouze jednoúčelové aplikace vytvořené jen pro určitou značku přijímačů. Ty si navíc musíte stáhnout.

HbbTV se naproti tomu podle výrobce nerozlišují. Navíc televize získává informace online. Vyhnete se i nutnosti jakéhokoli dodatečného nastavování. Smart TV nemusí, pozor, automaticky podporovat HbbTV. Je potřeba ověřit vždy individuálně v parametrech zařízení, zda touto funkci vybrané zařízení disponuje.

Co potřebujete, abyste mohli využívat HbbTV

Podporou HbbTV by měla disponovat tedy přímo vaše televize. U moderních přístrojů to problém nebývá, jde o standardní funkci. Pokud se ale nechcete vzdávat dosavadního televizoru, můžete jej jednoduše dovybavit set-top-boxem s podporou HbbTV.

To ale může být poněkud problém. Protože i u soudobých set-top-boxů, je výběr omezený, neboť ještě nebývají touto nadstavbou vybaveny všechny.

Nutnou podmínkou je i to, že příjem signálu je ze zdroje, který vysílá příznak HbbTV, což typicky bývá DVB-T, respektive nyní již DVB-T2. Vysílat v Hbb musí i konkrétní televizní stanice.

Vaše televize by měla umět i připojení na internet. Jak poznáte, jestli funkci červeného tlačítka zvládá? Zjistíte to jednoduše tak, že televizi nebo set-top-box připojíte k internetu a následně u televizní stanice (v tuzemsku například Prima, respektive všechny její kanály), která má podporu HbbTV zjistíte, zda se vám zobrazilo v pravém dolním rohu obrazovky červené tlačítko.

Služby můžete využít po stisknutí červeného tlačítka na svém televizním ovladači. Ten využijete i k dalšímu pohybu v nabídce.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software