Apple světu představil nové notebooky s procesory M1. Můžete je přesněji znát pod označením Apple Silicon. Kombinace mobilních technologií v procesorech ARM se přesunula do počítačů.
Apple totiž ukázal SoC čip M1, který svým výkonem strčí do kapsy i ten nejlepší mobilní Intel. Není se čemu divit. Technologie v moderních čipech je aktuálně na bodu 5 nm a pokračuje dál. Teď už to ale nebude tak jednoduché. Tranzistory jsou u sebe tak blízko, jako nikdy před tím. Kdy se dočkáme 3 nm technologie?
Co je to vlastně Apple Silicon?
Společnost z Cupertina už před několika měsíci upozornila na to, že vyvíjí své vlastní mobilní čipy pro své notebooky (ale i pro Mac mini). Přechod produktů Mac na Apple M1 z procesorů Intel x86-64 byl tedy očekáván. Nová architektura ARM64 – jedná se o nové SoC čipy – tedy více čipů v jednom. Tyto informace jsme se dozvěděli od generálního ředitele Tima Cooka ve své hlavní řeči na WWDC, přesněji 22. června 2020.
Procesor Apple Silicon (M1) tedy sdružuje všechny hlavní komponenty klasického počítače v jednom a tím snižuje latenci mezi nimi. Nové čipy jsou tedy efektivnější a rychlejší, než konkurence.
Co nabízí Apple Silicon M1?
Procesory Apple Silicon mají několik desítek výpočetních jader. Přesněji se jedná o 8 výpočetních jader CPU, 8 výpočetních jader GPU (jedno jádro je u MacBooku Air vypnuto), 16 jader Neural Enginu a další SoC komponenty. Nový SoC čip totiž sdružuje i grafickou kartu a operační paměti RAM. Musíte si tedy předem u výrobce objednat 8 nebo 16GB RAM, jelikož už nejde rozšířit. Musel by se vyměnit celý SoC čip a to není reálné.
Při koupi nového notebooku si tedy řádně promyslete, zda potřebujete 16GB RAM. Podle prvních informací to bude zbytečné. Tolik aplikací vedle sebe určitě nikdy neotevřete.
Jaké omezení má Apple Silicon?
SoC procesor M1 má i své omezení a limity. U MacBooku Air nenajdete aktivní chlazení. To se na jednu stranu nemusí zdát jako problém, ale časem určitě zjistíte, že pokud se SoC procesor zahřeje na vyšší teplotu, vypnou se některá jádra, aby nedošlo k poškození čipu. MacBook Air se tedy doporučuje pro běžnou kancelářskou práci a občasný střih videa.
Co se MacBooku Pro týče, ten už má aktivní chlazení a veškeré nahromaděné teplo může z produktu ven. Jak se říká, neupečeme ho. To ale neznamená, že se nový Air nehodí na vyšší zatížení. Protože pro střih videa je daleko rychlejší, než MacBooky v té nejvyšší konfiguraci s procesory Intel. Další nevýhodou je, že má na své straně pouze dva konektory pro připojení periferií.