Hardware

Apple Silicon M1. Výkonný čip plně sdružuje další křemíkové čipy

Apple silicon m1 logo
Foto: Apple Silicon

Apple oficiálně představuje nový SoC čip založený na technologii ARM – Apple Silicon. Jedná se o nový armový model M1, který sdružuje osm procesorových jader, 128kb cache pro vnitřní instrukce a další výpočetní jednotky.

Procesor už není jen procesorem. Má v sobě totiž operační paměť RAM, Neural Engine, 12MB L2 a osm GPU jader. Nové Silicon procesory budou jak v řadě Mac, tak v řadě notebooků MacBook a počítačích mini.

Apple Silicon M1
Keynote: Apple Silicon M1 (Foto: apple.com)

MacBook Air s čipem M1?

Společnost představila i nový MacBook Air – samozřejmě s čipem Apple Silicon (M1). Nabídne Retina displej a je 3krát rychlejší, než běžné počítače v této cenové kategorii. Apple spolu s představením notebooku deklaroval, že jeho akumulátor poskytne až 2krát delší životnost.

Přednosti procesoru Apple Silicon:

  • 5 nanometrová technologie výroby
  • 16 bilionů tranzistorů
  • 16 jader v procesoru Neural Engine
  • 8 jader CPU a 8 jader GPU

Mezi technické vlastnosti notebooku patří WiFi 6, 13,3″ Retina displej, 16GB RAM a až 2TB úložiště díky novým rychlým SSD diskům. Co se výdrže na jedno nabití týče, Apple udává až 18 hodin přehrávání videa. Air disponuje také Touch ID a cena startuje na 999 dolarech (23 300 Kč).

Nový MacBook Pro s čipem M1
Nový MacBook Pro s čipem M1 (Foto: apple.com)

Mimo jiné byl na online konferenci představený také nový MacBook Pro. Stejně jako MacBook Air poskytne Apple Silicon (M1) a bezpečností čip Secure Enclave. Obecně se jedná o první procesory, které jsou technologicky postavené na 5 nm výrobní technologii (16GB RAM, P3 Wide Color) a poskytují 16 bilionů tranzistorů.

Nejvýkonnější? Nejlepší poměr výkonu na watt procesoru – je 2krát výkonnější než běžné desktopové procesory a 2,8krát rychlejší, než předešlá generace. MacBook Pro s procesorem Apple Silicon startuje na 1299 dolarech (29 000 Kč).

macOS Big Sur: Nový plně responzivní operační systém, zavřený a bezpečný. Na desktopových a mobilních počítačích bude dostupný od 12. listopadu. Nový Mac mini: Cenovka startuje od 699 dolarů (15 600 Kč) také s procesory M1.

macOS Big Sur optimalizovaný pro Silicon

Spolu s procesorovými čipy Apple Silicon bude uvolněný i zatím poslední operační systém – macOS Big Sur. Jedná se o nejmodernější operační systém pro Macy. Apple na svém webu udává, že se jedná o nejrychlejší čip v počítačích vůbec. Podle společnosti je procházení v Safari až 1,5krát rychlejší při spouštění JavaScriptu.

Na operačním systému Big Sur a procesoru M1 mohou uživatelé počítačů Mac provozovat větší škálu aplikací než kdykoli předtím. Veškerý software Apple pro Mac je nyní univerzální a běží nativně na nových systémech Silicon M1. Stávající aplikace pro Mac, které nebyly aktualizovány na spuštění v Universal, poběží bez problémů s technologií Rosetta 2.

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Hardware