Elektromobilita

Kde nabíjet elektromobil? Jaká je cena a jde to zdarma?

tesla stanice c
Foto: pixabay.com, Tag: Tesla

Elektromobil má specifické nároky na provoz. Především je ho potřeba nabíjet. Jak a kde je to možné? Lze dobíjet elektromobily zdarma?

Nabíjení elektromobilů už není problém

Právě možnost nabíjení je určující pro použitelnost elektromobilů. Někdy se tak nedostačující síť dobíjecích stanic označuje jako hlavní překážka celkového rozšíření elektromobility. V současné době toto tvrzení ale platí stále méně.

Nabíjení navíc může být poměrně komfortní. Akumulátory v autech využívají stejnosměrný (DC) proud, proto pokud ho můžete využít, bude dobíjení vozu poměrně rychlé. Nabíjení z domácí zásuvky je možné rovněž, ale prostřednictvím střídavého (AC) proudu. Majitel elektromobilu se tak musí smířit s tím, že dobití potrvá déle.

Kde nabíjet elektromobil? Jaká je cena a jde to zdarma?
Kde nabíjet elektromobil? Jaká je cena a jde to zdarma?

Jak nabít elektromobil jednoduše ze zásuvky

V domácích podmínkách je prakticky možné volit dvě varianty. A to jednak nabíjení ze zásuvky, případně pomocí tzv. wallboxu. Při nabíjení z klasické 230V domácí zásuvky stačí do vozidla zapojit konektor nabíječky. Následně nabíjecí kabel zapojíte do zásuvky. Poté vůz klíčem zamknete a nabíjecí proces se spustí automaticky.

Jedná se o vysoce komfortní možnost, protože tento způsob nabíjení je dostupný doma i například v zaměstnání. Většina automobilů je touto možností běžně vybavena, u některých modelů jde ale o nadstandardní funkci doplnitelnou za řádově několik tisíc korun.

Úskalím je právě zmiňovaná doba nabíjení. Primárně se odvíjí od velikosti baterie, v některých případech stihnete auto dobít po pár hodinách, u jiných modelů to ale může trvat dokonce celý víkend. Což samozřejmě není vhodné pro ty, kteří svůj vůz potřebují pravidelně.

Pakliže potřebujete dobu nabíjení vypočítat o něco přesněji, postačí dostupnou kapacitu baterie konkrétního vozu v kWh vydělit výkonem standardní zásuvky, to znamená 2,3 kW při proudu 10 A nebo 3,6 kW při proudu 16 A.

Co je wallbox?

Jinou alternativu představuje v domácích podmínkách wallbox nebo 400V zásuvka. Domácí wallbox především prezentuje možnost, která je pohodlnější na manipulaci. Auto stačí zapojit a nabít, jste ušetření jakékoli manipulace s kabelem.

Co se týče ceny za domácí dobíjení, lze říci, že můžeme orientačně počítat v měřítkách běžné domácnosti s průměrnou cenou elektřiny 6 až 8 Kč za kWh, jestliže nebudeme využívat žádný speciální tarif. Spotřeba elektromobilů se pak přibližně pohybuje mezi 18 až 25 kWh na 100 km. Pokud bychom tak v úvahu vzali nejnižší cenu 6 Kč, dostaneme se jednoduchým výpočtem na 120 Kč za 100 km.

Jak to funguje u nabíjecích stanic

Další možností představují veřejné dobíjecí stanice. Jejich počet doslova raketově roste, údaje z roku 2022 udávají počet už 1 500 veřejných nabíjecích bodů. Těch rychlonabíjecích s výkonem alespoň 50 kW je o něco méně, údaje z roku 2020 jich uváděly kolem 170.

Pomalejší AC nabíječky se vyznačují podobnou účinností jako u wallboxů, dobití trvá přibližně několik hodin. Rychlonabíjení dokáže čekání na naplnění kapacity baterie zkrátit, automobil můžete téměř naplno nabít přibližně za hodinu.

Momentálně patří ke značným úskalím stoupající cena za nabíjení. Ta se zvýšila dokonce o 80 %. Jak vyplývá ze statistik ČEZ, který je aktuálně největším provozovatelem těchto stanic, ceny stouply v poslední době výrazně. U veřejných dobíječek se částky od července tohoto roku zvýšily podle výkonu z 6, respektive z 8 nebo 10 Kč za kilowatthodinu na 8, 13 nebo 18 Kč.

Lze auto nabít zdarma?

V některých případech ale můžete narazit i na dobíjecí stanici, která vám může umožnit nabít automobil úplně zdarma. Což je samozřejmě úplně nejvýhodnější. Zdarma jsou ale, pozor, pouze pomalé AC nabíječky. Takové nabízí například obchodní řetězec Billa nebo síť hobby marketů Bauhaus.

Bezplatné nabíjení příliš rozšířené není, respektive společnosti, které ho nabízely, od něj byly nuceny upustit. Služba totiž byla určena pro zákazníky daného obchodu. Což ale řada uživatelů zneužívala, když si pouze přijela nabít automobil, ale nakoupit už nepřišla.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT

Komentuj článek »

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další novinky Elektromobilita