Hardware

Konkurence pro PlayStation 5 má jméno Xbox Scarlett

playstation logo final
Foto: PlayStation

Scarlett není jen slavnou románovou hrdinkou, ale také si toto označení přichystali vývojáři pro nový Xbox. Kdy se ho dočkáme a jak bude vypadat?

Jakou hardwarovou výbavu můžeme očekávat

Hodně se v průběhu letoška diskutovalo o tom, že na svět vypustí vývojový tým hned dvě verze – slabší Lockhart a silnější Anacondu, která bude mít výkonnější grafické jádro. Nicméně Microsoft se k těmto spekulacím dosud nevyjádřil nijak, oficiálně se tak počítá pouze s vydáním jedné konzole.

Zásadní zpráva, kterou se fanoušci ihned po oznámení dozvěděli, byla ta, že novinka bude čtyřikrát výkonnější. Mnohým to stačilo, jiní chtěli znát podrobnosti.

V této chvíli se již hovoří o tom, že Xbox bude vybaven čipy AMD. Znamenat by to prakticky mělo procesor architektury Zen 2. Grafika bude generace Navi. Konzole dostane širokopásmovou paměť GDDR6. Zásadní změnou by mělo být taktéž integrování nového pevného disku v podobě typu SSD, které zajistí vyšší rychlost.

Xbox Scarlett
Xbox Scarlett

Z hlediska grafiky se hráči mohou těšit na podporu rozlišení až 8K. Oficiálně se Microsoft vyjádřil již také k tomu, že Xbox dostane hardwarovou akceleraci ray tracing. Je tedy patrné, že jak ohledně ray tracingu, tak i co se týče SSD se Xbox snaží držet krok s konkurenčním produktem PlayStation 5.

Dočkáme se cloudové technologie?

V této chvíli to vypadá, že Microsoft usilovně pracuje na novince tak, jak ji známe a její fyzická podoba nám nezůstane upřena.

Hovoří se ovšem už delší dobu o tom, že konzole o svou klasickou schránku do budoucna přijdou a vývojáři upřednostní cloudové řešení. Oznámení novinek pak vlnu podobných spekulací vzedme prakticky vždy.

Phil Spencer, šéf herní sekce v Microsoftu, nicméně fanoušky ujistil, že se v této fázi o poslední konzoli s podobou nám doposud známou, jednat určitě nebude. Aktuální službu xCloud, která má za cíl přivést hry také na přenosná zařízení, označil pouze za alternativu, nikoli náhražku původní technologie. O Project xCloud se dále příliš zmiňovat nechtěl.

Jak to bude se zpětnou kompatibilitou

Velkým tématem je určitě zpětná kompatibilita příslušenství. Dobrá zpráva pro fanoušky starších her je ta, že Microsoft zajistil pro novinku zpětnou kompatibilitu se staršími verzemi, to znamená s Xbox One, stejně tak s Xbox 360 i původním Xboxem.

Prakticky tedy například nové ovladače nebude nutné nakupovat a bude stačit použít ty z předchozí generace Xbox One. Kompatibilní budou také další periferie, to znamená gamepady, headsety nebo Kinect.

Zatím se vývojáři dále vyjádřili k tomu, že zpětně kompatibilní všechny tituly z Xbox One jednoznačně budou. Jak to bude s ostatními hrami, o tom můžeme pouze spekulovat. Příznivci Xboxu by si pochopitelně přáli zpětnou kompatibilitu kompletní. Je ale nanejvýš pravděpodobné, že to se v plném rozsahu již zajistit nepodaří kvůli licenční problematice.

Kdy bude Xbox Scarlett dostupný

Novinkový Xbox by se měl představit v roce 2020. Konkrétně se hovoří o tom, že datum vydání přijde na konci příštího roku společně s hrou Halo Infinite.

Zatím se o novince informuje ve všech materiálech jako o Project Scarlett, dá se ale předpokládat, že se jedná o prozatímní pracovní označení a do názvu nové konzole se později i tak dostane slovíčko Xbox.

Kolik bude nová konzole stát?

Dosavadní předpoklady mluví o tom, že vzhledem k tuhému konkurenčnímu boji mezi Sony a Microsoftem by měly být ceny obou novinek, tedy PlayStation 5 i Xbox Scarlett, v zásadě srovnatelné.

Spekuluje se o částce cca 400 dolarů a jistě se jedná o odhad realistický. Tuzemští hráči pak budou muset počítat s tím, že u nás cena vzroste a nelze ji zcela odvodit od aktuálního kurzu. Počítat můžeme podle aktuálních zvěstí zhruba s cenou mírně nad 10 000 Kč.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware