Software

Microsoft: Jak na OEM licenci

microsoft logo freebit
Hlavní TAG » Microsoft

Pamatujete si na krabicové verze operačního systému Windows 7, které se mohou volně přenášet mezi starším a novějším počítačem? Ano? Těm už s příchodem Windows 8 (8.1) odzvonilo. S novým operačním systémem Microsoft Windows 8 však dochází k pozitivní změně, kterou přináší nový typ licence – System Builder Product (Personal Use License – PUL).

Ta lze instalovat bez potřeby třetí strany, tedy prodejce OEM licence, který ji má ve své správě. Nyní si tak může jedinec (fyzická osoba) na svůj počítač pro vlastní potřebu nainstalovat novou verzi v souladu s licenčními podmínkami společnosti Microsoft.

Za zmínku také stojí nejjednodušší legalizování Windows pomocí GGK – Get Genuine Kit – legalizační licence pro jednotlivé počítače nebo GGWA – Get Genuine Windows Agreement – licenční smlouva pro více počítačů. V kostce se tak dostáváme do začarovaného kruhu licencí, na který útočí i Evropská unie svými zákony a právy.

Windows 8.1 Metro akt

Microsoft: Jak na OEM licenci

Odpověď v kostce. Pokud si zakoupíte novou verzi operačního systému Windows 8 z volného distribučního prodeje a otevřete balení, jste držitelem této licence (PUL) a je ji možné po zániku hardware (základní desky) přenést na další vámi sestavený či zakoupený počítač. Pokud však vlastníte OEM verzi třetí strany (výrobcem nainstalovaná), není možné ji přenést na další hardware. Může se také stát, že se základní deska jakýmkoliv způsobem poškodí a pokud je počítač ještě v záruce, můžete od svého prodejce požadovat novou instalaci operačního systému.

Ovšem, obě verze je možné prodat s počítačem, na kterém byly nainstalovány. Novému vlastníkovi pak musíte předat kupní smlouvu, ale také veškeré zálohy (zálohovaná media, CD disk, COA licenční štítek). Operační systém je tudíž možno zálohovat, avšak pouze na jedno médium. Dále není licenčně možné poskytovat počítač s vlastní licencí další osobě (internetové kavárny, IT koutky, bary s přístupem k PC) – tento provoz je možný pouze pod nájemnými právy Rental Rights.

Jaké jsou nové licenční verze operačního systému Windows 8?

  • Windows 8 OEM (DOEM, COEM) – poskytované při zakoupení zařízení, předinstalované
  • Windows 8 OEM (PUL) – licence se váže na hardware, jde však přenést na jiný počítač
  • Windows 8 FPP (Upgrade) – je nutné mít podkladovou licenci, licence je poté přenositelná

Stránky licenční smlouvy (PUL): microsoft.com

MŮŽE SE VÁM TAKÉ LÍBIT ▼

Komentuj ▼

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Více článků ► Software