Hardware

Kdy budou na českém trhu dostupné grafické karty?

GPU mining
Foto: GPU mining

Dostupnost grafických karet na českém trhu je aktuálně velmi špatná. Proč tomu tak je a kdy se situace zlepší? Kdy budou modely modely RTX nebo Radeon plně dostupné pro hráče?

Dostupnost grafických karet: neznámá

První náznaky problémů se objevily už před koncem minulého roku. A zatím se situace nezlepšuje. Grafických karet je vážný nedostatek. Potíže se týkají především špičkových modelů od obou dominantních výrobců, tedy od značky NVIDIA a AMD.

Platí to především pro nové grafické karty GeForce RTX 3070, 3080, RTX 3090 i Radeon RX 6800 a 6800 XT. Pokud už se na trhu objeví, je jejich cena silně nadsazená. Obchodníci si počítají částky o 50 až 100 % vyšší oproti obvyklému průměru.

Prodejci v nejlepším případě dostávají na sklad pár desítek kusů. Grafické karty proto současnosti mizí doslova před očima a trvá maximálně pár minut, než jsou beznadějně rozebrány. Dostupnost neznámá, mohou si pak zklamaní zájemci přečíst u většiny zboží.

Kdy budou na českém trhu dostupné grafické karty?
Kdy budou na českém trhu dostupné grafické karty?

Čipy se navíc často k hráčům ani nedostanou. Většinu dodávek do ČR rozeberou samotní obchodníci pro hotové sestavy. Protože však je Česká republika v dodávkách tohoto hardwaru prakticky na chvostu zájmu, nedostupnost grafických karet ovlivnila nakonec i nové notebooky, které by těmito grafickými kartami měly být osazeny.

Proč grafické karty zmizely z českých obchodů

Masivní zájem způsobila těžba kryptoměn. Například u grafické karty GeForce RTX 3060 už samotná NVIDIA na konci února tohoto roku oznámila, že snižuje hashrate, a to dokonce na polovinu. Grafická karta by už neměla být pro těžaře tolik lukrativní.

Ke snížení použila ovladače. Hráčů by se omezení dotknout nemělo, což zajistí, že se grafické karty reálně budou používat k tomu, k čemu byly původně navrženy.

Současně také výrobce vyšel vstříc i cílové skupině těžařů, když oznámil produktovou řadu NVIDIA CMP a Cryptocurrency Mining Processor, které naopak pro těžbu kryptoměn vhodné jsou. Zejména jsou určeny pro těžbu Etherea. Přesné specifikace CMP nicméně výrobce zatím nezveřejnil.

Vysoké ceny kryptoměn však nejsou jediným důvodem, proč k současné situaci došlo. Nedostatek grafických karet vyvolala také koronavirová pandemie, shodují se obchodníci s elektronikou.

Lidé tráví více času doma a jednou z mála možností vyžití je právě hraní počítačových her. Předpokládalo se sice, že lidé budou chtít šetřit a například smartphony skutečně zažily propad, zájem o grafické karty však nepolevil. Situace s vysokou poptávkou po grafických kartách je tím složitější, že nákaza koronavirem je globální problém, který dalece přesahuje hranice České republiky.

Posledním faktorem, který přispěl k současné hardwarové krizi, je paradoxně i nárůst výkonu. Nové grafické karty jsou zkrátka velmi dobré. Nejeden hráč se tak nechal zlákat na upgrade svého zařízení, přestože původně ho v plánu vůbec neměl.

Kdy bude grafických karet zase na trhu dost?

Kdy se tento stav změní, o tom můžeme pouze spekulovat. Dosavadní odhady hovoří o tom, že nedostatkem bude stiženo zřejmě i druhé čtvrtletí letošního roku. Podle pesimistických předpovědí se však trh dost možná nezlepší dřív než za rok.

Původně se mluvilo přitom o tom, že dodávky vyššího počtu kusů by mohly přijít už v únoru nebo březnu tohoto roku. Obchodníci však sami připouštěli, že přesné zprávy nemají, neboť situace se mění doslova ze dne na den.

To současně pochopitelně vede k rozbujení černého trhu. Grafické karty se stávají, s nadsázkou řečeno, podpultovým zbožím. Pokud už se někomu podaří je koupit, přeprodává je na portálech, jako je aukční server eBay nebo bazary. Mnohdy však s přirážkou až 30 %.

Na internetu jsou přes různé překupníky dostupné nové i starší modely, těmto neseriózním obchodníkům je však na místě se pochopitelně vyhnout. Zájemcům o grafické karty tak nezbývá nic jiného než čekat.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware