Mobilní telefony

Xperia Z: konec jedné éry a začátek generace X

sony logo freebit
Foto: sony.com, Tag: Sony

Tak, jako čas od času skončí vysílání oblíbeného seriálu i populární řadu Xperia Z, od společnosti Sony, potkal konec. Modelová řada Z tu s námi byla od roku 2013, kdy byl v lednu oznámen a o měsíc později uveden na trh model Xperia Z  (Ultra). Série Z byla vnímána jako to nejlepší, co japonský výrobce dovede vyrobit. Jednalo se o vlajkovou řadu mobilních telefonů, do které spadaly také tablety.

Sony-Xperia
Sony Xperia

Pojďme se podívat na jednotlivé modely, které obohatily svět mobilních zařízení. Jak již bylo zmíněno. Prvním byla Xperia Z, která se ve své době řadila mezi nejvýkonnější mobilní telefony na trhu. Toto tvrzení dokládala velkorysou RAM o velikosti 2 GB, výkonným čtyř-jádrovým procesorem Snapdragon S4 Pro (1,5 GHz) a Full HD displejem. Ano, dnes jsou tyto parametry běžné, ale nezapomínejme, že jsme v roce 2013. Za tuto technologickou bombu si výrobce řekl bezmála 20 000 Kč. V září roku 2013 byl ohlášen a zároveň uveden na trh její nástupce. Jednalo se o model Xperia Z1. Úvodem stojí za zmínku, že následující modely po Xperii Z měli vždy svého menšího a lehčího sourozence s přízviskem Compact. Compact verze se většinou nijak, mimo rozměrů, nelišily od svých větších sourozenců.

Zpět ale k Xperii Z1. Telefon měl téměř stejné hardwarové vybavení. Odlišoval se především stereo reproduktory a silnějším fotoaparátem, který měl 21 MPx. Dalším rozdílem byl procesor. V jeho těle byl Snapdragon 800 (2,2 GHz). Prodávat se začínal s cenovkou 17 000 Kč. Uplynulo jen pár měsíců (začátek roku 2014) a na trh byl uveden další následovník s označením Z2.

Zde nebyl, co se výkonu procesoru týče, zase takový posun. Z2 získala Snapdragon 801, který měl o 100 MHz více, než jeho předchůdce, který byl v modelu Z1. Za zmínku stoji ovšem větší operační paměť. Ta už měla 3 GB. Rok 2014 přinesl jednoho pokračovatele řady Z. Překvapivě šlo o model Z3 a jednalo se o první model z řady Z, který disponoval ještě menším formátem SIM karet. Tedy z Micro SIM se stává Nano SIM. Oproti předchozím modelům se zvyšuje i odolnost přístroje která přechází z IP58 na IP68. Zde jsme u výčtu vylepšení u konce. Z3 byla osazena stejným procesorem jako předchůdce. Startovací cena modelu také nijak nevybočovala ze standardu a byla tak okolo 19 000 Kč.

Máme tu rok  2015 a s ním model Z4, ten si proletíme opravdu rychle. Mimo nového osmi-jádrového procesoru Snapdragon 810 k žádném u dalšímu vylepšení nedošlo. Za to si ale pohlídáme model Z5. Tomu je prozatím pár měsíců. Uveden byl v září loňského roku a přinesl oproti předchůdci i jiné změny než jen rychlejší procesor. Procesor totiž zůstal shodný s modelem Z4. Z5 si ale polepšila s fotoaparátem, který má 23 MPx.

Jako by už v Sony něco plánovaly. Model Z5 se mimo obvyklého derivátu v podobě Compactu dočkal také ještě verze Premium, která se stala prvním telefonem s „4K“ rozlišením. 4K uvádíme v uvozovkách zcela záměrně, protože v reálném nasazení jsou ve 4K jen videa a fotografie. Samotný zobrazovač běží „pouze“ ve FullHD.

Modelu Z6 už se nedočkáme. V souvislosti s ukončením řady Xperia Z, jež bylo již oficiálně potvrzeno na MWC, byla představena zbrusu nová řada X. Model Xperia X Performance, který zahájí, snad dlouhou tradici, se bude prodávat za 600 EUR. S  jakým vybavením si své fanoušky Xko pokusí získat? Co je na dnešních smartphonech nejviditelnější jsou rozměry a displej. Velikost je 143,7 x 70,4 x 8,7 mm a 5″ displej nabídne Full HD rozlišení. Jak již bylo u Z modelu standardním, také  X si drží specifikaci IP68, tedy zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Po svém starším sourozenci podědil senzor otisků prstů, 3 GB RAM a 23 MPx fotoaparát. Polepšil si ovšem s výpočetním výkonem, který zajišťuje Snapdragon 820 (2,15 GHz). Určitě se najdou lidé, které zamrzí absence rádia.

xperia_x_performance
Xperia X Performance

Již několikrát se šuškalo, že Sony svou divizi mobilních telefonů hodlá uzavřít. Doufáme, že se tak nestane a na trh budou, klidně i s menší frekvencí, ale stále budou přicházet nové, skvěle vybavené smartphony.

Jak se Vám modely řady Z zamlouvaly? Oblíbili jste si tuto sérii a myslíte si, že je škoda, že si výrobce končí?  Diskutujte v komentářích pod článkem a podělte se o své pocity z nově představené Xperie X Performance.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Mobilní telefony