Kryptoměny

Krádeže kryptoměn zůstávají pro Severní Koreu klíčovým zdrojem příjmů

bitcoin-salvador
Foto: pixabay.com, Tag: Bitcoin

Kybernetické útoky na kryptoměnové burzy byly v uplynulém roce hlavním zdrojem finančních prostředků pro Severní Koreu, ukázala zpráva OSN. Podle dokumentu sankcionovaná země také rozvíjela svůj jaderný a raketový program.

Severní Korea útočí na kryptoměnové burzy, tvrdí pozorovatelé sankcí

Hackeři kontrolovaní Korejskou lidově demokratickou republikou (KLDR) se nadále zaměřují na finanční instituce a kryptografické platformy, jako jsou burzy, uvedla agentura Reuters s odvoláním na důvěrnou zprávu OSN. Její výroční vydání, které vypracovali nezávislí pozorovatelé sankcí a které bylo v pátek předloženo výboru Rady bezpečnosti pro sankce vůči Severní Koreji, tvrdí:

Kybernetické útoky, zejména na aktiva v kryptoměnách, zůstávají [pro KLDR] důležitým zdrojem příjmů.

Krádeže kryptoměn zůstávají pro Severní Koreu klíčovým zdrojem příjmů
Krádeže kryptoměn zůstávají pro Severní Koreu klíčovým zdrojem příjmů

Zpráva dále upřesňuje, že podle jednoho z členských států „kybernetičtí aktéři KLDR od roku 2020 do poloviny roku 2021 odcizili více než 50 milionů dolarů z nejméně tří kryptoměnových burz v Severní Americe, Evropě a Asii„.

Citují odhad společnosti Chainalysis

Monitoři rovněž citují odhad společnosti Chainalysis, která nedávno odhalila, že režim v Pchjongjangu v roce 2021 podnikl ne méně než sedm útoků na kryptografické společnosti, jejichž výsledkem byla krádež digitálních aktiv v hodnotě téměř 400 milionů dolarů. „Tyto útoky se zaměřovaly především na investiční firmy a centralizované burzy,“ vysvětlila v lednu tato firma zabývající se analýzou blockchainu.

Již v roce 2019 oznámili pozorovatelé sankcí OSN, že Severní Korea díky stále sofistikovanějším kybernetickým útokům nashromáždila odhadem 2 miliardy dolarů. Tyto digitální peníze údajně používala k financování svých programů zbraní hromadného ničení. Ve své nejnovější zprávě k tomu poznamenávají:

Ačkoli nebyly hlášeny žádné jaderné testy ani odpaly ICBM (mezikontinentálních balistických raket), KLDR nadále rozvíjela schopnost výroby štěpných jaderných materiálů.

Autoři jsou přesvědčeni, že údržba a vývoj severokorejské jaderné a balistické raketové infrastruktury se nezastavily. Poukazují také na to, že země, na kterou jsou od roku 2006 uvaleny sankce OSN, zrychlila testování balistických raket, když v lednu uskutečnila devět odpalů, což je dosud největší měsíční počet.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÍCE V RUBRICE ► Kryptoměny