Kryptoměny

Těžba kryptoměn v roce 2021. Vyplatí se těžit?

Foto: Bitcoin
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Těžba kryptoměn je často skloňovaným termínem ve světě digitálních aktiv. Jak probíhá u Bitcoinu, Etherea a vyplatí se stále i v roce 2021? Na čem a jak se vyplatí kryptoměny těžit? Jaká je výnosnost a mohu Bitcoiny těžit na svém počítači nebo mobilu?

Princip těžby Bitcoinů

Těžaři jsou stěžejní skupinou uživatelů na blockchainu. Důležití jsou pro jeho chod, neboť potvrzují jednotlivé bloky transakcí. Teprve potvrzený blok transakcí může být do blockchainu zaznamenán. A právě to se děje těžbou.

Těžař vezme odkaz na předchozí blok transakcí, seskupí transakce, které aktuálně čekají a připojí k nim tzv. kryptografickou nonci. Hledání kryptografické nonce je umělý matematický problém, jehož řešení má zajistit vyšší složitost potvrzení bloku a to, aby nebylo možné blok podvrhnout.

Nonce musí být taková, aby hash SHA-2 onoho potvrzeného bloku byl pod sítí stanoveným limitem. Hashovací funkce je v podstatě funkce, která dokáže vstupní data zpracovat na malé číslo (hash). Těžaři tedy hledají ona vstupní data, z nichž vznikne toto číslo.

Těžba kryptoměn v roce 2021
Těžba kryptoměn v roce 2021

U Bitcoinu dojde k potvrzení nového bloku každých 10 minut. Právě na tento průměrný interval je limit sítě nastaven. Proto obtížnost hledání řešení pro onen matematický problém roste s výkonností sítě. Těžař při úspěšném potvrzení dostává odměnu v podobě transakčních poplatků a aktuálně cca 6 BTC.

Co je k těžbě Bitcoinů potřeba?

Úspěšná těžba je závislá na výkonu strojů hledajících řešení, nikoli na schopnostech těžaře. Nalezení správného řešení je dílem náhody.

Zpočátku se k těžbě používaly grafické karty. Dnes jsou potřebná speciální zařízení nazývaná ASIC minery. Těžaři jsou schopni jejich prostřednictvím získávat výnosy v řádech tisíců korun za měsíc. Pořízení těchto strojů je však finančně náročné, hovoříme o stovkách tisíc korun. Navíc jsou to zařízení ryze jednoúčelová.

Nevýhodou těžby Bitcoinů je i značná spotřeba elektrické energie. Podle aktuálních odhadů je to ročně 121 terawatthodin. Tím už se kryptoměna vyrovnala některým vyspělým evropským zemím a hravě předstihla například spotřebu Argentiny.

Jak probíhá těžba Etherea

Ethereum patří k dalším známým kryptoměnám, jde o jakéhosi mladšího „bratříčka“ Bitcoinu. Ethereum využívá stejný mechanismus proof-of-stake. To je tzv. důkaz prací. Ten spočívá v tom, že hodnota platebního prostředku se dokazuje vynaloženou prací, respektive výpočetním výkonem, tedy těžbou.

Princip těžby Etherea se od Bitcoinů příliš neliší. Rozdíl je však v tom, že na rozdíl od Bitcoinu trvá vytěžení jednoho bloku pouze 12 sekund.

Těžbou se od sebe tyto dvě kryptoměny liší ovšem technicky, u Etherea specializované minery stále nejsou potřeba a uživatelé si vystačí s grafickými kartami. To má ovšem podstatnou nevýhodu ve značném zvýšení zájmu o grafické karty, které se tak často stávají nedostupné.

Jak to bude s Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 (ETH 2.0) vyvolalo zásadní změnu ve fungování této kryptoměny. Pro ověřování a zapisování transakcí se namísto původního mechanismu proof-of-work začal využívat mechanismus konsenzu nazvaný proof-of-stake (PoS).

Tedy velmi zjednodušeně řečeno místo důkazu prací využívá k potvrzování transakcí hlasování. Mezi uživateli má vyšší šanci na potvrzení transakcí ten, kdo vlastní více kryptoměny a déle ji drží. Tito uživatelé se nazývají validátoři a spravují pooly pro staking.

Které další kryptoměny lze těžit

Těžit je možné kromě jmenovaných kryptoměn i některé další, konkrétně Bitcoin Cash, Monero či Litecoin. I u těchto kryptoměn lze říci, že se těží podobně jako již vzpomenutý Bitcoin a Ethereum.

Co se týče technického vybavení, stále je lze též těžit s pomocí grafických karet. Různé coiny však vyžívají odlišné proof-of-work mechanismy. Pro každý z nich tak bude karta dávat odlišné hashraty. Hashrate je, jednoduše řečeno, informace, která hovoří o výkonu grafické karty.

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Obecně lze těžbu Bitcoinů dnes již považovat za činnost velmi náročnou, jejíž výsledek je silně nejistý. Odborníci se tak již přiklánějí k tomu, že konkrétně u Bitcoinu se běžnému uživateli těžba nevyplatí.

Také u jiných kryptoměn však rentabilita s otazníkem, protože ceny dostatečně výkonných grafických karet prudce rostou. Zahrnout byste do nákladovosti navíc měli i aktuální cenu elektřiny. Tyto výdaje je dobré si porovnat s aktuálním kurzem konkrétní kryptoměny, abyste zjistili, zda pro vás má těžba smysl. Na různých webových stránkách si pak můžete ověřit, zda je těžba rentabilní – na Googlu si zadejte „profitability calculator“.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Kryptoměny